Pozri si najlepší záber UFO, aký kedy vznikol: Pred svetom ju ukrývali 30 rokov

UFO záhada

Ilustračná fotka UFO (Zdroj: Unsplash.com/Albert Antony)

#Ľudstvo odjakživa milovalo záhady. Jednou z najväčších je takzvané UFO, teda neidentifikovateľný lietajúci objekt. Už celé desaťročia sa lovci týchto „mimozemských plavidiel“ snažia dokázať, že práve na ich zábere sa nachádza skutočná mimozemská vesmírna loď. UFO sa dokonca stalo námetom nejedného filmového sci-fi trháku.

Dnes sú však technológie oveľa vyspelejšie ako v minulosti. Predstavíme ti fotografiu, ktorá koluje po internete, no ide o tajný dokument britskej vlády. Má zobrazovať najdetailnejší objekt emzákov, aký si doteraz videl. Je na nej skutočne UFO?

V článku sa dočítaš:

UFO je stále fenoménom

Na úvod treba uviesť na pravú mieru samotnú skratku UFO. Nemusí ísť vždy o „fotku mimozemskej lode“, ale keďže ide o objekt, ktorý sa nedá identifikovať na prvý pohľad, mnohí konšpirátori sa nazdávajú, že sú to práve mimozemšťania. UFO môže byť čokoľvek od meteoritu, cez pozemský balón až po spomínanú „mimozemskú loď“.

Pojem UFO sa stal populárnym v 50. rokoch minulého storočia. Narastal totiž počet hlásení o pozorovaní neznámych lietajúcich objektov po celom svete. Naplno sa vtedy rozbiehal trh s domácimi videokamerami. Tieto záhady spôsobili veľký záujem verejnosti aj médií a stali sa predmetom rôznych špekulácií a teórií.

Dnes je UFO stále fenoménom, ktorý fascinuje mnohých ľudí po celom svete. Existuje množstvo svedectiev od ľudí, ktorí tvrdia, že videli tieto neznáme lietajúce objekty. Niektorí tvrdia, že tieto objekty majú mimozemský pôvod a sú návštevami z iných svetov. Dodnes sa táto teória nepotvrdila.

Hoci väčšina pozorovaní UFO sa dá vysvetliť ako prírodné javy, lietadlá, satelity alebo iné pozemské objekty, stále existujú záhady, ktoré zatiaľ nie sú vysvetliteľné. UFO je vždy témou, pretože ešte nemáme potvrdené, ale ani vyvrátené, či skutočne nejaké mimozemské civilizácie nepozorujú našu modrú planétu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Existuje spôsob, ako hľadať mimozemský život? Podľa odborníkov to zatiaľ ľudstvo robí nesprávne!

Fotky v zlej kvalite

Aj ty si si určite všimol, že každá fotka s údajne „mimozemským plavidlom“ je v hroznom rozlíšení. Môže za to viacero faktorov. Väčšina týchto fotiek vznikla náhle a spontánne a ich strojcovia nemali čas uvažovať nad kompozíciou či nastavením svetelných podmienok. Zábery vznikli v mihu sekundy, často sú preto objekty na nich rozmazané.

Ďalšími faktormi sú napríklad vývoj techniky (kvalitné digitálne fotoaparáty máme v mobiloch len niečo cez jednu dekádu) či zvyčajne nočné podmienky, v ktorých si lacnejšie amatérke fotoaparáty neporadia.

V skutočnosti však ide o trik. Na žiadnej z fotografií sa ešte nepotvrdilo „mimozemské plavidlo“. Vo väčšine prípadov ide o falošné fotografie, v ktorých je objekt pridaný v počítači a záber je rozmazaný, aby pôsobil autenticky. Existuje však záber, ktorý je skutočne detailný a odfotený počas dňa. Žeby ľudia konečne odfotili mimozemšťanov?

Záber utajovaný 30 rokov

Pod týmto odsekom nájdeš fotografiu, ktorá sa nazýva „Calvine Photo“. Odfotená bola ešte 4. augusta roku 1990 okolo deviatej hodiny večer náhodnými turistami zhruba 60 kilometrov severozápadne od mesta Perth v Škótsku. Podľa Universe Magazine mal fotograf odoslať šesť záberov lokálnym novinám Daily Record. Miesto publikovania sa vraj rozhodli odoslať zábery britskému ministerstvu obrany, kde navždy zmizli.

Calvine Photo, najdetailnejší záber s údajne mimozemským plavidlom
Calvine Photo je zatiaľ najdetailnejší záber s údajne mimozemským plavidlom (Zdroj: Daily Mail)

Turisti, ktorí sledovali objekt a odfotili ho, tvrdili, že asi 10 minút sledovali vznášajúci sa kovový objekt s jemný tichým bzučaním. Sprevádzala ho stíhačka. Na dĺžku mal mať podľa odhadov zhruba 30 metrov a neskôr sa mal vo veľkej rýchlosti vzniesť k oblohe, kde napokon aj zmizol.

Kurátorovi projektu UFO britského ministerstva obrany sa podarilo vyhľadať zábery. Jeho meno je doktor David Clarke a dnes je docentom Sheffield Hallam University. Príbeh však siaha ešte ďalej.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Sledujú nás mimozemšťania? Ľudí znepokojilo záhadné vesmírne oko

Clark vyhľadal fotografiu za pomoci bývalého tlačového dôstojníka RAF (kráľovskej letovej jednotky) Craiga Lindsaya. Ten si ponechal kópiu jednej z fotografií. Práve on bol sprostredkovateľom pri transfere záberov medzi novinami a ministerstvom obrany ešte v roku 1990. Lindsay súhlasil s odovzdaním fotky Clarkovi. Na fotke môžeš vidieť dôstojníka RAF pózovať so záberom.

Prísne tajný ešte ďalšie desaťročia

Britská vláda odkrýva tajné dokumenty po 30 rokov od ich nadobudnutia. Podľa správnosti mali byť zábery bežne dostupné v roku 2020, respektíve 2021 (transfer a registrácia trvali údajne až po roka). Podľa nových informácií sa britská vláda rozhodla zábery ponechať v tajnosti aj po tomto termíne, a to až do roku 2076. Dôvodom má byť obava o súkromie fotografov.

„Ešte ako tlačový referent pre Škótsko som sa zaoberal mnohými správami o UFO, ale väčšinou išlo len o svetlá na nočnej oblohe,“ prezradil Craig Lindsay magazínu Daily Mail. „Bolo mi jasné, že tento je iný. Keď som sa pýtal fotografa cez redakciu, aký zvuk to vydávalo, povedal mi, že takmer vôbec žiadny.“

Čo je skutočne na fotke?

Clarke sa stretol s Lindsayom, no o týchto fotografiách sa neplánoval rozprávať. Podľa vlastných slov s nimi mal vyrukovať sám dôstojník RAF. „Rozprávali sme sa o časoch, ktoré strávil vyšetrovaním UFO pre britskú vojenskú službu. Jednoducho som sa ho spýtal, či sa vyskytol nejaký konkrétny incident, ktoré mu utkvel v pamäti dodnes a je pre neho nevysvetliteľný. Odpovedal kladne,“ vyjadril sa David Clarke pre News.

Údajne viacerí svedkovia mali počas rokov 1989 a 1990 vidieť na oblohe trojuholníkový alebo kosoštvorcový objekt letiaci v nízkej výške sprevádzaný stíhačkami F-16. Má ísť o takzvané „čierne projekty“, čo je spolupráca Škótov a Američanom počas vývoja nového typu amerického prieskumného lietadla. Toto tvrdenie pripúšťa aj Clarke.

Zaujímavá spojitosť

Práve v Amerike zrejme možno nájsť odpoveď na celú túto záhadu. Kosoštvorcový lietajúci objekt by mohol byť vtedy novým typom amerického špionážneho lietadla s označením FIG. Nedávno odhalené vládne dokumenty ukazujú, že tvary aj veľkosť by sa mali zhodovať. Tieto hypersonické stíhačky dosahujúce päťnásobok rýchlosti zvuku mali byť začiatkom 90. rokov testované práve vo Veľkej Británii.

Americké odtajnené dokumenty stíhačiek FIG
Americké odtajnené dokumenty stíhačiek FIG (Zdroj: USPTO)

Za ich návrhom stojí Salvatore Pais, americký letecký inžinier. Mnohí o ňom hovoria ako o sci-fi maniakovi a jeho návrhy vesmírnych plavidiel dostávali často prívlastok „mimozemské“. Aj v súčasnosti pracuje Pais pre americké námorné sily a je tvorcom niekoľkých patentov pohonných systémov. Jedným z nich je práve plavidlo v tvare diamantu údajne poháňané mikrovlnami.

Paisove návrhy zaujali aj čínsku vládu, ktorá mala do jeho prototypov taktiež investovať nemalé peniaze. Medzi Paisove najväčšie patenty patrí Vysokofrekvenčný generátor gravitačných vĺnPlavidlo, ktoré využíva zotrvačnosť hmoty. Práve druhé spomínané by malo byť lietadlo série FIG.

Hľadá sa fotograf

Poslednou záhadou v tomto príbehu je fotograf, ktorý vytvoril spomínanú „Calvinovu fotku“. To sa podarilo, ale aj nepodarilo. Doktor Clarke síce konkrétnych ľudí nenašiel, no na fotografii našiel tento nápis: „Autorské práva Kevina Russella.“ Rozhodol sa tohto pána vypátrať.

„Napriek 10-mesačnej práci počas hľadania a identifikácie viac ako 200 ľudí s menom Kevin Russell vo Veľkej Británii aj v zahraničí sa nám nepodarilo nájsť nášho fotografa,“ prezradil Clarke. „Dva spoľahlivé zdroje mi však povedali, že svedkom (zrejme fotografom) bolo odporúčané, aby nikdy nehovorili o tom, čo videli, a teda mali zaručenú dôvernosť a anonymitu. Túto záhadu pravdepodobne nikdy nevyriešime.“

Pretože od udalosti ubehlo už viac ako 30 rokov, je pravdepodobné, že fotograf, ak bol vo vyššom veku, už nemusí ani žiť. Okrem mena a priezviska o ňom nie sú známe žiadne ďalšie informácie a preto aj hľadanie pravdepodobne nikdy nebude mať šťastný koniec.

Posledný diel skladačky

Napriek tomu Clarke stále pátra po fotografovi. Každý, kto pozná akúkoľvek osobu s menom Kevin Russell, môže prispieť k vylúšteniu tejto záhady. Fotograf by mal byť podľa Clarkých slov posledným dielom skladačky. Môže dať za prípadom definitívnu bodku.

Veríš, že nás v UFO sledujú mimozemšťania?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, universemagazine.com, news.com.au, dailymail.co.uk, interestingengineering.com, patents.google.com
Odporúčame