Zarábaj, aj keď nepracuješ: Čo je pasívny príjem a ako ho vytvoriť?

Mladý muž s pasívnym príjmom

Zarábať peniaze môžeš aj pasívne (Zdroj: Unsplash/Austin Distel)

#Existuje veľa spôsobov, ako zarobiť. Ak ešte študuješ, môže brigádovať, po škole sa vieš zamestnať, prípadne rozbehnúť vlastný podnik. Môžeš byť živnostníkom alebo mať dokonca viac ako jednu prácu. Možností je naozaj veľa. Dnes nás však bude zaujímať forma zarábania peňazí, pre ktorú nemusíš prakticky ani pohnúť prstom – pasívny príjem.

Žijeme v demokratickej krajine a tá ponúka otvorený trh. Môžeš podnikať s mnohými vecami a ak dodržiavaš zákony, príjem môže pochádzať z akejkoľvek legálnej činnosti. Poradíme ti, ako zarábať pasívne, no pozrieme sa aj na riziká, ktoré sú s tým spojené.

 

Čo je pasívny príjem?  /  10 tipov, ako ho vyrobiť  /  Na čo si dať pozor?

 

Čo je pasívny príjem?

Pasívny príjem je forma bezprácneho zarábania peňazí. V angličtine sa používa doslovný výraz passive income. Nemysli si však, že na to, aby si zarábal bezprácne, nemusíš vyvinúť žiadnu aktivitu. V praxi takto vedia zarábať napríklad YouTuberi – videá im zarábajú, aj keď žiadne nepridávajú, pretože aj staršie sú stále sledované. Toto je však veľmi okrajová forma pasívneho príjmu.

Najlepšie môžeme pasívny príjem zadefinovať ako zarábanie čo najväčšieho množstva peňazí s čo najmenším úsilím. Aktívny príjem vytváraš reálnou prácou – napríklad odpracovanými hodinami alebo odpracovanou činnosťou (v závislosti od hodinovej alebo úkolovej mzdy). Tomuto príjmu sa hovorí pasívny preto, že nemusíš na jeho získanie vyvíjať konkrétnu aktivitu.

Ľudia si ho často mýlia

Spôsobov, ako zarábať pasívne, je neúrekom. Pozor však na to, čo sa za pasívny príjem považuje, mnohí si ho totiž často mýlia. Ak ti niekto povie, že podáva športku alebo tipuje zápasy NHL, nie je to pasívny príjem. Alebo, ak ti niekto bude tvrdiť, že nakúpil kryptomeny, nemusí ísť automaticky o pasívny príjem. Už v samotnom názve je slovo „príjem“, čo znamená, že peniaze musia zarábať, a nie prerábať.

Za pasívny príjem preto nepovažujeme činnosti, ktoré nemajú vysokú istotu zisku. Zopár stávok môžeš trafiť a zarobiť nejaké peniaze, no väčšia šance je, že tikety nevyjdú. Aj kryptomeny ťa môžu obohatiť, no je len malá šanca, že budeš práve jedným z milióna, ktorý na nich poriadne zarobí.

Ako pasívny príjem vyrobiť?

Čo sú teda tie pasívne aktivity? Ide o formu zarábania, ktorá ťa najprv stojí nejaký čas a potom sa nemusíš o nič starať. Hovoríme napríklad o stabilnom investovaní alebo prenajímaní (nielen) priestorov, no pasívne dokážu zarábať aj umelci. Predstavíme ti 10 najčastejších pasívnych príjmov, ktoré využívajú nielen mladí ľudia, aby sa obohatili.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Doteraz ich nikto nikdy nevidel, obrovský technický pokrok však dokázal nemožné: Pozri sa na vesmírnu Tarantulu!

Investovanie

Možnosti investovania sú nekonečné. Môžeš si vybrať medzi termínovanými vkladmi, dlhopismi, cennými papiermi, fondami či akciami. Je toho skutočne veľa. Oproti kryptomenám majú všetky spomínané formy investovania oveľa stabilnejšie čísla.

Dnes sú veľmi obľúbené napríklad cenné papiere. Takýto príjem si vieš zabezpečiť napríklad aj v banke (možno ti ho aj sama ponúkne) alebo cez profesionálnejšie platformy. Princíp však spočíva v tom, že čím dlhšie budú tvoje peniaze investované, tým vyšší príjem z nich vieš získať. Nehovoríme ale o týždňoch či mesiacoch, ale o rokoch.

Prenájom nehnuteľností

Naopak, ak chce zarábať pravidelne každý mesiac, dá sa to vďaka prenájmu nehnuteľnosti. Ak už vlastníš dom, prinajlepšom byt, ktorý nevyužívaš, stačí ho vkusne zariadiť a môžeš ho prenajímať. V prípade, že ešte len uvažuješ nad pasívnym príjem pomocou prenájmu, v aktuálnej situácii si to dobre premysli, pretože ceny bytov idú hore závratným tempom.

Na prenájom nehnuteľnosti (pokojne to môžu byť aj kancelárske priestory) je potrebné investovať menší kapitál na zariadenie a pomerne veľký na samotnú kúpu. Ak si nemusel priestory kúpiť, ale už ti patria, každý mesiac sa na tvojom účte objavia peniaze od nájomníka. Keď si nehnuteľnosť kupoval, prvé roky budeš vyrovnávať straty, až potom zarábať.

Najčastejšia forma pasívneho príjmu je investovanie
Najčastejšia forma pasívneho príjmu je investovanie (Zdroj: Unsplash.com/Chris Liverani)

Pôžičky

Aj požičiavanie peňazí ti môže priniesť nejaké peniaze bokom. Všetko záleží od tvojej šikovnosti a od ochoty ľudí, s ktorými prídeš do styku. Podobne ako prenájom nehnuteľnosti, ani pôžičky nemôže poskytovať každý. Na to, aby si mohol niečo takéto robiť legálne, si potrebuješ založiť živnosť.

V druhom rade je to finančný kapitál, ktorý potrebuješ na rozbeh. Keď od teba niekto chce požičať 5-tisíc eur, musíš mať pripravených 5-tisíc eur. Prezri si na internete, aké sú dnes bežné úroky pri bezúčelových pôžičkách, vytvor si zmluvy a môžeš začať.

Dropshipping

Obľúbenou modernou metódou bezprácneho zarábanie je aj dropshipping. Funguje nasledovne: Ty si prostredník medzi predajcom a predávajúcim. Založíš si eshop, na ktorom budeš predávať tovar – dajme tomu, že značkové tenisky. Na naštartovanie biznisu budeš potrebovať zohnať prvých zákazníkov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
10+1 najkrajších túr v našich najvyšších horách: Odmenou za niekoľkohodinové šliapanie ti budú krásne výhľady aj vodopády

Niekto si od teba objedná tenisky za tvoju maloobchodnú cenu, no ty si ich kúpil za veľkoskladovú cenu, teda o niečo lacnejšie. Pointa dropshippingu spočíva v tom, že rozdiel medzi jednou a druhou cenou je tvoj zárobok. Záleží len od tvojej šikovnosti, koľko to vo finále bude.

Požičovne

Aj založenie vlastného biznisu ťa môže priviesť k balíku peňazí bez toho, aby si pracoval dlhé hodiny počas produktívnych rokov. Dnes už väčšina ľudí nehľadá nové autá a predražené veci. Nájdi niečo, čo ľudia v tvojom okolí chcú, nakúp to a požičiavaj.

Na začiatku to môžu byť napríklad aj knihy či bicykle, no časom máš možnosť presedlať napríklad na ojazdené autá a vlastne všetku techniku na kolesách. Princíp je v tom, že požičiavaš všetko, čo môžu používať ľudia viackrát. Napríklad, v dovolenkových destináciách pri mori sú to autá na výlety, v Tatrách letia zasa bicykle.

Tantiémy

Teraz sa dostaneme do druhej polovice typov, ktoré sú spojené s umením. Tantiémy sú poplatky za hranie hudby v rádiu. Ak slovenské rádio hrá povedzme Emmu Drobnú, musí jej za každé prehratie piesne zaplatiť určitú vopred dohodnutú sumu. Aj keby interpretka zavesila kariéru na klinec, stále má pasívny príjem.

Tantiémy sú vyplácané na základe licenčnej zmluvy, ktorú máš uzavretú jednak so Slovenských ochranným zväzom autorským, ale aj so samotným rádiom, televíziou, prípadne streamovacou platformou a podobne. Dôležité je zaujať a byť často hraný – príjem sa už dostaví sám.

Fotografovanie

Na svoje si môžu prísť aj milovníci fotografovania. Stačí mať dobré oko a talent na úpravu fotiek. Svoje výtvory môžeš zavesiť do fotobanky, ktorá ti bude pravidelne platiť za to, ak si niekto tvoju fotku stiahol. Neplatí, že čím viac ich je, tým vyšší máš príjem.

Znova ide o šikovnosť. Musíš nájsť dieru na trhu – ak si všimneš, že nikto nefotí makrá fotky kvetov (napríklad), nasýtiš trh (ak po tom baží). Fotografovanie produktov ako mobily či notebooky nemá zmysel, pretože trh je nimi presýtený a tvoje fotky sa stratia medzi tisíckami ďalších.

Pasívne si vieš zarobiť aj fotením
Pasívne si vieš zarobiť aj fotením (Zdroj: Unsplash.com/Jamie Street)

YouTube

Spomínali sme, že YouTube je len okrajová forma pasívneho príjmu, no predsa sem patrí. Ak pridávaš pravidelne videá, ide o aktívny príjem. Na to, aby sa stal pasívnym, musí ísť len o súčasť práce, ktorá ti prináša peniaza bez väčšieho zásahu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Si športový fanúšik číslo jeden? Potom tieto otázky hravo zvládneš!

Dobrým príkladom sú naše televízie – svoje archívne epizódy (resp. ich časti) zverejňujú na svojou YouTube kanáli a zarábajú na nich. Ak teda chceš na tejto platforme vytvoriť pasívny príjem peňazí, nakrúcaj nadčasové veci, ktoré budú ľudia pozerať aj o pár rokov, nie aktuality, na ktoré si o týždeň nikto nespomenie.

Blog

Aj písanie blogu môže byť tvojím pasívnym príjmom. Musíš si však uvedomiť, že ním nezarobíš hneď a už vôbec nie veľa. Blogovanie využívajú mladí aj starší. Je potrebné nájsť si na úvod vhodnú platformu, kde budeš svoje blogy uverejňovať.

Musíš splniť niekoľko dôležitých kritérií – vyznať sa v témach, o ktorých píšeš, a zároveň si overiť, že nimi nie je presýtený trh. Zbytočne budeš písať niečo, o čom píše každý. To ti želaný úspech neprinesie.

Online kurz

Posledným naším tipom je vytvorenie online kurzov. Ak si v niečom skutočne dobrý a chceš na svojej šikovnosti zarábať, podeľ sa o ňu s inými. Nakrúť videá, napíš tutoriály, vytvor cenník a máš to – tvoj spoplatnený online kurz môže zarábať.

Výhodou sú minimálne začínajúce náklady a v prípade úspechu dobrý stabilný príjem. Znova však opakujeme, že musíš nájsť dieru na trhu – čo nikoho nezaujíma, za to nikto nezaplatí.

Na čo si dať najväčší pozor?

Môže sa to zdať ako hračka, ale pasívne zarábanie nie je pre každého. Teoreticky to je možné konštatovať, no prakticky to nie je možné docieliť. Ak by každý zarábal pasívne, kto by pracoval aktívne? Na Slovensku je náročné vytvoriť takúto formu zarábania.

Chystáš sa investovať? Každá investícia nie je zisková, preto dobre pouvažuj nad tým, do čoho investuješ. Nakrúcaš online obsah? Ak sa bude opakovať, alebo nebude ničím obohatený na rozdiel od konkurencie, nezarobí a ty prerobíš svoj čas aj investované peniaze. Požičiavaš peniaze alebo prenajímaš byty? Pozor na to, kto je tvoj zákazník, resp. klient. Aj tu sa vieš veľmi rýchlo popáliť.

Začni v oblasti, v ktorej sa cítiš ako doma. Nájdi hobby, ktoré ťa najviac baví, najviac o ňom vieš a máš aj spôsob, akým na ňom dokážeš zarábať. Ak si všetky tieto veci splnil, gratulujeme, našiel si svoj pasívny príjem.

Máš vytvorený pasívny príjem?


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, financnykompas.sk, peniaze.sk
Odporúčame