Skontroluj si olej v aute: Kedy je najvyšší čas ho vymeniť a ako vybrať ten najlepší?

Výmenu a kontrolu oleja by si mla robiť pravidelne (Zdroj: GettyImages)

#Žiaden spaľovací motor nedokáže fungovať bez mazania. Ak by v ňom nebol olej, jednotlivé komponenty by sa zadreli – začali by sa rýchlo prehrievať, deformovať a auto by si nedokázal ani naštartovať. Práve preto je dôležité venovať motorovému oleju pozornosť. Dbať by si mal najmä na jeho správnu hladinu a včasnú výmenu. V nasledujúcich riadkoch ti poradíme, na čo všetko si dávať pozor a ako postupovať.

Pravidelne kontroluj hladinu

Olej v motore obieha v uzatvorenom mazacom okruhu, no aj napriek tomu sa postupne „stráca“. Staršie autá majú väčšie vôle medzi jednotlivými komponentami motora a tesnenia už tiež nie sú v stopercentnom stave. Časť oleja sa tak spáli, prípadne unikne v podobe kvapiek preč z motora. Preto je dôležité pravidelne kontrolovať jeho hladinu. Ideálne aspoň raz za mesiac.

kontrola motorového oleja
Olej by si mal pravidelne kontrolovať (Zdroj: Pixabay/Skica911)

Na kontrolu hladiny oleja v motore sa používa špeciálna meracia tyčka. Tú nájdeš po otvorení kapoty, obyčajne je ihneď viditeľná a označená. Stačí ju vysunúť, handričkou poriadne utrieť, zasunúť naspäť a opäť vytiahnuť. Na tyčke sú vyznačené 2 čiarky, medzi ktorými by si mal vidieť olejovú stopu.

Ak je hladina oleja pod spodnou čiarkou, je potrebné doliať ho. Na to slúži veko na vrchu motora, ktoré je označené kanvicou. To odskrutkuješ a môžeš dolievať. Nový olej nalievaj pomaly a postupne, aby si neprekročil hornú čiarku na mierke. Ak ju prekročíš, v motore budú dosahované príliš vysoké tlaky a môže dôjsť k rôznym poruchám.

Kedy je potrebné olej vymeniť?

Olej s postupom času stráca svoje pôvodné vlastnosti. Pri chode motora na seba viaže rôzne nečistoty, oxiduje a prestáva byť dostatočne tekutý. Preto je potrebné pravidelne ho meniť, v opačnom prípade hrozí vážne poškodenie motora. To, ako často je potrebné ho vymeniť, je uvedené v servisnej knižke alebo návode k autu. Ak tieto dokumenty nemáš, môžeš sa riadiť univerzálnym pravidlom, ktoré platí pri väčšine bežných áut – olej by si mal meniť približne každých 10 – 15 000 kilometrov.

motor
Miesto, kde dolievaš olej je označené kanvicou (Zdroj: Pixabay/Tomasz_Mikolajczyk)

Interval výmeny závisí od prevádzky

Ak s autom jazdíš často po meste, prípadne si rád pravidelne užívaš dynamickú jazdu, mal by si meniť častejšie, teda každých 8 – 10 000 kilometrov. Naopak, ak si skôr pokojný šofér a často chodíš dlhé trasy, zvyčajne bez problémov postačí výmena každých 15 000 kilometrov. Moderným trendom sú takzvané longlife motorové oleje, ktoré majú interval výmeny často až 30 000 kilometrov. Tieto mazivá sú však vhodné len pre niektoré nové autá, u ktorých to povoľuje samotný výrobca.

Ako vymeniť motorový olej?

Pri výmene motorového oleja je najprv potrebné vypustiť starý. Je potrebné použiť zdvihák, keďže výpustný otvor je umiestený na spodnej časti motora. Po dôkladnom vypustení starého oleja sa výpustný otvor opäť uzavrie a nový olej sa doleje cez otvor na vrchnej časti motora, rovnako ako pri bežnom dolievaní. Ak máš doma dobrý zdvihák, olej si môžeš vymeniť aj sám. Vo väčšine prípadov je však jednoduchšie navštíviť servis, kde tento úkon zvládnu rýchlo a lacno. Pri výmene oleja sa obvykle mení aj olejový filter.

Výber nového oleja

Motorové oleje sa označujú podľa rôznych noriem, najčastejšie sa využíva norma SAE, ktorá je napríklad v tvare 10W-30. Prvé číslo označuje, ako dobre olej tečie pri nízkych teplotách a druhé hovorí o tom, aké má vlastnosti pri vysokej záťaži. Čím je prvé číslo menšie, tým ľahšie olej tečie, a teda dokáže rýchlejšie mazať motor aj pri teplotách pod nulou. Naopak, čím je druhé číslo väčšie, tým lepšie dokáže mazať motor pri dynamickej jazde a vysokých teplotách.

Rozdiely sú aj v zložení. Kúpiť môžeš minerálny, polo-syntetický a syntetický olej. Minerálne oleje majú horšie vlastnosti a degradujú rýchlejšie ako syntetické. No na druhej strane, sú lacnejšie. Ak chceš pre svoje auto to najlepšie, dopraj mu syntetický olej. To, aký ide práve do tvojho motora, nájdeš v príručke alebo v servisnej knižke. Vždy používaj len také mazivo, aké odporúča výrobca. V opačnom prípade nemusí motor fungovať optimálne a môžeš si privodiť zbytočné problémy.

Máš skúsenosť s výmenou oleja, alebo svoje auto radšej zveríš do rúk profesionálom? Daj nám vedieť v komentári!


Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.

Zdroj: hashtag.sk, dominiccars
Odporúčame