Navštívili sme Etiópiu, miestne pamiatky nám vyrazili dych: Lebka pračloveka aj kráľovská chatrč

#Etiópia, krajina tisícich tvári, vnútrozemský štát, ktorý sa rozprestiera na východnej strane Afriky. So svojimi susedmi má dobré vzťahy, aj keď s Eritreou to bolo dlhé roky komplikované. Na východe sa stretáva s Džibutskom, Somálskom, juh pokrýva Keňa a západ Sudán.

Hlavným mestom je Addis Abeba, svetlo sveta uzrelo už v 19. storočí. Mnohí z obyvateľov ho považujú za kúzelný portál, ktorý je bránou do úplne iného sveta. Porozumieť tomuto mestu nie je jednoduché, vyskúšala som si to na vlastnej koži a poviem vám, doteraz som z mnohých vecí v pomykove. Môj príbeh som vám už dávnejšie porozprávala. Avšak dnes vám predstavím konkrétne miesta a pamiatky, ktoré stojí za to vidieť.

Národné múzeum Etiópie

Na prvý pohľad rozhodne neohúri. Prevedie ťa však obdobím pred Aksumitom, Šalamúnom a Gonderiánom. Mnohé zbierky, ktoré sa tu nachádzajú, patria medzi najdôležitejšie v subsaharskej Afrike. Nájdeš tu masívne africké dedičstvo umelca Afewerk Tekle a zoznámiš sa aj so slávnou Lucy. Práve ona je považovaná za ľudského alebo opičieho predchodcu. Doposiaľ to však nie je 100 % potvrdené.

Lucy viac než tri milióny rokov prebývala v zemi, v hĺbke jedného metra. Jej hmotnosť bola len nejakých 29 kilogramov a lebka mala podobu skôr opice ako človeka. Repliku tejto známej slečny nájdeš v múzeách po celom svete, avšak vidieť ju v meste, kde bola objavená, je skutočným zážitkom. Pochopiť prehliadke a mnohým veciam v týchto priestoroch nie je jednoduché. Veľkou oporou a pomocou vám bude zaručene sprievodca, ktorý je dokonca zadarmo.

Trhovisko Addis Merkato

Chaos, neporiadok, plechové búdy. To všetko prináša známy trh západne od centra Addis, Merkato. Mnohý z obyvateľov tvrdí, že tento trh patrí k najväčším aký štát má. Trh ponúka širokú škálu produktov, od jedla, oblečenia, doplnkov, až po recyklačný stánok. Áno znie to nevšedne a miestami až neuveriteľne. Je to priestor, kde nájdeš nie len sandále vyrobené zo starých pneumatík, ale aj kávové hrnce z konzerv. Pamätaj na bezpečnosť! Buď opatrný a trpezlivý, o svoje osobné veci dôkladne dbaj. Môže sa stať, že počas chvíľky nepozornosti prídeš napríklad o peňaženku.

Zdroj: Pixabay.com

Pohorie Entoto a kráľovský „palác“

Pohorie rozprestierajúce sa vysoko pod krásnymi eukalyptovými stromami ti poskytne výhľad, ktorý je očarujúci a pôsobí priam honosne. Pred mnohými rokmi tu prebýval kráľ, ide preto o populárnu lokalitu. Pred dobudovaním skutočného paláca tu býval v domoch, a tie ma veru prekvapili. Pripomínali zastaralé chatrče a izbičky boli naozaj skromné.

Zdroj: Natália/Hashtag

V kostole Entoto Maryam korunovali kráľa Menelika. Interiér kostola si pozrieš však len v nedeľu. V jeho blízkosti sa nachádza aj múzeum s tým istým názvom. Zabudnuté, staromódne a s množstvom nevšedností. Kráľovské odevy, zbrane, cenné mince, slávnostné bubny, kráľovská posteľ, či kráľovská koruna. Tým ťa niekedy prevedie sprievodca s úsmevom na tvári a kvantom zaujímavých informácii, niekedy zdutý pán.

Zdroj: Natália/Hashtag

Námestie Meskel

Meskel je jedno z vychytených námestí v centre mesta. Tvorí prietor pre mnohé verejné zhromaždenia, demonštrácie, festivaly. Najznámejším festivalom je rovnomenný Meskel, ktorý sa oslavuje už desiatky rokov. Jeho názov znamená kríž, čo ma pripomenúť obyvateľom vzácny moment, kedy mesto navštívila cisárovná Helena z Konštantínopolu a kríž ukázala verejnosti.

Zdroj: Pixabay.com

Katedrála Najsvätejšej Trojice

Jedna z najznámejších katedrál Etiópie patrí ortodoxnej cirkvi a je prvým chrámom z dreva. Postavila sa za vlády cisára Menelika II, päť rokov stala stavba opustená. Dôvodom bol príchod talianskej okupácie. Nachádza sa vo vládnej oblasti, neďaleko etiópskeho parlamentu. Priestory katedrály boli a stále sú svedkami mnohých dôležitých udalostí. Vysoko postavení obyvatelia či cirkevní predstavitelia tu našli svoje miesto aj po smrti. Pozostatky poslednej cisárskej rodiny sú tiež uložené v týchto priestoroch.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame