Ekologické cestovanie je nový trend súčasnosti: Kam a ako sa vydať za dobrodružstvom, aby si potešil aj našu planétu?

žena s kufrom cestuje - ekologické cestovanie

Ekologické cestovanie je trend súčastnosti (Zdroj: Unsplash/Mantas Hesthaven)

Čo ti ako prvé napadne, keď sa ťa niekto opýta na cestovanie? Bude to nostalgická spomienka na letnú dovolenku, z ktorej si sa vrátil len pred niekoľkými dňami? Dobrodružná výprava do hôr, na ktorú sa ešte len chystáš? Alebo je to skôr niektoré z neodolateľne príťažlivých miest, ktoré dôverne poznáš z instagramu a plánuješ, že raz aj ty odtiaľ svojimi „storkami“ zapadajúceho slnka zaspamuješ kamošov? Nech už je tvoja predstava spojená s cestovaním akokoľvek odlišná, každú spájajú mnohé benefity, ktoré cestovanie prináša. Aby ale cestovanie nebolo len jednostranne výhodnou záležitosťou, je dôležité brať do úvahy aj vplyv, ktorý cestovanie zanecháva na životnom prostredí.

Ekologické cestovanie je trvalo udržateľné

Cestovať na zeleno alebo zodpovedne k životnému prostrediu znie celkom jednoducho a zrozumiteľne, ale čo to znamená v praxi, nemusí byť celkom jasné každému. Možno si aj ty kladieš otázky ako začať cestovať na zeleno, čo si zbaliť alebo podľa čoho si vybrať vhodnú destináciu? Pokiaľ ide o environmentálne zásady ochrany životného prostredia mnohé z nich sa už zaradili do bežného života. Stále je čo v nich doháňať a napredovať k lepšiemu, ale v súvislosti s cestovaním ide doteraz o tak trochu neznámu oblasť.

Základné pravidlo je, že čím je menšia vzdialenosť na miesto, kde cestuješ, tým je menšia aj tvoja uhlíková stopa. Ale zároveň, niektoré viac vzdialené destinácie môžu byť výrazne udržateľnejšie ako tie bližšie. Ideálne, vo vzťahu k životnému prostrediu, by bolo dostať sa na miesto peši alebo na bicykli. Lenže v takom prípade hovoríme skôr o malom lokálnom dobrodružstve, pri ktorom sa dá prebádať neznámy les alebo park v okolí, ale nie o cestovaní ako takom.

Na internete existujú rozmanité ekologické plánovače ciest, ktoré uľahčujú plánovanie cesty a výber konkrétnej destinácie bez ohľadu na dĺžku pobytu alebo preferovanú formu (kemping, turistika, cyklistika, poznávacie výlety alebo oddych pri mori). Ponúkajú tipy na zodpovedné a udržateľné cestovanie, overené eko hotely, reštaurácie, aktivity a tiež aj užitočné recenzie užívateľov.

Tých, ktorí radi cestujú, s cieľom spoznávať stále nové a zaujímavé miesta, je veľa. Napriek všetkým nezabudnuteľným zážitkom, ktoré na cestách možno získať, nie je možné ignorovať skutočnosť, že masový turizmus, tak ako ho v súčasnosti prevažne poznáme, je do budúcnosti úplne neudržateľný.

Do roku 2050 sa predpokladá, že cestovaním sa môže vyprodukovať 40 % svetových emisií uhlíka, čo je predpoklad, ktorý by sme jednoducho ignorovať nemali. Naviac, do roku 2030 sa očakáva, že počet cestujúcich vzrastie na 1,8 miliardy, preto je už dnes nevyhnutné cestovať ekologickejšie tak, aby nárast cestovného ruchu neviedol k ďalšiemu urýchleniu klimatických zmien.

Udržateľné destinácie sú po celom svete

Na svete však existujú niektoré destinácie, o ktorých môžeme hovoriť ako o udržateľných alebo ako o tých, ktoré sa snažia bojovať s klimatickými zmenami a zachovať svoje jedinečné ekosystémy, čo predstavuje veľký krok v ochrane našej planéty.

Medzi ne patria konkrétne miesta napríklad v Slovinsku (Miren Kras), Portugalsku (Alto Minho Region), Chorvátsku (Mali Lošinj), Estónsku (Hiiumaa Island), Austrálii (Bundaberg), USA Colorado (Vail), Japonsku (Amami-Oshima Island) alebo aj v Brazílii (Orleans) či Peru (Gocta – Kuelap Amazonas) a prakticky kdekoľvek na našej planéte.

Ich snahou je inovácia v oblasti udržateľného cestovného ruchu alebo ochrana ich prirodzených biotopov. Patria medzi lokality, návštevou ktorých zostane len ľahká uhlíková stopa vďaka dobrej infraštruktúre verejnej dopravy, peších alebo cyklistických trás, ale aj zaviazaním sa k zníženiu spotreby energií, odhodlaním zachovávať zelené plochy, šetrením vodou a aj ochranou kultúrneho dedičstva predkov. Na prvý pohľad sa vzdialenosť k viacerým z nich môže zdať naozaj veľká, no niektoré letecké spoločnosti kompenzujú uhlíkovú stopu za účelom zníženia emisií prostredníctvom dobrovoľného darovania finančných prostriedkov pri rezervácii letu.

krídlo lietadla
Prispieť k zdravšiemu okoliu môžeš aj cestovaním (Zdroj: Unsplash/K. Howarth)

Možno ťa zaujíma, či sa dá ekologické ubytovanie nájsť aj na Slovensku? Odpoveď je, jednoznačne áno a nejde o ojedinelé projekty. Napríklad v krásnom a vyhľadávanom regióne Liptov, kde o turistické zážitky nie je núdza, sa môžeš ubytovať v chate alebo apartmáne Vila Vista doslova obklopenom prírodou. Samozrejmosťou sú úsporné žiarovky, ohrev vody zabezpečený solárnymi panelmi, dual-flush tlačidlá na toaletách pre úsporu vody, ale aj recyklačný program, eko program uteráky a tiež prírodná kozmetika Cyprianus spod Tatier. A ako bonus, môžeš prísť aj so svojim psíkom a vychutnať si dovolenku v jeho prítomnosti.

Ako môže byť cestovanie priateľské k životnému prostrediu?

Mnohé z vychytených cestovateľských destinácií čelia počas vrcholu letnej sezóny obrovským masám návštevníkov. Obavy zo znečistenia pobreží odpadkami, nadmerná spotreba zdrojov, výletné lode poškodzujúce morské ekosystémy, strata prirodzených habitatov, ale aj obloha, ktorej dominujú lietadlá, to všetko sú ďalšie a ďalšie časti skladačky, ktoré prispievajú ku globálnemu otepľovaniu a zrýchľovaniu sa klimatických zmien.

chata v lese
Cestovateľskú vášeň môžeš podporiť výberom eko-ubytovania (Zdroj: Unsplash/Drew Dau)

Jedným z ekologickejších riešení cestovania môže byť napríklad ubytovanie na menšej farme, ktorá zamestnáva miestnych ľudí a s pomocou veternej alebo solárnej energie vyrába lokálne produkty, ktoré ponúka ako stravu pre návštevníkov. To sú presne tie miesta, ktoré budujú druh cestovného ruchu priateľského k životnému prostrediu a podporujú komunity ľudí v sociálnej aj ekonomickej rovine. Je len na tebe, s akými zámermi si naplánuješ svoju cestu.

Ekologické cestovanie formuje osobnosť aj spoločenskú zodpovednosť

Cestovanie nás formuje aj mení. Rozširuje naše obzory a búra stereotypy, ktoré si zvyčajne o miestach a ľuďoch vopred vytvárame. Spoznávaním nových miest a kultúr sa formuje aj naša osobnosť. Cestovanie prináša nové zážitky, skúsenosti a neoceniteľné poznatky, pomáha tiež zlepšiť naše sociálne a komunikačné zručnosti a celkovo nám dáva možnosť odhaliť, kým naozaj sme a ako sa s tým dokážeme vysporiadať mimo svojej komfortnej zóny, ktorú si v bežnom živote vytvárame.

Pred plánovaním svojej najbližšej cesty to teraz skús trochu inak. Každá aj malá zmena v spôsobe cestovania môže mať pozitívny vplyv. Vyťaž z cestovania maximum nielen pre seba a svoj rozvoj, ale priprav sa a naplánuj si cestu s tým, že vieš akú stopu na životnom prostredí zanechávaš a skús napríklad vedome minimalizovať svoj dopad naň.

Na svojich, nielen prázdninových, cestách maj oči otvorené a vnímaj krásy a rozmanitosti prírody, ale aj to aká krehká dokáže byť. Uvedomelým cestovaním sa obohacuje naša spoločenská zodpovednosť a prehlbuje sa povedomie o nevyhnutnosti ochrany planéty, na ktorej žijeme.

Príprava a plánovanie takého cestovania možno dajú zabrať o niečo viac, ale ak to pomôže zachovať všetky tie očarujúce destinácie aj na ďalšie tisícky rokov, tak to jednoducho za tú námahu stojí. A nakoniec, všetky zázraky prírody sú predsa najkrajšie vtedy, keď sa na ne môžeme pozrieť vlastnými očami! 


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame