FOTO Jedna z najkrajších knižníc sveta sa nachádza aj na Slovensku: Sídli v malej obci a vyzerá ako z filmu

Aponiovská knižnica

#Milujete pokoj, vôňu starých kníh? Presne to ponúkajú knižnice, pre mnohých milovníkov dobrej knihy. Je to zaručene jedno z najobľúbenejších miest na svete. Ak aj vy patríte k ľuďom, ktorí radi čítajú, túto knižnicu jednoducho musíte navštíviť.

Aj tak maličká krajina ako Slovensko sa môže popýšiť jednou z najkrajších knižníc, ktorá sa nachádza v Oponiciach v okrese Topoľčany. V minulosti tu stál aj hrad a kaštieľ, ten sa našťastie zachoval a práve tu sídli Aponiovská knižnica, ktorá vyzerá ako z historického či čarodejníckeho filmu.

Aponiovská knižnica, rozpráva príbeh rodiny Aponiovcov

Za vznik tohto unikátu, vďačíme grófovi Antonovi Jurajovi Aponimu, ktorý ako veľký milovník kníh knižnicu založil v roku 1774 vo Viedni. Po jeho smrti spravovanie a zveľaďovanie tejto knižnice prevzal jeden z jeho synov Anton Aponi, ten ju neskôr zveril  knihovníkovi Carlovi Antonovi Gruberovi, ktorý zaviedol nový katalogizačný systém, taktiež upozornil aj na stiesnený priestor pre knihy a tak navrhol, aby knižnicu presťahovali do rodného Uhorska. V roku 1827 bol na Kozej ulici v Bratislave postavený poschodový palác, kde boli prevezené všetky knihy za účelom ich sprístupnenia. 13. júna 1827 bola knižnica otvorená ako prvá verejná v Uhorsku.

Palác na Kozej ulici v Bratislave, kde sídlila prvá verejná knižnica v Uhorsku

Keďže záujem Slovákov o knihy v tej dobe nebol veľmi veľký, knižnica začala upadať. Prostriedky na jej financovanie postupne znižovala aj mestská pokladnica a tak sa Anton Aponi rozhodol ju presťahovať do rodinného kaštieľa Aponiovcov v Oponiciach, kde nechal pristaviť celé krídlo. Impozantnému interiéru dominuje empírový nábytok z Paríža, ktorý grófovi pripomínal 20 rokov strávených vo Francúzsku, čo ho inšpirovalo natoľko, že začal písať pamäti. Bohužiaľ, neskôr sa knižnica neobohacovala o žiadne nové tlače, práve naopak, fond sa podstatne zmenšil po aukciách v Londýne, Viedni a Prahe.

Aponiovská knižnica, jedna z najkrajších interiérových knižníc na Slovensku

V súčasnosti v knižnici nájdeme 8 222 titulov, medzi ktorými nechýbajú práce Kanta, Goetheho,  J. A. Komenského, Jána Jesenia, Andreasa Bela či dokonca aktá pápežov a koncilov, dielo slávneho Giordana Bruna z roku 1585, alebo aj prácu Isaaca Newtona z 18. storočia. Na svoje si tam prídu aj vyznávači bosoráctva, okultizmu či čiernej mágie. Slovenské ani české tlače v knižnici nenájdeme. V prezentovanej zbierke návštevníci nájdu aj  6000 zväzkov Zaiovskej knižnice. V súčasnosti je interiér tejto knižnice zrekonštruovaný a dokumenty sú prístupné na štúdium bádateľom. Ak aj vám táto knižnica učarovala, nič vám nebráni v tom ju navštíviť a nasať atmosféru minulých storočí.

Aponiovská knižnica

 

Odporúčame