Doteraz ich nikto nikdy nevidel, obrovský technický pokrok však dokázal nemožné: Pozri sa na vesmírnu Tarantulu!

Teleskop zachytil prekrásnu fotografiu.

Teleskop zachytil prekrásnu fotografiu. (Zdroj: Unsplash.com/Ken Cheung)

#Je skutočne úžasné, čo všetko dokáže najnovšia technológia zachytiť a o koľko prekrásnych obrazcov si doteraz prichádzal. Dokazuje to aj najnovšia snímka, ktorú zhotovili pomocou vesmírneho teleskopu Jamesa Webba. Tomu sa totiž podarilo zachytiť doteraz nevidené hviezdy vo vesmírnej Tarantule.

Nie, nejde o skutočného obrovského pavúka. Jedná sa o hmlovinu Tarantula vo Veľkom Magellanovom mračne, ktoré je satelitnou galaxiou Mliečnej cesty. Názov Tarantulia hmlovina dostala kvôli jej svetelným vláknam, ktoré pripomínajú nohy pavúka.

Najnovšia snímka, ktorú sa podarilo pomocou vesmírneho ďalekohľadu zachytiť, zobrazuje tisíce doteraz nevidených mladých hviezd, ktoré sa v tejto hmlovine nachádzajú. „Na obrázku zachytenom kamerou NIRCam (Near Infrared Imaging Telescope Camera) je oblasť pripomínajúca dom tarantule vystlaný hodvábom, vysvetlila ESA. Dutina hmloviny viditeľná v strede bola „vydlabaná“ žiarením z kopy masívnych mladých hviezd, ktoré na snímke žiaria modrou farbou,“ informuje o tom portál imeteo.sk. Teleskop taktiež zachytil mladú hviezdu, ktorá okolo seba drží izolačný oblak prachu.

Hviezdy, ktoré doteraz nikto nikdy nevidel.
Hviezdy, ktoré doteraz nikto nikdy nevidel.(Zdroj: NASA)

Pročo sa vedci o hmlovinu zaujímajú

Podľa portálu imteo.sk je jedným z dôvodov, prečo táto hmlovina, ktorá sa od nás nachádza 160 000 svetelných rokov ďaleko, tak zaujíma astronómov, je fakt, že „má podobné chemické zloženie ako obrie oblasti formovania hviezd, ktoré boli aktívne, keď bol vesmír starý približne 2 až 3 miliardy rokov.“ Ako ďalej dodali, “ je to ideálne miesto na štúdium mechanizmov vzniku hviezd. Tvorba hviezd je pre ľudstvo aj naďalej jednou z najzaujímavejších a najzáhadnejších udalostí, ktorú sa astronómovia neustále snažia pochopiť.“


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, imeteo.sk
Odporúčame