V januári na nebi zažiari kométa: Naposledy ju videli Neandertálci – ďalšia možnosť tak skoro nebude!

Kométa viditeľná na jasnej nočnej oblohe - naposledy ju videli Neandertálci

Kométu, ktorá sa zjaví raz za 50 tisíc rokov, naposledy videli Neandertálci (Zdroj: Unsplash/Shlomo Shalev)

#Napriek tomu, že kométy sú bežným úkazom na nočnej oblohe, niektoré sú predsa špeciálnejšie ako iné. To isté platí aj o novoobjavenej kométe, ktorá bola prvýkrát opätovne videná v marci minulého roka, pri prechode okolo Jupitera. Naposledy ju videli Neandertálci ešte pred 50 tisíc rokmi. Čoskoro, ale budeš mať jedinečnú šancu aj ty.

Bude to najjasnejšia kométa, pozorovateľná najbližšie k Zemi, od roku 2020

Oficiálny názov tejto kométy je C/2022 E3 (ZTF). Najbližšie k Slnku sa priblíži 12. januára a najbližšie k Zemi zas 1. februára. To je širšie časové rozpätie, v ktorom bude pravdepodobne možné kométu pozorovať najjasnejšie. Mala by byť viditeľná voľným okom, naposledy bola v roku 2020 voľným okom pozorovateľná kométa NEOWISE. Táto by mala byť o niečo menej jasnejšia.

Predpovedať jasnosť komét je však veľmi náročné. Je preto možné, že pri prelete nebude mať takú viditeľnosť, ako sa očakáva alebo naopak, bude ešte jasnejšia. Za predpokladu, že obloha nebude príliš osvetlená mestským osvetlením alebo Mesiacom, by mala byť viditeľná bez problémov aj voľným okom.

Odhaduje sa, že kométa tvorená prachom a ľadom bude vyžarovať zelenkastú auru

Na severnej pologuli budú najlepšie pozorovacie podmienky v skorých ranných hodinách. Ďalšia príležitosť na pozorovanie bude ešte 10. februára, kedy bude kométa blízko pri Marse.

Potom sa už bude vzďaľovať a jej ďalšie putovanie je záhadou. Odhady sa líšia, ale je takmer isté, že sa opätovne nevráti skôr, ako za 50 tisíc rokov. Existuje aj možnosť, že po tohtoročnom výskyte, ostane kométa trvalo vyvrhnutá zo slnečnej sústavy. Nezabudni, táto šanca sa nebude ľahko opakovať.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame