Šokujúce zvuky z Marsu: NASA zverejnila exkluzívnu nahrávku, takto znie prachový diabol!

červená planéta Mars vo vesmíre a zvuky z Marsu

Zaznamenaný prachový diabol je pre Mars výnimočný (Zdroj: Unsplash.com/Planet Volumes)

#Vedci z NASA (americký Národný úrad pre letectvo a vesmír) zverejnili nahrávku zvuku, ktorý predstavuje vôbec prvý zvuk prachového diabla z Marsu. Mikrofón SuperCam roveru Perseverance (pod prezývkou Percy) zachytil tieto zvuky ešte 27. septembra 2021, ale až teraz ich môžeš počuť aj ty.

Prachový diabol je pomenovanie pre silný, ale krátko trvajúci vír prachu, ktorý vzniká ako dôsledok rozdielu medzi teplotami povrchu a atmosféry Marsu. Tento konkrétny vír bol vysoký 118 metrov, široký 25 metrov a pohyboval sa rýchlosťou 20 kilometrov za hodinu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vedci urobili jeden z najväčších objavov v histórii! Sú na Marse mimozemšťania?

Náhoda, z ktorej vzniklo prekvapenie

Mikrofón roveru sa zapína len príležitostne. Preto tím NASA odhaduje, že takéto udalosti sa môžu zaznamenať len asi v 0,5 % času zaznamenaných nahrávok. Rover NASA bol svedkom mnohých prašných vírov, ale prachový diabol sa prehnal priamo cez Preserverance, v momente, keď sa mikrofón zapol.

„Prvé zvukové údaje zahŕňajú zvuky prachového diabla v okamihu, keď prichádza a potom nič, pretože sme v oku víru“ uviedla Naomi Murdochová, výskumníčka francúzskeho inštitútu ISAE-SUPAERO, ktorý navrhol mikrofón SuperCam. Dodala, že zvuk sa potom obnoví, keď mikrofón zachytí druhú stenu prachového víru. Ide o tlmené a bzučivé zvuky.

Môžeš si ich vypočuť aj ty v tejto nahrávke:

Zachytené údaje pomôžu pochopiť ako sa prach dvíha z povrchu Marsu, ale tiež pomôžu pri nadizajnovaní solárnych panelov pre planétu Mars. Niekde totiž víchrice nasávajú prach a čistia solárne panely zariadení, no inde sa pohybujú bez toho, aby obsahovali priveľa prachu a iba hýbu atmosférou. Zatiaľ nie je jasné prečo to tak je. Nájdenie prachového diabla však môže byť dôležitým kúskom skladačky výskumu.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame