Slováci dosiahli absolútny vrchol: Uplynulý rok sme k našim susedom cestovali v rekordnom počte

Praha hlavné mesto Česká

Turistov v Čechách tradične najviac zaujala Praha (Zdroj: Digital Media Library CzechTourism/ Martin Rak)

#Minulý rok vycestovalo do Česka rekordných 779 555 slovenských turistov, čím dosiahli svoj absolútny cestovateľský rekord. Slovensko si v návštevnosti Česka udržalo svoje stabilné druhé miesto hneď za Nemeckom, z ktorého vlani pricestovalo 1,8 miliónov (- 11 %) turistov. Za Slovenskom – 780 tisíc (+ 4,0 %) turistov – skončilo Poľsko so 615 tisíc (- 8,5 %) turistami, po ktorom nasledovali hostia zo Spojených štátov amerických. Tých vlani do Česka prišlo 372 tisíc (-36,3%), ďalších 316-tisíc cestovateľov z Veľkej Británie (-36,3 %). Percentuálne porovnanie sa vzťahuje k predcovidovému roku 2019.

Turistov tradične zaujala Praha a Južná Morava

Zahraničných hostí, rovnako ako turistov z Česka, najviac zaujímala Praha a Juhomoravský kraj. Hlavné mesto sa navyše prvýkrát za desať rokov dostalo na prvé miesto aj čo sa týka návštevnosti rezidentov. Pomyselné tretie miesto v obľúbenosti lokalít v Česku sa líši. Zatiaľ čo cudzinci preferovali Karlovarský kraj, domácich turistov v roku 2022 zaujímal najviac región Královéhradecký.

Kam sa najčastejšie vybrali Slováci?

Slováci sa okrem Prahy najčastejšie vybrali na južnú Moravu (viac ako 123 tisíc), do Moravskosliezskeho a Zlínskeho kraja, na štvrtom mieste popularity sa umiestnil Stredočeský kraj a na piatom Juhočeský.

Lednicko-valtický areál
Obľúbeným miestom výletov je aj Lednicko-valtický areál (Zdroj: Digital Media Library CzechTourism/Jiří Jirousek)

„Z rekordného počtu slovenských návštevníkov máme obrovskú radosť, najmä ak si uvedomíme, že čísla reflektujú len 9 mesiacov, pretože do konca marca sa kvôli pandémii ešte stále nedalo cestovať. Rekord je aj potvrdením, že našu prácu robíme zmysluplne. Ani v čase reštrikcií pre Covid-19 sme neprestali byť prítomní vo verejnom priestore, v médiách a na sociálnych sieťach. Na uvoľnenie opatrení zareagovali Slováci okamžite vycestovaním do Čiech a na Moravu,“ vyhlásila riaditeľka agentúry CzechTourism Slovensko Nora Gill a dodala, že „číslo príjazdov sa dá interpretovať vo viacerých rovinách. Pre nás je najpodstatnejšie to, že Česko pre Slovákov nestráca na popularite a hoci už 30 rokov kráčame vedľa seba samostatne, zostali sme si blízki. Na tejto, v medzinárodnom kontexte unikátnej blízkosti, chceme stavať aj naďalej.“

S plánovaním výletu ti pomôže cestovateľských portál alebo aplikácia

Populárnym pomocníkom potenciálnych návštevníkov Česka je agentúrou prevádzkovaný portál Kudy z nudy, ktorý aktuálne ponúka viac ako 80 tisíc tipov kde a ako tráviť voľný čas. Vyhľadávať sa dá podľa aktualít, regiónu alebo predmetu záujmu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Gamping, eduvacation, hometel, hutlife – poznáš divné cestovateľské výrazy, ktoré definovali turizmus v roku 2022?

„Portál je fenoménom nielen medzi českými webmi o cestovnom ruchu. Potvrdzuje to nedávny výskum, ktorý ukázal, že ho pozná už 90 % ľudí plánujúcich si výlety po Česku. Minulý rok web zaznamenal  23 miliónov návštev, čo je nový rekord,“ hovorí Jan Herget, riaditeľ Českej centrály cestovného ruchu. Portál v roku 2022 navštívilo 381 028 Slovákov prostredníctvom svojich mobilov (74%), počítačov (23%) a zvyšok prostredníctvom tabletov. K dispozícii je i aplikácia Tipy na výlety, ktorá funguje aj v offline móde.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: Tlačová správa/czechtourism.com
Odporúčame