Dopravné prostriedky vo svete, ktorým sa radšej vyhni: Natlačené sedadlá a žiadne bezpečnostné pásy

Verejná doprava je šetrnejšia k životnému prostrediu, no má svoje riziká (Zdroj: Pexels.com/Martin Péchy)

#Systém verejnej dopravy je v každej krajine špecifický, no ak si sa niekedy sťažoval na naše meškajúce vlaky, tak ver, že na tom vôbec nie sme až tak zle. Možno sa v lete chystáš na dobrodružnú cestu naprieč svetom, preto sa pozri na dopravné prostriedky, ktorým by si sa mal radšej vyhnúť.

Tretia trieda v thajských vlakoch

Thajsko okrem smaragdovo zelených lúk, krásnych pláží a exotického jedla, ponúka aj dopravu vlakmi tretej triedy. AK je tvoj cestovný „budget“ výrazne obmedzený, tak sú správnou voľbou, pretože ide o najlacnejší spôsob vlakovej dopravy v krajine.

Na druhej strane však nepočítaj s pohodlím, dodržiavaním časových harmonogramov, hygienou a klimatizáciou. V tomto ti ale môžu pomôcť okná, ktoré vo vlku častokrát chýbajú a aspoň tak zabezpečujú prúdenie vzduchu.

Filipínske preplnené Jeepneys

Tieto džípy sú na Filipínach veľmi populárne a pripomínajú minibusy. Jedinečný spôsob verejnej dopravy pôvodne slúžil na vojenské účely počas druhej svetovej vojny. Jazda na niektorých moderných džípoch je úplne bezproblémová a môže byť skutočnou čerešničkou na tvojej dovolenke.

V chudobnejších oblastiach však premávajú polorozpadnuté kusy. Zabudni na bezpečnostné pásy a vlastný osobný priestor. 

Filipínske džípy nie sú bezpečné, no rozhodne odvezú veľké množstvo ľudí (Zdroj: Insatgram.com/augustinasaiste)

Ležadlové autobusy, v ktorých sa nevyspíš

Ak si to namieriš do Vietnamu a pôjdeš nočným spojom, možno natrafíš na ležadlové autobusy. Sedadlá sú umiestnené trojradovo a čo najviac natlačené vedľa aj pod sebou. V prípade, že si klaustrofobik, tak tento spôsob verejnej dopravy nie je najlepšou voľbou. Ľudia tu častokrát prespávajú aj na podlahe, aby ušetrili miesto.

Rikše v preplnených uliciach Indie

Síce ti trojkolesové rikše ponúknu väčšie pohodlie ako obyčajné bicykle, častokrát sú však nelegálne a ich vodiči nemajú ani licencie. Elektrickým modelom sa zvyknú prehrievať batérie, čo môžeš cítiť priamo z ohrievajúceho sa sedadla.  E-rikše sa dostanú aj do tých najužších uličiek, no ich pasažieri sa pritom nadýchajú veľkého množstva prachu, od ktorého ich nemá čo chrániť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Po stopách filmových a seriálových hviezd: Láka ťa dovolenka s dobrodružstvom po stopách filmových lokácií?

S bezpečím rovnako nemožno počítať, pretože ich otvorené boky neposkytujú pasažierom počas jazdy žiadnu oporu a zakaždým tak riskujú, že vypadnú pod kolesá ďalšieho vozidla. Cesta rikšou tak môže byť nie len zážitkom, ale aj príčinou pobytu v nemocnici. 

 

Viezol si sa už v niektorom z týchto dopravných prostriedkov?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk 28degreescard.com independent.com
Odporúčame