10+1 najkrajších túr v našich najvyšších horách: Odmenou za niekoľkohodinové šliapanie ti budú krásne výhľady aj vodopády

Turistika

Turistika (Zdroj: Getty Images/Halfpoint)

#Si pripravený na poriadnu túru? Rozhodli sme sa predstaviť ti 10 najkrajších, no pomerne náročných výletov v našich najvyšších vrchoch, ktoré síce zdoláš len vlastnými nohami, no sľubujeme, že to bude za výhľady a zážitky stáť. Na záver máme pre teba aj bonus v podobe skutočného strašiaka, ktorého zdolajú len tí najzdatnejší. Ktorú trasu si vyberieš ty?

Stredné Slovensko / Východné Slovensko / Bonus


30+ najlepších kúpalísk na celom Slovensku: Koľko zaplatíš za vstup a kde sa najviac zdražovalo?


Stredné Slovensko

Tlstá, Ostrá a späť

Opis trasy: Vrchy Tlstá a Ostrá sa nachádzajú vo Veľkej Fatre. Dovidíš z nich na široké okolie. Celá túra začína v dedinke Blatnica len pár kilometrov od Turčianskych Teplíc. Záchytným bodom bude pre teda Pamätník hrdinov SNP, z ktorého sa štartuje žltou turistickou značkou. Po chvíli sa však cesta asfaltkou stáča doprava a vydáš sa po modrej značke, dostaneš sa ňou až na Tlstú. Na nej pokračuješ znova modrou, no rázcestí Muráň musíš nasledovať žltú trasu. Tá ťa dovedie na druhý vrch, teda na Ostrú. Zostup je znova po žltej, avšak len do bodu Juriašovej doliny, kde sa napojíš na zelenú a ťa dovedie späť k Pamätníku.

Náročnosť: Celá túra zaberie 7 – 8 hodín času a je dlhá 15 kilometrov. Skvelé na nej je, že okrem 1100 našliapaných metrov budeš rovnakú dĺžku aj zostupovať.

Roháčske plesá

Opis trasy: Výlet na Roháčske plesá začína pod Spálenou, pri lanovke je totiž parkovisko. Z rázcestia pri lanovke sa vydaj zelenou značkou až po chatu na Šindľovci, kde sa napojíš na červenú značku a stúpanie sa môže začať. Asfaltový chodník sa čoskoro zmení na horský chodník, ktorý vedie až do Smutnej doliny. Tam sa cesta znova mení a tentokrát sa vydaj po zelenej, ktorá lemuje tri Roháčske jazerá. Zostup z posledného vedie modrou značkou, cestou dolu prejdeš aj popri Roháčskom vodopáde a rovno späť cez Šindľovec. Cestu k autu si už budeš pamätať.

Náročnosť: 12 kilometrov dlhá trasa zaberie asi 5 hodín času, záleží od toho, či sa zastavíš dlhšie na jednom z plies, prípadne pri vodopáde. 800 nastúpaných metrov ťa čaká aj počas klesania.

Kriváň

Opis trasy: Na Kriváň sa vydaj zo Štrbského plesa cez Važeckú dolinu. Aj keď je táto trasa oproti alternatíve z Troch studničiek o niečo dlhšia, má menšie prevýšenie. Začína sa pri reštaurácii Koliba Patria a nasleduješ na nej modrú značku. Až po spomínanú Važeckú dolinu je terén mierny a stúpa sa pomenej, no odtiaľto začína poriadne prevýšenie. Najťažšie pasáže čakajú, ako inak, až na samom konci, preto si šetri sily na záver. Po výstupe sa ocitneš v nadmorskej výške takmer 2500 metrov nad morom a ako na dlani máš celé Vysoké aj Nízke Tatry. Cesta späť vedie rovnako po modrej trase a vrátiš sa späť k autu.

Náročnosť: Výstup zaberie aspoň 5 hodín a je dlhý takmer 10 kilometrov. Nakoľko musíš z vrchu aj zliezť, na túru si priprav celý deň. Prevýšenie je až 1300 metrov, ktoré ťa však čaká počas klesajúcej cesty dolu.

Z Kremnice na Zlatú studňu

Opis trasy: Výstup na Zlatú studňu začni z Kremnice, konkrétne pri Mestskom kultúrnom stredisku. Tu sa vydaj žltou turistickou značkou až k Toliaru, ktorý kedysi býval vychyteným rekreačným strediskom. Pri smerovníku zmeň trasu a vydaj sa po zelenej. Tá ťa dovedie až na chatu Hostinec, z ktorej prejdeš na sedlo Tri kríže po modrej farbe. Tam sa cesta znova mení na červenú, ktorou prejdeš viaceré vrchy a aj ten najvyšší počas túry, Zlatú studňu, s nadmorskou výškou 1265 metrov. Na stredisko Skalka vedie však už modrá značka. Na stredisku dostaneš na výber, či chceš už zliezť späť do Kremnice, ale ešte odbočiť kúsok na Krahule. Výber necháme na tebe.

Náročnosť: Trasa je dlhá niečo cez 20 kilometrov, no stúpanie viac ako 1000 metrov si odbiješ počas prvej polovice. Od Zlatej studne je to cesta len dolu kopcom. Výlet trvá cca 8 hodín.

Kráľova Hoľa

Opis trasy: Túra na Kráľovu Hoľu začína pri základnej škole v Telgárte. Už pri konci obce sa začína stúpať. Napojíš sa na zelenú značku, ktorá ťa dovedie až na samý vrchol Kráľovej Hole. Stúpanie je pomerne dlhé a intenzívne, no napokon sa ocitneš v nadmorskej výške takmer 2000 metrov nad morom a ten výhľad rozhodne stojí za to. Počas pekného počasia je viditeľnosť viac ako 100 kilometrov. Po zdolaní vrchu ťa už len čaká rovnaká cesta späť do Telgártu.

Náročnosť: Túra má aj so zostupom niečo viac ako 12 kilometrov a zaberie 4 – 5 hodín času. Z Kráľovej Holi je možné pokračovať na ďalšie vrchy až po napojenie sa na obec Heľpa, no tento výlet by už bol dlhý takmer 26 kilometrov.


Chceš poriadne adrenalínový výlet? Tu zažiješ najdlhšiu prechádzku v nebesách na svete aj obrovský tobogán


Východné Slovensko

Jahňací štít

Opis trasy: Na Východnom Slovensku začneme poriadne zostra. Jahňací štít sa považuje za jeden z najťažších vrchov Vysokých Tatier. Výstup začína už v Tatranskej Lomnici, konkrétne pri hoteli Grand Praha. Vydáš sa po trase, ktorá vedie popri komplexe SOREA a dostaneš sa až po bývalú Kežmarskú chatu na Veľkom Bielom plese. V tomto bode si už v kratšej polovicu túry, no najťažšie pasáže ešte len prichádzajú, preto načerpaj veľa energie. Cesta sa stáča doľava a okolo Trojrohého plesa vedie na Zelené pleso, kde sa stočí doprava a začína posledné 2-kilometrové stúpanie na vrchol. Dolu sa dostaneš rovnakou trasou.

Náročnosť: Túra má takmer 26 kilometrov aj so zostupom a prevýšenie je 1500 metrov, pričom polovica z nich ťa čaká v poslednej fáze od Zeleného plesa. Na túru si vyčleň celý deň.

Na prielome Hornádu

Opis trasy: Táto túra začína na Podliesku oproti letisku Hrabušice. Sú tu dve záchytné parkoviská, ale vedie sem aj autobusová trasa. Počiatočný bod je pri chate Podlesok. Modrou značkou sa dostaneš na neďaleké rekreačné stredisko Turistický raj. Pokračuje sa po modrej až k rieke Hornád. Po prechode mostom sa trasa stáča doľava a pokračuje po modrej. Cestička lemuje rieku až po lanovú lávku. Potiaľto sa pôjde dobre, je to 4-kilometrová rovinka a stúpanie sa začína. Počas výstupu na teba čaká Strakov vodopád, Machový vodopád a napokon samotné Kláštorisko, kde sa dá občerstviť. Po takmer 2 kilometroch stúpania vedie cesta buď nazad alebo pokračuje k rieke Veľký Kyseľ.

Náročnosť: Nejde o príliš náročnú trasu, no výstup s oddychom na vrchole zaberie asi 4 hodiny. Pri vodopádoch si nezabudni urobiť pár fotiek. Čaká ťa necelých 300 intenzívnych nastúpaných metrov.

Téryho chata

Opis trasy: Téryho chata patrí medzi obľúbené turistické destinácie. Začína sa v obci Vysoké Tatry pri Kostole nepoškvrneného počatia Panny Márie. Vydaj sa po zelenej značke až na Hrebienok, cesta bude lemovať trasu pozemnej lanovky. Od Hrebienka vedia červená cestička popri Obrovskom vodopáde až po Zamkovskú chatu, pri ktorej sa napojíš znova na zelenú značku. Stúpanie vedie až na samotný vrchol v nadmorskej výške 2015 metrov, kde sa nachádza Téryho chata a Malé Spišské pleso. Cesta späť je rovnaká, ale aj budeš poriadne unavený, z Hrebienka ti posledná 2 kilometre pomôže aj lanovka späť na začiatok.

Náročnosť: Výstup má úmerné stúpanie od začiatku až po koniec a počas 8,5-kilometrovej trasy na chatu nastúpaš 1000 výškových metrov. Túra na vrchol zaberie 4 – 5 hodín.

Výstup na Rysy

Opis trasy: Aj Rysy patria k mimoriadne obľúbeným a netreba ich nijako bližšie predstavovať. Túra je rovnako dlhá ako na Téryho chatu, no počas tejto vzdialenosti ťa čaká viac nastúpaných metrov. Cesta začína na Štrbskom plese, odkiaľ sa vydáš červenou značkou až na Popradské pleso, v tomto bode sa budeš riadiť modrými značkami. Po čase sa cesta začne znova deliť a ty pôjdeš po červenej na Chatu pod Rysmi. Odteraz už farby nemeníš a čaká ťa už len samotný výstup. Späť sa schádza rovnako.

Náročnosť: Stúpanie je pomerne náročné a to najmä v posledných pasážach. Počas necelých 9 kilometrov ťa čaká prevýšenie viac ako 1300 metrov. Cesta na Rysy trvá zo Štrbského plesa prinajmenšom 5 hodín.

Poľský Hrebeň a Východná Vysoká

Opis trasy: Výstup na hrebienky Poľský Hrebeň a Východná Lesná má počiatok v Tatranskej Polianke. Popri budove liečebne vedie zelená značka. Asfaltka sa ťahá až po Sliezsky dom. Aj v tomto bode pokračuješ   po zelenej a nezabudni sa kochať krásami prírody – Velickým plesom, Velickým vodopádom a Dlhým plesom, ktoré zaručene neminieš. Pri výhľad na náš najvyšší vrch sa dostaneš až na Poľský Hrebeň, kde sa cesta stáča doprava a vedie na ešte vyšší vrch Východná Vysoká. Cesta späť je rovnaká.

Náročnosť: Aj na tieto vrcholky je stúpanie úmerné od začiatku po koniec a počas 8-kilometrového výstupu nastúpaš 1200 výškových metrov. Na cestu tam si vyhrať 5 hodín, cesta späť však trvá o niečo kratšie.

BONUS: Sokolia dolina

Opis trasy: Ak nemáš problém vyliezť za deň aj dva kopce, máme pre teba niečo špeciálne. Začni v obci Píla pri Hrabušiciach v srdci Slovenského raja po žltej značke. Počas výstupu ťa čakajú aj rebríky popri vodopádoch. Pri smerovníku Suchá Belá meníš farbu na červenú, ktorá ťa dostane na Kláštorisko. Tu sa napájaš na modrú, ktorá sa ochvíľu zmení na žltú – tá ťa dovedie na Kyseľ, kde sa farba znova mení na zelenú a pred Sokolou dolinou pokračuješ žltou. Tu na teba čaká Závojový vodopád a niekoľko ďalších krásnych úkazov. V tomto bode sa môžeš rozhodnúť pre návrat alebo pokračovať cez Veľkú poľanu späť na Pílu. Cesty sú rovnako dlhé.

Náročnosť: Či už sa v doline rozhodneš pre návrat alebo obchádzku, tak či onak na teba čakajú dva kopce, každý s prevýšením 500 – 600 metrov. Túra má necelých 21 kilometrov a preto si na ňu vyhrať celý deň – výstup načni už ráno pred ôsmou.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, kamnavylet.sk
Odporúčame