Chceš poriadne adrenalínový výlet? Tu zažiješ najdlhšiu prechádzku v nebesách na svete aj obrovský tobogán

Chodník v oblakoch v Dolnej Morave

Chodník v oblakoch ponúka mnoho adrenalínových atrakcií (Zdroj: dolnimorava.cz)

#Slovensko je nádherné, o tom niet najmenších pochýb. Mnohých z nás však láka spoznávať krásy prírody aj v okolitých krajinách. Východné Čechy ponúkajú bohatý výber atrakcií, ktoré si nájdu svojich fanúšikov medzi všetkými vekovými kategóriami. Či už si milovník histórie alebo akčný dobrodruh, v tomto článku ti dáme pár tipov na miesta, ktoré rozhodne stoja za to navštíviť.

Naspäť jedine toboganom a na Mamutej bobovej dráhe

Ak patríš do skupiny nadšencov krásnych výhľadov, výlet na Dolnú Moravu si nenechaj ujsť. Nedávno vybudovaný Chodník v oblakoch ponúka viacero adrenalínových atrakcií. Približná dĺžka chodníka 2 kilometre sa dá skrátiť sieťovým rukávom, cez ktorý sa predrať je skutočná výzva. Na vrchu chodníka sa nachádza sieť 50 metrov nad zemou, na ktorej môžeš otestovať svoju odvahu.

Chodník v oblakoch
Sieť na vrchu Chodníka v oblakoch sme si vyskúšali na vlastnej koži (Zdroj: Súkromný archív Martina)

Pre najväčších divochov bol vybudovaný stometrový tobogan. Ním sa dá skrátiť cesta zo samého vrchu chodníka približne do jeho polovice. Po prekonaní Chodníku v oblakoch na teba čaká Sky Bridge 721. Ide o najdlhší visutý most pre peších na svete, ktorý vedie z jedného horského hrebeňa na druhý. Na samom konci mosta sa môžeš pripraviť na hotové rodeo.

Z druhej strany mostu vedie cesta späť na vrch Slaměnka, ktorým vedie lanovka. Väčšina návštevníkov však uprednostňuje cestou späť zvoliť 3 kilometre dlhú Mamutiu horskú dráhu na boboch. Na rovinkách dokážeš vyvinúť rýchlosť až 50 km/h a pri prevýšení 364 metrov prejdeš podzemným tunelom a dvojnásobným 360° karuselom.

Tipy z Českomoravského pomedzia

Malé mestečko ovládlo trh s fajkami

Prosečská firma BPK sa venuje výrobe fajok už od roku 1842. Ročne vyprodukuje desiatky tisíc produktov, ktoré majú odberateľov po celom svete. Zároveň ide o jednu z mála firiem v tomto priemysle, ktorá dáva návštevníkom možnosť prehliadky celého výrobného procesu od výberu dreva až po balenie a prípravu na expedíciu.

Malé české mesto Proseč je preslávené práve remeslom výroby fajok. Neďaleko firmy BPK sa nachádza Múzeum fajok, v ktorom sa návštevníci zoznámia s materiálmi a nástrojmi na ich výrobu. Taktiež v ňom nechýbajú ani fajky slávnych českých osobností, ktoré ich venovali osobne tomuto múzeu.

Zbierka fajok v prosečskom múzeu
Múzeum fajok v Proseči (Zdroj: Súkromný archív Martina)

Najkrajšie zásnuby na Anjelskej vyhliadke

Aj keď možno nepatríš medzi veľkých fanúšikov historických pamiatok, Kostol nájdenia sv. Kríža v Litomyšli stojí za to navštíviť. Okrem laserových lúčov tvoriacich svetelný kríž sa v ňom nachádza herňa, ktorá ťa zábavnou formou prevedie históriou Litomyšlu a jednotlivými cirkevnými liturgiami.

Kostol sa však preslávil predovšetkým vďaka Anjelskej vyhliadke na plošine, ktorá je jeho súčasťou. Čoraz častejšie sa však stáva obľúbeným miestom pre žiadosť o ruku. Personál po dohode všetko pripraví a pri pohľade na litomyšlský zámok, kláštorné záhrady a historické centrum z toho sú zásnuby snov.

Anjelská vyhliadka Kostola nájdenia sv. Kríža
Anjelská vyhliadka je čoraz obľúbenejším miestom zásnub (Zdroj: ceskomoravskepomezi.cz)

Hotový raj pre sadistov

S hradom Svojanov sa spája množstvo príbehov, z ktorých behá mráz po chrbte. Zamurované deti alebo prekliaty rytier Rašín na obrátenom ohnivom býkovi sú len zlomkom toho, o čom hovoria legendy spojené s týmto hradom. Komornú atmosféru znásobuje stredoveká mučiareň, v ktorej si odvážni návštevníci môžu vyskúšať aj jednotlivé mučiace nástroje.

Mučiaca stolička
Mučiacu stoličku si mnoho návštevníkov rado vyskúša na vlastnej koži (Zdroj: Súkromný archív Martina)

Rovnako aj na zámku Moravská Třebová, ktorý je z obdobia renesancie. Na jeho pôde sa takisto odohralo pár nie príliš priateľských úkonov. V tamojšej mučiarni boli ohľadom trýznenia veľmi vynaliezaví. O nemožné sa v alchymistickom laboratóriu tohto zámku pokúšal doktor Bonacina, ktorý svoje pokusy o výrobu elixíru večnej mladosti zakresľoval do symbolov slúžiacich ako šifry.

Východné Čechy si zamiluješ na prvý pohľad

Všetky tieto tipy na výlet do Českomoravského pomedzia alebo na Dolnú Moravu sú len odrobinkou toho, čo všetko sa dá vo východných Čechách vidieť. Automobiloví nadšenci si prídu na svoje v Múzeu karosárstva, historikov zaujme Pamätník obetiam internácie.

Pre cyklistov bolo Toulovcovým maštaliam vybudovaných 150 kilometrov cyklotrás a so špeciálnym značením. Východné Čechy si nájdu svojich fanúšikov medzi všetkými vekovými skupinami. Nech sa napokon rozhodneš pre ktorékoľvek miesto, je veľmi nízka šanca, že napokon zostaneš sklamaný.

Chceš sa o Českomoravskom pomedzí dozvedieť ešte viac? Tu sú tie naj tipy!

Zdroj: hashtag.sk, pokladnicezazitku.cz, kudyznudy.cz, vychodni-cechy.info, ceskomoravskepomezi.cz
Odporúčame