Existuje spôsob, ako hľadať mimozemský život? Podľa odborníkov to zatiaľ ľudstvo robí nesprávne!

Doposiaľ sa pátranie po mimozemskom živote orientovalo na prítomnosť uhlíka (Zdroj: Freepik/freepik)

#Ako je možné, že sa stále nepodarilo objaviť život mimo Zeme? Podľa najnovších informácií sme doposiaľ hľadali nesprávne. Vedci prišli so zaujímavou teóriou, ktorá má pracovať s uhlíkom. Ten je jedným z ukazovateľov možného života, popri ďalších štyroch prvkoch. Objavia konečne „nových kamošov“ z vesmíru alebo ide opäť o ďalší planý poplach?

Hľadá sa planéta

Aj keď je nepravdepodobné, že by sa v blízkej dobe podarila ľudská výprava mimo našej sústavy, ľudstvo stále verí v nejaký nový objav. Preskúmať vesmír na vlastnú päsť ale nie je také jednoduché, ako si mnohí predstavujú.

Pátraní po planéte podobnej tej našej tu boli už mnohokrát, no nikdy žiadna z nich nespĺňala podmienky pre existenciu života. Vedci preto stále hľadajú riešenie, ktoré by mohli pomôcť vo výskume. Prišli s teóriou, ktorá hovorí o tom, ako by sa dali zmeniť prístupy bádania a ako by sa dalo prísť na to, ktorá planéta je najviac podobná tej našej.

Doposiaľ nesprávny postup

Doposiaľ sa pátranie po mimozemskom živote orientovalo na prítomnosť uhlíka, ktorý je jediným z pätice prvkov, na ktorých závisí pozemský život. Skúmajú jeho mieru v atmosfére možných objektov, no nie je to také jednoduché, ako by sa mohlo zdať.

Podľa Juliena de Wita môže byť malé množstvo uhlíka signálom o prítomnosti vody na planéte. Zároveň však hovorí o tom, že vďaka novým technológiám je možné sledovať viaceré indície, ktoré by im mohli pomôcť porovnať planetárne objekty medzi sebou.

Uväznený uhlík

„Hľadanie na základe zvýšeného množstva uhlíka v atmosfére vôbec nemusí viesť k objaveniu planéty, ktorý bude podobná Zemi,“ uviedol jeden z výskumníkov.

„Planéty v určitom systéme hviezd budú vznikať s podobným množstvom uhlíka. Pokiaľ je na niektorej menšia koncentrácia tohto prvku, môže to znamenať, že je uväznený vo vodnej mase tak, ako je to aj u nás na Zemi,“ stojí v jednej zo štúdií.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Slávna Betlehemská kométa: Vedci prišli s teóriou, ktorá má objasniť roky diskutovanú záhadu

Netreba sa zmeriavať len na uhlík

Vedci upozorňujú, že orientovať sa na mieru uhlíka nestačí. Napríklad taká Venuša má údajne 97 percent atmosféry tvorenej oxidom uhličitým, no nie je dobrým miestom pre život. Pre porovnanie Mars má okrem spomínaného oxidu uhličitého v atmosfére metán či iné plyny a doposiaľ tiež nie sú známe možnosti toho, aby bol obývaný človekom.

Aj keď menšia koncentrácia uhlíka v atmosfére môže byť ukazovateľom, že na planéte sa dá nájsť voda v kvapalnom skupenstve, nie je to zárukou toho, že sa v nej vytvoril život. Chýbajú však aj iné prvky (napríklad ozón či molekuly kyslíka), bez ktorých by bola fotosyntéza a vznik nových organizmov celkom nemožná.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame