10 zvláštností zo zahraničia: Drevené vane v Japonsku a zhnité ryby ako pochúťka Švédov

Každá krajina má svoje zvláštnosti (Zdroj: Pexels.com/Alfonso Escalante)

#Ak zbožňuješ cestovanie, určite si už na svojich potulkách svetom natrafil na kultúrne zvláštnosti, pri ktorých si len neveriacky krútil hlavou. Aby ťa už nič neprekvapilo, pripravili sme pre teba výber 10 bizarných faktov, ktoré sú v niektorých krajinách celkom bežné, no pre zvyšok sveta sú totálne nepochopiteľné!

1. V Japonsku sa používajú drevené vane

Ofuro je tradičný japonský kúpeľ v drevenej vani, slúžiaci na očistu mysle, nie tela. Ide o veľmi dôležitú súčasť životného štýlu Japoncov, pričom v týchto trvalo udržateľných vaniach mnohí relaxujú po náročnom pracovnom dni. Keďže sa v tejto krajine dbá na úsporu prírodných zdrojov, vodu po kúpeli zvyknú použiť na pranie alebo ju inak opätovne využiť.

2. Holandské schody sú strmé a úzke

V holandských domoch môžeš bežne natrafiť na neprimerane strmé a úzke schodisko, ktorého zdolanie vyzerá pomerne nebezpečne. Je to architektonický zvyk, ktorý pochádza z dávneho stavebného štýlu, keď sa ľudia snažili minimalizovať horizontálny priestor stavby. Namiesto toho sa holandské domy začali stavať do výšky, čoho výsledkom sú aj takéto schody.

3. V UK naháňajú obrovské koleso syra

Nie je to vtip. Cooper’s Hill Cheese Roll je oficiálna súťaž, počas ktorej utekajú ľudia dolu kopcom a naháňajú obrovské koleso syra. Existuje niekoľko teórií, odkiaľ táto tradícia pochádza. Niektorí hovoria, že to súvisí s vymáhaním si práva na pasenie dobytku, iní zas, že je to dávny rituál plodnosti. 

4. Zhnité ryby sú vo Švédsku pochúťkou

Súčasťou švédskej kuchyne je od 16. storočia aj jemne solený a fermentovaný sleď z Baltského mora, nazývaný surströmming. Pred zapečatením a predajom v plechovkách prechádzajú ryby dvojmesačným procesom fermentácie v slanom náleve. Táto fermentácia dodáva rybám silný zápach zhnitých vajec, no napriek tomu hu Švédi milujú!

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Po smrti manžela napísala knihu o trúchlení: Vdovu krátko na to zatkli za jeho vraždu

5. V nemeckých saunách sú plavky zakázané

Ak si už v Nemecku navštívil verejné sauny, vieš, že plavky môžeš nechať na izbe. Do sauny majú prístup ľudia všetkých pohlaví, no nosenie plaviek je zakázané.

6. Verejná doprava je v Luxembursku zadarmo

Luxembursko je prvou krajinou na svete, ktorá ponúka verejnú dopravu zadarmo a úplne pre každého. Niečo podobné máme v rámci vlakovej dopravy aj u nás, tu však neplatí žiadne vekové ani iné obmedzenie. Lístok potrebuješ len vtedy, ak cestuješ prvou triedou alebo vlakom plánuješ prekročiť hranice.

7. Japonsko má modré semafory

Modrá farba na semaforoch? V Japonsku sa s takouto zvláštnosťou stretneš na každej križovatke. Aj tu bola spočiatku namiesto modrej jasne zelená farba, no v rôznych dokumentoch sa začala zrazu označovať ako „ao“ (modrá) a nastal problém.

Vláda našla kompromis a na semaforoch nariadila používať najmodrejší odtieň zelenej farby. Technicky síce ide skutočne o zelenú, no opticky je to pre každého modrá farba.

8. Vyprážané tyčinky Mars v Škótsku

Ak máš sklony k divným chutiam, táto kombinácia ti možno sadne. S nápadom vyprážať tyčinky Mars prišli škótske podniky, ktoré ho začali ponúkať ako dezert k rybe s hranolkami. Ochutnal by si ju?

9. Kostarika nepoužíva názvy ulíc

Mnohé ulice v Kostarike nie sú označené názvami, takže sa jednotlivé adresy stále opisujú podľa miestnych pamiatok. Poštári to zrejme nemajú jednoduché.

10. Talianski policajti jazdia na Lamborghini

Zatiaľ čo na Slovensku môžeš natrafiť na policajtov na koňoch či kolobežkách, v Taliansku je to Lamborghini. Jeho nemalú rýchlosť využívajú napríklad pri transporte obličiek alebo iných orgánov na transplantáciu. K tomuto účelu má aj špeciálne prispôsobenú batožinovú časť, do ktorej sa ukladá chladiaci box. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Počul si už o klimatickej diéte? Spôsob stravovania, ktorý má údajne spasiť celý svet!

 

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk boredpanda.com hotcars.com
Odporúčame