Osláviš Svetový deň knihy príjemným čítaním? Sviatok má tradíciu v minulosti, podporuje ho aj UNESCO

Svetový deň kníh a autorského práva sa stal akousi platformou na zhromažďovanie miliónov ľudí po celom svete (Zdroj: Freepik/freepik)

#Ak si si myslel, že jedinou oslavou kníh je marec, ktorý sa nesie celý v tomto duchu, musíme ťa sklamať. Práve dnes, 23. apríla, si môžeš pripomenúť Svetový deň kníh a autorského práva, ktorý má svoje opodstatnenie. To, že sviatok pripadá na dnešný deň nie je len takou obyčajnou náhodou.

Sviatok všetkých čitateľov

Čítaš pravidelne alebo príležitostne? Na množstve prečítaných kníh za rok nezáleží, dôležité je, aby ti čítanie prinášalo radosť a pôžitok. Aj keď by to mala byť jedna kniha ročne, právom môžeš oslavovať dnešný významný deň.

Práve na dnes pripadá Svetový deň kníh a autorských práv, preto by si sa mal zo svojej lásky k literatúre tešiť viac než inokedy. Takže aj v prípade, že nie si náruživý čitateľ, skús zvážiť svoje možnosti a dať šancu aj „zastaralému“ zdroju informácií, akým je práve klasická papierová kniha.

Nejde o náhodu

Spomínaný 23. apríl je symbolickým dátumom pre všetku knižnú literatúru. Práve dnešný deň je totiž zaujímavý výročím úmrtia jedných z najväčších velikánov svetovej literatúry, o ktorých sa na hodinách literatúry učíš dodnes. Autor legendárneho Hamleta či tragédie Romeo a Júlia, Villiam Shakespeare, zomrel presne pred 408 rokmi! Jeho „kolega“ Miguel de Cervantes o jediný deň skôr.

Knižná kultúra je niečo, čo tu je už storočia a preto sa organizácia UNESCO rozhodla prispieť k oslavám tohto veľkého sviatku. Podporujú pomyselné posty medzi kultúrami naprieč generáciami, ktoré sa snažia vzdelávať v oblasti minulosti s pohľadom na budúcnosť.

Ultimátne knižné oslavy

Svetová organizácia pri tejto príležitosti (spolu so zástupcami odvetví týkajúcich sa kníh) dokonca každoročne stanoví nejaké „Svetové hlavné mesto knihy“. Vydavatelia, kníhkupci, učitelia literatúry, masmédiá či knižnice oslavujú knihy a autorské práva po celom svete.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ o slávnych dielach musíš zvládnuť, aj keď nie si knihomoľ: Dáš to, či pohoríš?

Svetový deň kníh a autorského práva sa stal akousi platformou na zhromažďovanie miliónov ľudí po celom svete. Oficiálny dátum bol stanovený v roku 1995 v Paríži, kedy sa po prvý raz vzdala celosvetová pocta knihám a autorom, ktorí ich tvoria.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame