Gamping, eduvacation, hometel, hutlife – poznáš divné cestovateľské výrazy, ktoré definovali turizmus v roku 2022?

Mladá žena sedí na skale s výhľadom na jazero

Cestovanie po pandémii definuje celkom nový cestovateľský slovník (Zdroj: Unsplash/Cristina Gottardi)

#Po dvoch rokoch prísnych pravidiel a pandemických obmedzení, bol rok 2022 pre cestovanie prelomový. Po opätovnom otvorení hraníc cestovanie znovu ožilo a do veľkej miery sa nakoniec začalo podobať tomu, ako sme ho už predtým poznali. Niektoré veci, už ale nie sú také, aké boli. Cestovanie sa po mesiacoch lockdownov rozbiehalo opatrne a mnohí vyhľadávali bezkontaktné možnosti.

Ako uviedol web euronews, s postupným rastom dôvery a odhodlania cestovať, prichádzali aj nové a zmysluplnejšie spôsoby, ako sa spojiť s blízkymi a so svetom okolo nás. Viac cestovateľskej slobody, ako kedykoľvek predtým, priniesla aj čoraz populárnejšia možnosť práce z domu. K hľadaniu udržateľnejších spôsobov cestovania nás viedli environmentálne prínosy, ktoré sme počas pandemických obmedzení dosiahli. A všetky tieto zmeny si vyžiadali aj celkom nový slovník, ktorý by ich definoval. Spoznaj deväť cestovateľských slov, ktoré definovali rok 2022.

9. Eduvacation

Ak ťa po desiatich minútach omrzí leňošenie na pláži, „eduvacation“ je pre teba ako stvorené. Dovolenkové vzdelávanie je útočisko, ktoré ponúka možnosť učeniu sa nových vecí. Novému trendu čoraz viac podliehajú už aj hotely a svojim klientom ponúkajú vzdelávacie programy zamerané na miestnu kultúru, ekologický, či vedomý spôsob života. Eduvacation ocení rovnako rodič, ktorý hľadá zmysluplný rodinný únik, ako aj iba zvedavý cestovateľ, ktorý hľadá inšpiráciu. A vzdelávanie môže byť presne tou cestou, ako zmysluplne načerpať nové sily.

8. Gamping

Keďže životné náklady v celej Európe rastú, čoraz viac turistov začína uprednostňovať kempovanie namiesto platenia za hotely. Že si nemôžeš dovoliť ani pobyt v kempingu? Jeden z trendov, ktorý sa rozbehol počas obdobia Covidu, je záhradné kempovanie alebo inak „gamping“.
Zaplatením za pobyt v niekoho záhrade alebo priamo na poli môžeš, za oveľa lacnejšie ceny, získať viac súkromia, ale i bližší kontakt s prírodou, či miestnou kultúrou.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Akú kabelku musíš mať bezpodmienečne v šatníku? Priprav sa na hrany, flitre a veľa lásky!

7. Revenge travel

Zrušením mnohých cestovateľských obmedzení sa v uplynulom roku objavil aj ďalší nový fenomén „revenge travel“. Tento trend vysvetľujú najmä obchodníci v oblasti cestovného ruchu, ako dôsledok cestovania, kedy sa ľudia snažili dohnať stratený čas a podniknúť cesty, či cestovateľské plány, o ktorých vždy snívali, ale pandémia im ich nedovolila podniknúť už skôr.

6. Silver nomads

Práca z domu alebo na diaľku vyniesla do popredia nielen digitálne nomádstvo. V prípade „silver nomads“ si kočovný životný štýl už osvojili aj dôchodcovia. V súčasnej kríze životných nákladov si viac, ako kedykoľvek predtým, mnohí z nich začali hľadať alternatívne spôsoby bývania. Vyhľadávanie najlepšej krajiny na odchod do dôchodku tak odráža túžbu starších ľudí presťahovať sa za lepšou kvalitou života.

5. Hometel

Ubytovanie v hoteli nie je žiadnou novinkou a ani možnosť Airbnb ťa neprekvapí. Ale skúsil si už „hometel“? Tento pojem priniesla londýnska udržateľná značka room2, ktorá takýto pobyt popisuje ako ponuku pohodlia a flexibility domova a zároveň toho najlepšieho z hotela.

4. Hutlife

Zatiaľ, čo cestovaniu v roku 2021 dominoval vanlife, v roku 2022 prevzal dominanciu „hutlife“. Cez pandémiu sme sa všetci viac izolovali, ale mnohí si tento spôsob osvojili natoľko, že si ho chcú zachovať aj naďalej. Že ani tebe nesedí preplnený hotel alebo stiesnené spoločné kúpeľne v kempingu? Útulné, samostatné chatky sú potom to pravé, ak uprednostňuješ nízky rozpočet a pobyt bez kontaktu.

3. Queenagers

Uplynulý rok sa stal aj rokom samostatného cestovania žien, ktoré dostalo novú prezývku „queenagers“. Mnohé ženy sa vydali na cesty najmä potom, čo pocítili potrebu cestovať, ako následok izolácie počas pandémie. V tomto prípade ide zvyčajne o ženy, ktoré sú vo veku 45 až 65 rokov a prežívajú svoje najlepšie obdobie života. Často, s novonadobudnutou slobodou po rozvode a kúpnou silou na svojej strane, sa tieto ženy najnovšie stávajú kľúčovým cieľom na trhu cestovného ruchu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Slováci dosiahli absolútny vrchol: Uplynulý rok sme k našim susedom cestovali v rekordnom počte

2. Micromobility

Od elektrického bicykla, kolobežky až po sane. Drobná osobná elektropreprava ovládla už nielen mestá, ale aj mnohé destinácie po celom svete. Spôsoby „micromobility“ teraz už ponúka aj čoraz viac cestovných kancelárií. Pridanou hodnotou elektro výletov a únikov je, že umožňujú objavovať nové miesta aj bez potreby skvelej kondičky.

1. Nature positive travel

Tento spôsob cestovania by mal ovládnuť najmä cestovanie v roku 2023. O „nature positive travel“, ako o cestovanie s pozitívnym vplyvom na prírodu, ide najmä vtedy, keď cestujúci hľadá a uprednostňuje spôsoby, ako znížiť alebo zvrátiť vplyv svojho cestovania na životné prostredie.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame