Raj pre knihomoľov: Tieto svetové knižnice by si mal určite navštíviť, ak si milovníkom kníh!

Môžeš si tak spríjemniť obyčajný výlet alebo dovolenku, a pozrieť si tieto svetové knižnice! (Zdroj: Freepik/frimufilms)

#Ak si milovníkom kníh a celkovo literatúry, určite si už niekedy bol v knižnici. Či ťa tam doviedli vlastné kroky alebo si si išiel zapožičať študijnú literatúru, isto vieš, ako to na takomto mieste vyzerá. Si knihomoľ, a fascinuje ťa to? V tom prípade ťa určite zaujmú nasledujúce tipy na to, čo vo svete vidieť. Môžeš si tak spríjemniť obyčajný výlet alebo dovolenku, a pozrieť si tieto svetové knižnice!

Verejná knižnica Malatestiana (Cesena)

Ide o jednu z najstarších na našej planéte. Stavba prebiehala medzi rokmi 1447 až 1452, a pôvodne bola súčasťou kláštora. Nájdeš tu ale knihy, ktoré nevlastní cirkev – patria totiž obci, škole alebo sú v osobnom vlastníctve, vďaka čomu môže byť zbierka stále zachovaná.

Totiž, pri knihách vlastnených kláštorom sa zvykli jednotlivé kúsky z finančných dôvodov rozpredávať. Vďaka tomu, že sa zbierka uchovala, si môžeš pozrieť mnohé cenné kúsky, ktoré sa používajú dodnes.

Bibliothéque nationale de France (Paríž)

Francúzska národná knižnica, ktorá sa spája s kráľovskou rodinou. Práve v paláci Louvre mala byť založená kráľom Karolom V. ešte v roku 1368. Vidieť sa tu dá okolo 14 miliónov kníh a tlačovín.

Má podobu štyroch veží s pôdorysom do tvaru písmena L, čím pripomína otvorené knihy. Verejnosti bola sprístupnená v roku 1692, a od tej doby funguje až dodnes.

Mestská knižnica (Stuttgart)

Moderná stavba pochádzajúca z roku 2011, ktorá je novou budovou mestskej knižnice tohto nemeckého mesta. Budova vyzerá ako obrovská kocka (s dĺžkou hrany 45 metrov!).

Je postavená zo svetlého betónu, doplnená o presklený strop, ktorý dodáva návštevníkom pocit moderného a otvoreného priestoru.

Old Library – Trinity College (Dublin)

Táto knižnica v írskom Dubline bola založená (spoločne s univerzitou) kráľovnou Alžbetou I. v roku 1592. Je to najstaršia knižnica v Írsku. Dnes sa pýši zbierkou 3 miliónov rukopisov a exemplárov.

Od roku 1801 má právo povinnej tlače všetkých britských a írskych publikácií. Nájdeš tu teda všetko, čo kedy vyšlo. Pokiaľ si fanúšikom anglickej literatúry, vieš kam sa vybrať…

Knižnica Binhai (Tchien-ťin)

Nebaví ťa história, a si skôr na budúcnosť? Toto miesto bude práve pre teba! Knižnica, ktorá vyzerá ako zo sci-fi filmu! Verejnosti bola sprístupnená v roku 2017.

Už pri vstupe návštevníkov očarí veľká otvorená hala s bielou guľou, ktorá osvetľuje priestor. Nájdeš tu zatiaľ len okolo 200 tisíc výtlačkov kníh, čo je iba jedna šestina celkovej kapacity, ktorá bude, verme, v budúcnosti naplnená.

Knižnica v meste Vennesla

Budova, ktorá skôr pripomína interiér vesmírnej lodi Millenium Falcon. Jej výstavba bola dokončená v roku 2011. Knižnica slúži aj ako komunitné centrum, a má predstavovať sofistikovanosť a eleganciu, ktorá sa dá aplikovať aj do takýchto verejných budov.

Wren Library – Trinity College (Cambridge)

Jedna z najslávnejších knižníc sveta, ktorá nesie meno po svojom návrhárovi. V roku 1696 bola úspešne po 20 rokoch prác dokončená.

Rozľahlá hala je zdobená sadrovými a mramorovými bustami významných spisovateľov. Súčasťou knižnice je aj socha Lorda Byrona v životnej veľkosti. Knihy majú usporiadané v radách kolmo k stenám medzi oknami. Stránky sú tak osvetlené denným svetlom, čo vytvára pekný efekt.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame