NÁZOR Čo nás núti k pirátstvu? Peniaze to už nie sú, ide o rýchlosť a dostupnosť

NEONBRAND/Unsplash

#Začiatkom nultých rokov bol v mojej časti sídliska jeden človek, ktorý vlastnil napaľovačku. Spravil si z toho celkom slušný biznis, kopíroval hudbu, hry, čokoľvek čo bolo treba a poznal ho takmer každý z našej vekovej kategórie. Takmer o dve desaťročia neskôr väčšina z nás už formáty ako CD a DVD pravidelne nevyužíva. Pirátstvo však ostalo. Stalo sa pretekmi, komunitnou záležitosťou, no treba doňho investovať množstvo energie. A to sa už každému nechce.

Na Slovensku sa s internetovým pirátstvom bojovalo už rôzne. Kedysi mali napríklad hudobné CD absurdnú ochranu, kvôli ktorej nešli prehrať v počítačoch. Videli sme tiež rôzne kampane, no najúčinnejšie zapôsobili najmä dve veci. Prvou z nich bolo obrovské zlacnenie filmov na DVD, ktoré sa predávali v papierových obaloch v novinových stánkoch. Ľudia si zrazu za dve eurá mohli kúpiť film a už sa im neoplatilo ho pirátiť. Dokonca to viedlo k opačnému extrému a tým je hromadenie diskov, ktoré si nikto nikdy nepozrel.

Môže vás zaujať:
Seriálová mánia prepukne na jeseň naplno: Týchto 6 návratov by ste si nemali nechať ujsť

Druhou z nich bol príchod streamovanej hudby a tiež Netflixu. Ten možno na Slovensku nevnímame až tak výrazne, no už teraz u veľkého množstva ľudí nahradil televíziu i pirátstvo. Dôvod je jednoduchý. Nie je tak drahý a najmä nestojí žiadne úsilie. To sa o ilegálnom sťahovaní často nedá povedať.

Navyše, adoptoval si myšlienku, že seriál môže byť úspešný aj vtedy, ak všetky epizódy zverejní naraz. So seriálmi ako je Stranger Things tak dokáže nabudiť hystériu a potrebný hluk v médiách. Jeho problémom je však obmedzený výber a tiež to, že stačí prejsť za hranice a jeho ponuka sa rýchlo mení. Za toto môžu distribučné práva.

A práve to je kameň úrazu. Človeka robí obmedzená ponuka zmäteným. Nie je nič frustrujúcejšie ako snaha pozrieť si nejaký legálny film či seriál, na ktorý máme práve chuť, a neúspešne zabiť hodiny hľadaním zdroju. V tomto prípade vyhráva opäť pirátstvo. Ľudia sa tiež ponáhľajú. Chcú vidieť epizódy svojho seriálu ešte predtým, než ich sociálne siete zaplavia informáciami o nich. Pri hudbe sa to čiastočne podarilo vyriešiť. Absolútna väčšina sa dá na Spotify či Deezer nájsť, dokonca v rovnakej minúte, ako vyjdu, s filmami to je omnoho zložitejšie.

NÁZOR Byť lesom len na Facebooku je málo, ale kritici sú zbytočne tvrdí

Podobná frustrácia ale ukazuje, že často skutočne nejde až tak o peniaze. Netflix k nám došiel neskoro, keď bolo internetové pirátstvo v nás už hlboko zakorenené, no stále sa našli ľudia, ktorí naňho nedajú dopustiť. Podobne to bolo kedysi aj s tými DVD-čkami.

Väčšina pirátov na Slovensku nie je pirátmi z presvedčenia, ale z donútenia. Alebo nevedomosti. Motivácia k sťahovaniu nevychádza zo snahy ublížiť tvorcom filmu či hudby, ale zo snahy dostať sa k ich výtvorom. Keby to bolo o niečo jednoduchšie, na pirátstvo by sa postupne mohlo začať zabúdať.

 

Odporúčame