#Systém verejnej dopravy je v každej krajine špecifický, no ak si sa niekedy sťažoval na naše meškajúce vlaky, tak ver, že na tom vôbec nie sme až tak zle. Možno sa v lete chystáš na dobrodružnú cestu naprieč svetom, preto sa pozri na dopravné prostriedky, ktorým by si sa mal radšej vyhnúť.
Tretia trieda v thajských vlakoch
Thajsko okrem smaragdovo zelených lúk, krásnych pláží a exotického jedla, ponúka aj dopravu vlakmi tretej triedy. AK je tvoj cestovný „budget“ výrazne obmedzený, tak sú správnou voľbou, pretože ide o najlacnejší spôsob vlakovej dopravy v krajine.
Na druhej strane však nepočítaj s pohodlím, dodržiavaním časových harmonogramov, hygienou a klimatizáciou. V tomto ti ale môžu pomôcť okná, ktoré vo vlku častokrát chýbajú a aspoň tak zabezpečujú prúdenie vzduchu.
Filipínske preplnené Jeepneys
Tieto džípy sú na Filipínach veľmi populárne a pripomínajú minibusy. Jedinečný spôsob verejnej dopravy pôvodne slúžil na vojenské účely počas druhej svetovej vojny. Jazda na niektorých moderných džípoch je úplne bezproblémová a môže byť skutočnou čerešničkou na tvojej dovolenke.
V chudobnejších oblastiach však premávajú polorozpadnuté kusy. Zabudni na bezpečnostné pásy a vlastný osobný priestor.

Ležadlové autobusy, v ktorých sa nevyspíš
Ak si to namieriš do Vietnamu a pôjdeš nočným spojom, možno natrafíš na ležadlové autobusy. Sedadlá sú umiestnené trojradovo a čo najviac natlačené vedľa aj pod sebou. V prípade, že si klaustrofobik, tak tento spôsob verejnej dopravy nie je najlepšou voľbou. Ľudia tu častokrát prespávajú aj na podlahe, aby ušetrili miesto.
Rikše v preplnených uliciach Indie
Síce ti trojkolesové rikše ponúknu väčšie pohodlie ako obyčajné bicykle, častokrát sú však nelegálne a ich vodiči nemajú ani licencie. Elektrickým modelom sa zvyknú prehrievať batérie, čo môžeš cítiť priamo z ohrievajúceho sa sedadla. E-rikše sa dostanú aj do tých najužších uličiek, no ich pasažieri sa pritom nadýchajú veľkého množstva prachu, od ktorého ich nemá čo chrániť.
S bezpečím rovnako nemožno počítať, pretože ich otvorené boky neposkytujú pasažierom počas jazdy žiadnu oporu a zakaždým tak riskujú, že vypadnú pod kolesá ďalšieho vozidla. Cesta rikšou tak môže byť nie len zážitkom, ale aj príčinou pobytu v nemocnici.
Zdieľať na