20+ tipov ako ušetriť peniaze: Každé euro navyše je dobré, pomôžeme ti ho dostať späť do peňaženky

Šetrenie

Šetrenie (Zdroj: Unsplash.com/Towfiqu barbhuiya)

#V čase rastúcej inflácie a.k.a. dnes je každé ušetrené euro dobré. Poradíme ti, ako prehodnocovať svoje výdavky, kde sa dá najviac ušetriť a ako voliť lacnejšie alternatívy. Ak si si myslel, že šetrenie znamená leto bez dovolenky, tak aj v tomto bode vieme ako ušetriť stovky eur. Akým spôsobom šetríš peniaze ty?


Dostal si chuť na krátky výlet v zahraničí? Zabudni na otrepané miesta, ponúkame ti niečo oveľa lepšie a lacnejšie!


Vytvor si rozpočet

Prvé pravidlo, ktoré ti odporučí každý, je vytvorenie rozpočtu. Darmo budeš hľadať cestu za šetrením, keď nebudeš vedieť, kde míňaš zbytočne veľa. Rozpíš si, koľko peňazí minieš a koľko by si na dané veci minúť chcel. Tak zistíš, kde je tvoj finančný únik. Pokojne to môže byť jeden z našich nižšie spomenutých tipov, ktorý ti ich pomôžeme obmedziť. Rozpočtu sa drž nasledovné mesiace, aby si zistil, či bude v novom šate fungovať.

Založ si sporiaci účet

Ak už máš účet v banke, dostal si k nemu pravdepodobne aj sporiaci účet. V prípade, že nie, vieš si ho založiť za pár minút a bezplatne. Ukladaj si naňho peniaze, povedzme 5 – 10 % mesačných príjmov. Síce nejde o zárobok a zvyčajne dostaneš za rok len niekoľko desiatok eur navyše, no aspoň neminieš peniaze, ktoré na ňom máš, pretože ich najprv musíš previesť na bežný účet. Vieš tak oklamať samého seba, že tieto peniaze „nemôžeš“ použiť.

Investuj

Inflácia je tento rok dvojciferná a preto môže práve dnes byť lepšie miesto sporiaceho účtu investovať. Samotné banky na tento krok často vyzývajú. Nájdi si niečo, čo pravidelne a najmä počas inflácie rastie a zainvestuj. Nejde o okamžitú výhru, na nejaké peniaze navyše si musíš počkať. No časom môže ísť aj o plnohodnotný pasívny príjem, ak vieš, kam investovať.

Investovanie
Investovanie (Zdroj: Unsplash.com/Joshua Mayo)

Prestaň fajčiť

Ak fajčíš, prestať. Ak nefajčíš, ani s tým nezačínaj. Výdavky na cigarety sú jednou z najväčších položiek v rozpočte, a to najmä v tom študentskom. Ide pri tom o peniaze, ktoré sú zbytočne vyfajčené do vetra a žiaden osoh z nich nie je – práve naopak, pridružené choroby si ťa počkajú. Fajčenie je frajerina zo strednej školy, ktorú časom oľutuje každý. Tuhý fajčiar pri priemernej spotrebe jednej krabičky denne vie minúť aj 150 eur mesačne.

Ojazdené auto

Plánuješ si kúpiť auto? Vedz, že najlacnejšie novinky stoja od 15-tisíc eur. Auto z druhej ruky ti môže ušetriť tisíce eur a môže byť rovnako spoľahlivé ako novučká Octavia. Vedieť sa uskromniť je dnes vlastnosť, ktorú by si mal vyskúšať každý. Hlavne ak si študent, ktorého príjem ešte nie je vysoký, mal by si rozhodne sledovať bazárové stránky a hľadať auto, ktoré ti bude na tvoj študentský život stačiť. Nepotrebuješ na začiatok šesťvalec s trojlitrovým motorom.


12 letných brigád, ktoré ti naplnia peňaženku: Naber skúsenosti, zarob pekné peniaze a uži si leto


Kupuj značku supermarketu

V obchodoch rastú ceny z mesiaca na mesiac. Ani sa nestihneme obzrieť a znova všetko zdražie. Ak nakupuješ vo väčšom reťazci, s veľkou pravdepodobnosťou ponúkajú výrobky tretej strany a rovnako aj výroby vlastnej značky. Tie bývajú lacnejšie niekedy pokojne aj o polovicu. V tejto značke nájdeš potravinový aj nepotravinový tovar. Na pokladni pocítiš poriadny rozdiel.

