NÁZOR Internet dokáže stierať hranice. Obsahovo aj geograficky

Unsplash/Slava Bowman

#Aj napriek tomu, že internet sa už viac ako dve dekády považuje za najslobodnejšie médium, musí v dnešnom čase riešiť problém svojho ohraničenia. Nejde však len o problematiku prípadnej cenzúry či obmedzovania toho, čo používateľ môže online robiť. Zaujímavým fenoménom doby je stieranie hraníc medzi obsahom a reklamou. Alebo tým, kde je obsah generovaný a kde ho budú ľudia konzumovať.

Napríklad ani tento po slovensky napísaný názor nebol do počítača naťukaný na Slovensku, ale pomerne ďaleko za jeho hranicami. Pre ľudí, ktorí ho však čítajú to na veci nič nemení. Internet umožnil tvorcom šíriť obsah po celom svete. Autor môže oslovovať ľudí na Slovensku, zároveň však nakrúcať videá, písať články alebo vyvíjať aplikáciu v úplne inej časti Európy alebo sveta. Človek zároveň tento kontext vôbec nepotrebuje poznať, nič to na jeho zážitku nemení.

Zároveň sa autor nemusí vzdať slovenského kontextu. Sociálne siete a prepojenie na ľudí skrz ne, domáce média alebo kontakt s rodinou a známymi spôsobujú to, že je obklopený takmer totožným prostredím, ako keby žil doma.

Internet strašne veľa vecí uľahčil. Občas sa stretávam s historkami hudobníkov, či iných umelecky aktívnych ľudí, ktorí kedysi vybavovali koncerty v zahraničí cez telefón, fax alebo dokonca poštou. Dnes to je niečo nepredstaviteľné. Ak by to niekto skúšal, asi by sa odpovede nikdy nedočkal.

>> NÁZOR Čo nás núti k pirátstvu? Peniaze to už nie sú, ide o rýchlosť a dostupnosť <<

Po čase sa upúšťa aj z geo-blockingu, ktorý tak dlho týral slovenských užívateľov. Dôkazom je aj to, že sa čoraz menej stretávame s tým, že by nás pri prehliadaní stránok či pozeraní videa zastavil odkaz o tom, že obsah nie je prístupný na území Slovenska. S tým súvisí aj rozširovanie populárnych online servisov, akým je Spotify, Netflix alebo iTunes. Internetové obchody u nás už neotvárajú iba svoje kancelárie, aby využívali lacnejšiu pracovnú silu, ale dokážu nám balíky na Slovensko zaslať.

A hoci sa otvorené hranice a kompletná online sloboda nemusia vždy viazať len s pozitívami, internet dokázal aspoň navodiť jej predstavu. Radšej totiž spája, ako rozdeľuje. To sa ráta predovšetkým malým krajinám, ako je aj Slovensko. To je tak o krok bližšie k vyspelejším krajinám.

 

Odporúčame