Naj slovenská architektúra: Navrhol Štefánikovu mohylu, lanovku i tepláreň, na ktorú si netrúfli ani developeri

Wikimedia Commons

#Mnohé budovy v našich mestách sú súčasťou nášho každodenného života, bez toho, aby sme ich vnímali. Preto sme sa rozhodli v seriáli na Hashtag.sk laickým okom preskúmať tú najzaujímavejšiu architektúru Slovenska uplynulého storočia a zamerať sa na diela jednotlivých architektov. Po Emilovi Bellušovi tak predstavujeme aj Dušana Jurkoviča.

Dušan Jurkovič (1868 – 1947) bol jedným z prvých skutočne významných architektov u nás, napriek tomu, že výrazná časť jeho diela povstala na Morave. Práve v Brne Jurkovič mnoho rokov žil a dodnes tu stojí aj jeho vila. Pravdepodobne najznámejším dielom tohto architekta je však mohyla pod Bradlom, ktorá povstala po smrti Milana Rastislava Štefánika.

Okrem toho je výrazným objektom aj jeho tepláreň v Bratislave. Tá v súčasnosti prechádza turbulentným obdobím, keďže okolo nej rastie developerský projekt Sky Park zo štúdia legendárnej Zahy Hadid. Ani developeri si tak netrúfli siahnuť na túto pamiatku. Výrazným dielom je tiež lanovka v Tatranskej Lomnici. Jeho menom sa tiež nazýva cena pre najlepšiu slovenskú architektúru.

Mohyla Milana Rastislava Štefánika

Jurkovičova vila v Brne

https://www.instagram.com/p/BflRSF9gKE5/?tagged=jurkovicovavila

Jurkovičova tepláreň

https://www.instagram.com/p/BT9ajv4luR7/?tagged=dusanjurkovic

Lanovka v Tatranskej Lomnici

https://www.instagram.com/p/BZQ6xy2lTEI/?tagged=dusanjurkovic

Spolkový dom v Skalici

Zámocká záhrada v Novom meste nad Metují

Pustevny na Radhošti

Kúpele v Luhačoviciach

Legiodomy na Ursínyho v Bratislave

Socha Dušana Jurkoviča

Odporúčame