Nakupuj sýty

V žiadnom prípade nechoď do obchodu, ak si hladný. Je lákavé poobzerať sa, čo majú nové a na čom by si si zmlsol, no minieš oveľa viac peňazí, ako keď sa naješ pred nákupom. Aj psychológ ti potvrdí, že prázdny žalúdok vyvolá prirodzenú reakciu hladu najmä v obchode, kde ho môžeš zažehnať. Preto kúpiš oveľa viac potravín a často aj také, ktoré nepotrebuješ.

Nakupovanie
Nakupovanie (Zdroj: Unsplash.com/Kenny Eliason)

Nákupný zoznam

V obchode ešte chvíľu zostaneme. Doma si pred nákupom vytvor nákupný zoznam. Otvor chladničku, spíš si, čo ti chýba a vyber sa na nákup. Takto kúpiš len naozaj potrebné veci a nestane sa, že nakúpiš vajcia, ktoré doma už máš. Ak plánuješ variť, taktiež si spíš, čo budeš na recept potrebovať a škrtaj veci, ktoré máš. Takto ti vznikne zoznam potravín, ktoré treba kúpiť.

Nastav si zaokrúhľovanie sumy

V bankovej aplikácii alebo v internetbankingu sa dá nastaviť funkcia, ktorá ti automaticky zaokrúhľuje zaplatenú cenu nahor na celé eurá a túto „sumu navyše“ odloží na tvoj sporiaci účet. Vďaka nej nemusíš každý mesiac odložiť peniaze, ale jednoducho ti automaticky odchádzajú na sporenie za každú jednu platbu, ktorú v mesiaci vykonáš.


Obrovská chyba firmy: Svojmu zamestnancovi vyplatili poriadny balík peňazí: Zo dňa na deň sa stal boháčom


Hotovosť vs. karta

Pri nákupoch kartou je dôležitý aj menší pud sebazáchovy. Ak máš všetky financie na karte a vyberieš sa do obchodu, nemáš žiadnu brzdu, ktorá ťa obmedzuje v nakupovaní. Skús nechať kartu doma a zober si len menšiu hotovosť, ktorá ti bude stačiť na nákup. Máš istotu, že neminieš viac, ako si si do obchodu vzal. Platí to dvojnásobne, keď sa rád nechávaš zlákať akciami.

Pozor na bankomat

Pri vyberaní hotovosti z bankomatu sa uisti, že vyberáš z bankomatu svojej banky. Konkurencia síce nemusí, no môže mať výbery z cudzích bánk spoplatnené. Samostatnou kategóriou sú bankomaty súkromných firiem, ktoré nepatria pod žiadnu banku. No a apelujeme, aby si na dovolenke v zahraničí čo najmenej využíval bankomaty. Pri výbere a automatickom zmene kurzu ťa takýto výber môže stáť aj desiatky eur.

Bankomat
Bankomat (Zdroj: Unsplash.com/Eduardo Soares)

Vyhni sa fast-foodu a donáške

Pri šetrení peňazí je jedným z najväčších ziel práva fast-food. Netvrdíme, že by si nemal jesť alebo si sem-tam skočiť na burger, no časté občerstvovanie vo fast-foode riadne predraží tvoj rozpočet. Ak bývaš sám, navar si. Okrem skúseností ušetríš desiatky eur mesačne. Nevadí, ak stále žiješ s rodičmi, dohodnite sa na tom, koľko im prispeješ, aby aj naďalej varili, prípadne zaplať každý tretí nákup a vybavené.

Stop hazardu

Po fajčení je hazard druhou najobľúbenejšou činnosťou Slovákov, kde radi minú peniaze. Na rozdiel od fajčenia je tu praktická šanca vyhrať nejakú aj vyššiu čiastku, no väčšina ju aj tak vrazí späť do hazardu. Sem-tam si podať na NHL či Ligu majstrov nie je hriech, ale ak počítaš každé eur a stávkovanie sa nachádza v tvojom rozpočte, skús ho vyčiarknuť alebo aspoň výraznejšie obmedziť.


Martin a Miška priniesli do Trnavy závan Talianska: V ich remeselnej pekárni s originálnym názvom nakúpiš focacciu aj arancini


Lacnejšia kozmetika

Kozmetika už dávno nie je vysoká položka len v rozpočte dám. Ak si nepotrpíš na výstredné parfumy, kúp si lacnejšie značky alebo len toaletné vody. Áno, je to drastická zmena, ale ak nechceš pracovať navyše, tak nevyhnutná. Inflácia dvíha najmä ceny komodít, kvôli čomu sú vyššie ceny najmä v potravinách. Preto keď nechceš pracovať niekoľko hodín navyše kvôli drahšiemu parfumu, jednoducho si ho nekúp.

Per pri nižšej teplote

Ak bývaš sám, prípadne s partiou kamarátov, už si sa asi naučil, ako sa perie. Sú typy bielizní, ktoré sa odporúčajú prať na vyšších teplotách, no skús napríklad každú tretiu várku prať miesto na 60 °C na 40 °C. Dokáže to ušetriť pár eur na energiách. V prípade, že už máte bábätko, však opatrne. Pranie na vyššej teplote zabíja baktérie, takže na kojencovi radšej nešetri.

Kozmetika
Kozmetika (Zdroj: Unsplash.com/Siora Photography)

Vyhýbaj sa alkoholu

Áno, alkohol je ďalšia zbytočná čiastka, ktorú aj mladí ľudia míňajú. V úspornom režime vie zabolieť aj jeden večerný výlet do mesta. Na pohárik s priateľmi občas rozhodne skoč, najmä ak je čo oslavovať, no nech sa z toho nestane až príliš pravidelná rutina. Poriadne nočné záťahy stoja desiatky eur, v hlavnom meste sa dokonca môžeš s večerou a vstupom do klubov dostať aj na trojciferné číslo.

Jazdi šetrnejšie

Cesta autom je dnes nákladnejšia ako kedykoľvek predtým. Benzín aj diesel atakujú 2 eurá za liter a preto jazdiť šetrnejšie sa rozhodne oplatí. Dokonca sme tomu venovali aj samostatný článok, v ktorom ti podrobnejšie vysvetlíme všetky základné triky. Alternatíva vo väčšom meste je jazdenie mestskou hromadnou dopravou, ak sú spoje vyhovujúce.

Vernostné programy

Byť verný sa naozaj oplatí. Či už sa budeme baviť o nakupovaní v potravinách, v kníhkupectve, v drogérii alebo kdekoľvek inde, vernostný program vie ušetriť nejaké to euro navyše. Zvyčajne si odmeňovaný bodmi po nákupe a získaš zľavu na ďalší nákup alebo máš okamžitú zľavu na nákup za obder newsletteru, prípadne poštu zadarmo a podobne.


Bitcoin padá, konflikt na Ukrajine kryptomenám ubližuje: Aj túto krízu však prežijú, hovorí odborník


Drahší tovar porovnávaj

Sem-tam je potrebné kúpiť si niečo hodnotnejšie – či už nový mobil, počítač, nábytok alebo iné produkty, ktorých hodnota je vyššia ako 50 eur. Vtedy odporúčame neorientovať sa na jedného predajcu, ale hľadať na internete aj iné alternatívy. Jeden web môže mať vo výhodnej cene notebooky, druhý mobily, tretí videohry… Dôležité je porovnať ceny konkrétneho produktu, aby si zistil, kde ho kúpiš najvýhodnejšie. Pomôže napríklad Heureka.

Second-hand

Ver či never, second-handy zažívajú znova boom. Na nové oblečenie sa míňajú neskutočné masy vody a ceny rastú aj v tomto sektore, nakoľko neustále stúpa cena dopravy. Módne kúsky z druhej ruky vedia ušetriť poriadnu čiastku. Najlepšie na tom je, že pri móde to nekončí – populárne sú aj bazárové knihy, autá či dokonca elektronika. Nedávno sme o tom pripravili aj článok s grafom.

Second-hand
Second-hand (Zdroj: Unsplash.com/Waldemar Brandt)

Permanentky

Okrem vernostného programu je výhodné sledovať aj ceny permanentiek. Nemáš ešte vlastné auto a cestuješ MHD? Predplať si permanentku a neplať za každú jazdu. Chodíš často do kina? Aj multiplexy ponúkajú permanentky. Dnes už zrejme nenájdeš predajcu, ktorý by na ne nelákal. Preňho ide o biznis, no pre teba o ušetrené peniaze.

Porovnávaj operátorov aj banky

Dnes už nemusíš ostať v jednej banke alebo u jedného operátora navždy. Sleduj aspoň dvakrát do roka, či sú služby, ktoré aktuálne využívaš, skutočne výhodné. Porovnaj ich s konkurenciou a dostaneš odpoveď na to, či je tvoj operátor alebo tvoja banka stále výhodná pre tvoj životný štýl. Prejsť sa dá aj bez papierovačiek a takmer všade cez aplikáciu a bez poplatkov.

Dovolenka cez Airbnb

Leto bez dovolenky nie je ono. Miesto drahých cestovných kancelárií vyskúšaj cestovanie na vlastnú päsť. Ušetríš stovky eur, ak miesto hotela vsadíš na Airbnb. Ak ste patria mladých ľudí, pre ktorých jazyková bariéra v Európe neexistuje, cestovať nízkonákladným letom je výborná možnosť. Z vlastnej skúsenosti môžeme povedať, že výlet Ryanairom s ubytovaním cez Airbnb na päť dní v Ríme nás vyšiel do 200 eur na hlavu.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, financer.com
Odporúčame