Zaži noci za polárnym kruhom: V Laponsku si užiješ aj kúpanie pri ľadoborci

sobí záprah

V Laponsku sa môžeš povoziť v sobom záprahu (Zdroj: GettyImages)

#Krajina, v ktorej život funguje trochu inak. Všetko je pokryté snehom, more je zľadovatené a slúži ako cesta, nebo v noci zdobí polárna žiara. Aj napriek tomu, že sa ocitneš uprostred ničoty! Okús nové nepoznané chute, zaži nezabudnuteľné alebo navštív domov Santa Clausa! To všetko v jednej krajine počas jedného výletu. Laponsko ťa presvedčí, že je skutočne rozprávkovou krajinou.

Už v lietadle pochopíš, že sa ocitáš v inom svete. Let ponad zamrznuté fjordy a pohľad na kusy ľadu v otvorenom mori nikoho nenechajú chladným. Laponsko, samozrejme, môžeš navštíviť aj autom, a to trasou cez Poľsko, Estónsko, Lotyšsko, Litvu a Fínsko. Prípadne cez Švédsko. Letenky sú dostupné aj priamo do Rovaniemi, čo je hlavné mesto Laponska, zakúpiť si však môžeš aj let do švédskej Kiruny, odkiaľ cesta autom do Rovaniemi trvá približne štyri hodiny.

Ubytovanie je najlepšie hľadať cez známe platformy, ako je napríklad Airbnb. Ceny pre 2 osoby na noc však v období januára neklesajú pod stovku. Niektoré apartmány či domčeky majú aj vlastnú saunu.

Priprav sa na poriadnu zimu

Ak letíš priamo do Rovaniemi, ocitneš sa na malom letisku, kde je viac techniky na odpratávanie snehu než lietadiel. Počítaj s tým, že teplota bude určite pod nulou. Najchladnejšie obdobie je počas novembra a decembra, keď teploty dokážu klesnúť bez problémov až na mínus tridsať, či dokonca štyridsať! Od januára sa však počasie zlepšuje – vietor fúka čoraz menej, a teploty sú „len“ okolo mínus desať.

V aute zásadne bez pásov

Nízka oblačnosť v zime zvyšuje možnosť, že uvidíš polárnu žiaru. Často ani nie je potrebné čakať do noci, objavuje sa už okolo šiestej večer. Aby si ju mohol pozorovať, je dobré ísť za mesto a vyraziť na zmrznuté more. Pred vjazdom na „icy road“ však dostaneš pomerne zvláštne upozornenie, aby si si v aute za žiadnych okolností nezapínal bezpečnostný pás.

Divné, nie? Je to však z toho dôvodu, že ak by si sa s autom prepadol pod ľad, potrebuješ sa čo najrýchlejšie dostať z vozidla, čo by so zapnutými pásmi bolo o niečo náročnejšie. Tohto scenára sa však nemusíš obávať – ľadové diaľnice pracovníci každé ráno upravujú.

Polárna žiara je ten najlepší úlovok

Niet pochýb, že ide o obľúbený spot všetkých cestovateľov, ktorí sa rozhodnú ísť do Laponska počas zimy. Práve vtedy sú na sledovanie polárnej žiary ideálne podmienky! Pravdaže, ak ti bude priať počasie. Toto nebeské divadlo si totiž vyžaduje nebo bez mráčika. Ak ale budeš mať šťastie na noc s jasnou, čistou oblohou, bez znečistenia, zažiješ naozaj nezabudnuteľné prírodné predstavenie!

Na návšteve u Santa Clausa

Len 8 kilometrov severne od Rovaniemi nájdeš jednu z hlavných turistických atrakcií – Dedinku Santa Clausa! Alebo po fínsky Joulupukin Pajakylä. V dedine ťa čakajú rôzne turistické atrakcie, ako aj obchodíky so suvenírmi či vianočná pošta. Avšak najviac ľudí láka samotný domček bielovlasého deduška. Na prehliadku tohto exkluzívneho miesta sa môžeš dokonca dostať na snežných skútroch!

Domáci tu tiež vybudovali podzemný Santa Park, kde už návštevníkov čakajú elfovia a rôzne rozprávkové postavičky.

Miesto sa stalo domovom Santa Clausa vlastne až v 20. storočí. Dovtedy sa totiž s obdarúvaním spájal práve Mikuláš, ktorý v našich končinách deťom rozdáva 6. decembra sladkosti. Niekedy koncom 19. storočia sa v americkom magazíne Harper objavili informácie, že Mikuláš sa usadil na Severnom póle. Nevedno ako, premenoval sa na Santa Clausa a v 30. rokoch sa začali z Fínska šíriť správy o tom, že v zasneženej krajine má svoju dielňu. A legenda bola na svete!

Nájdeš tu aj ľadový bar a reštauráciu, kde si môžeš pochutnať na rôznych dobrotách. V ponuke je dokonca aj iglu hotel, v ktorom sa môžeš ubytovať!

Arktické múzeum a psie záprahy

Pre milovníkov psov odporúčame navštíviť husky farmu, ktorá ti zaručene roztopí srdce. A ak miluješ adrenalín, môžeš sa zviesť na psích záprahoch.

Rovaniemi ponúka turistom tiež Múzeum Arktikum, ktoré ťa oboznámi s históriou, ale aj celkovou charakteristikou regiónu. Vo svojej veľkej sále ponúka multimediálnu prezentáciu polárnej žiary. Súčasťou je aj vedecké a etnografické múzeum, odkiaľ môžeš dokonca sledovať polárnu žiaru aj v nepriaznivom počasí.

Počas expedície ľadoborcom Sampo v Kami môžeš otestovať svoju otužilosť. Ponúkajú možnosť zapožičať si špeciálny oblek, vďaka ktorému je kúpanie bezpečné a vhodné pre každého. Medzi turistami je to považované za naozaj špeciálnu príležitosť!

Dopraj si nové gastro zážitky

Laponsko nepatrí k najlacnejším destináciám, čo sa premieta aj do cien stravovania. Problém môžu mať tiež vegetariáni a vegáni, pretože v ponuke nájdeš viac menej jedlá z losieho mäsa a rýb. Pri výbere lokality je najlepšie nechať si poradiť od miestnych, určite neoľutuješ!

Losie mäso sa zvyčajne pripravuje restované a podáva sa s brusnicami a zemiakovou kašou. Nájdeš ho však aj v podobe pečených rebierok, burgerov, pizze či dokonca sushi. Vedel si, že v Laponsku sa pestuje špeciálny typ zemiakov nazývaný „Lapin Puikula“? Dokonca získali chránené označenie pôvodu. Využívajú sa ako príloha k mäsu, ale chutné sú tiež ako hranolky.

Vo švédskej časti Laponska zasa natrafíš na kalix löjrom. Ide o neónovo oranžové ikry síha, sladkovodnej bielej lososovitej ryby, ktorá žije v mierne slaných vodách pri pobreží Kalixu. Táto pochúťka sa podáva ako kaviár s chlebom, nakrájanou červenou cibuľou a kyslou smotanou.

Žeravý chlieb aj vzácne huby

Nezabudni tiež ochutnať chlebový syr leipäjuusto. Najlepší je jemne grilovaný. Miestni ho tiež volajú „škrípajúci syr“ kvôli zvuku, ktorý vydáva, keď ho žujete. Syr sa tradične podáva ako dezert s morušami alebo vcelku netypicky v káve. Najprv sa pripraví „kokkaffe“ (prevarená káva), ktorá sa následne naleje do pohárov z brezového dreva nazývaných „kosa“. Pridá sa niekoľko kociek jemného hubovitého syra a môžeš vychutnávať.

K tradičným pokrmom patrí aj gáhkku, čo znamená „žeravý chlieb“. Je to typický saámsky chlieb podobný pite, ktorý domáci jedia so sobím tukom alebo maslom. Opeká sa na otvorenom ohni na kamennej alebo železnej panvici. Často sa podáva so soleným a údeným sobím mäsom.

Tradičnej úcte sa tu teší aj jačmeň, keďže ako jedna z mála plodín prežila v arktickom podnebí. Používa sa na pečenie a varenie, podáva sa aj s duseným mäsom. Za zmienku stojí jačmenný chlieb rieska podávaný s kúskom masla.

K lahôdkam tu patria aj huby. Vyhľadávaný je najmä hríb borovicový (Japonci ho poznajú ako matsutake), ktorý v laponských lesoch nájdeš hlavne koncom leta a na jeseň. V Japonsku túto hubu považujú za delikatesu a jej cena za kilo sa môže vyšplhať až na stovky eur!

Večery pri ohni

Priamo v Rovaniemi ľudia odporúčajú napríklad podnik Kotipizza, kaviareň Hostela Café Koti, dobré hodnotenie má aj Paha Kurki Rockhouse či Arktikum Café.

V oblasti Saariselka skús navštíviť napríklad Laanilankievari, kde si okrem jedla vychutnáš posedenie pri ohni či miestnu saunu. Ak si potrpíš na kvalitné a dobre pripravené ryby, určite zvoľ podnik PirkoPirtti. Okrem skvelých pokrmov ťa čaká nádherné prostredie, z ktorého sa ti nebude chcieť odísť.

Rozprávkovú atmosféru Laponska môžeš využiť aj na sviatočnú večeru. Napríklad, na prelome jesene a zimy si môžeš, najmä v okolí Rovaniemi, vychutnať typické vianočné jedlá. Od novembra reštaurácie ponúkajú tradičné dobroty. Okrem reštaurácií odporúčame poobzerať sa aj po lokálnych krčmičkách a obchodíkoch, ktoré ponúkajú turistom miestne dobroty. Laponské potraviny sú celosvetovo známe svojimi gurmánskymi špecialitami.

Z gastronomických zážitkov tiež stojí za zmienku aj večera, ktorú ti pripravia miestni obyvatelia v otvorenej prírode na ohni, zatiaľ čo ťa pohostia čajom alebo kokkaffe, ktoré si vychutnáš zababušený v teplučkej kožušine.

Domácich si zamiluješ

Miestny spôsob života je prirodzený a vychytaný do posledného detailu – domáci obyvatelia vyzerajú vždy skvelo, aj napriek tomu, že majú oblečených niekoľko vrstiev. Hoci žijú v kraji, kde sa v zime stmieva o tretej popoludní a v lete svieti slnko o pol noci, sú veľmi spokojní a šťastní so životom v tejto krajine.

Pôvodní obyvatelia sa nazývajú Saamovia a svoj národný sviatok si každoročne pripomínajú 6. februára. Originálni Laponci neobývajú iba Fínsko, ale tiež severné časti Nórska, Švédska a Ruska. V minulosti čelili silnému kultúrnemu útlaku, vrátane zákazu používať svoj vlastný jazyk. V samotnom Fínsku ich zostalo okolo 10-tisíc. Zachovávajú si však nielen svoje obyčaje, ale tiež pestrofarebné kroje.

Láka ťa objavovanie severských krajín?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame