Aké sú hlavné výhody a nevýhody automatickej prevodovky? Zisti, či sa ti takáto kúpa oplatí

Aké sú výhody a nevýhody automatickej prevodovky? (Zdroj: GettyImages)

#S príchodom nových technológií sa z automobilového sveta začínajú pomaly vytrácať manuálne prevodovky. V prémiových autách ich už nájdeš len málokedy a mnohí motoristi aj pri kúpe lacnejšieho vozidla uprednostňujú automat. Mal by si sa však tohto trendu držať aj ty? V nasledujúcich riadkoch ti vysvetlíme hlavné výhody a nevýhody automatických prevodoviek. Sám sa tak môžeš rozhodnúť či pre teba majú zmysel alebo nie.

Výhody automatických prevodoviek

Automatická prevodovka prináša viacero benefitov, ktoré pri jazde možno oceníš.

Komfort šoférovania

Narábanie so spojkovým pedálom je pre mnohých vodičov stresujúce a vyčerpávajúce. Najmä v kolónach, kedy sa musíš pravidelne pomaly rozbiehať, vie byť spojka zbytočnou otravou. Automatická prevodovka vyrieši všetko za teba. Ľavú nohu môžeš nechať počas celej jazdy odpočívať a auto sa bude vždy plynulo rozbiehať. Výhodu pocítiš aj pri dlhších cestách, kedy si už vyčerpaný a posledné, čo potrebuješ, je naťahovať sa s nejakou pákou.

gearbox
S atomatickou prevodovkou prichádza mnoho benefitov (Zdroj: Pixabay/myshoun)

Lepšia sústredenosť

Možno to poznáš aj ty. Si prvýkrát v neznámom meste, prechádzaš úzkymi uličkami a popri tom rozmýšľaš nad tým, kam odbočiť, ako sa vyhnúť chodcom, jamám, ostatným autám a iným prekážkam. V takýchto situáciách sa potrebuješ sústrediť na jazdu a rozmýšľanie nad spojkou a zaradeným rýchlostným stupňom ťa dokáže zbytočne rozptyľovať. Taktiež, pri dynamickej jazde môžeš mať ruky neustále na volante a vieš sa oveľa lepšie koncentrovať na správnu stopu.

Odolnosť voči nesprávnemu používaniu

Automatická prevodovka je „blbuvzdorná“. Keďže ju riadi elektronika, vodič ju svojou činnosťou nemôže poškodiť. Napríklad, ak chceš na manuálnej predovke na diaľnici zaradiť 1. rýchlostný stupeň, pokojne tak môžeš spraviť. Tým však zničíš motor a prevodovku, plus riskuješ vážnu nehodu. Automat ti takéto zaobchádzanie nedovolí. Umožní ti spraviť len to, čo inteligentná riadiaca jednotka uzná za vhodné.

Inteligentné fungovanie

Tento benefit ocenia najmä začínajúci vodiči. Moderné automatické prevodovky dokážu svoje fungovanie prispôsobovať aktuálnej jazdnej situácii. Vedia vyhodnotiť, kedy je dobré „plachtiť“ a naopak, kedy brzdiť motorom. Jazdu tak spravia pohodlnejšou, bezpečnejšou a ekonomickejšou. Vďaka automatu dokážu menej skúsení vodiči ušetriť aj viac ako 1 liter paliva na 100 kilometrov v porovnaní s manuálnou prevodovkou.

Lepšia spotreba na diaľnici

Moderné automatické prevodovky majú často aj viac ako 7 stupňov. To v prípade manuálu nie je možné. Vďaka väčšiemu počtu prevodov dokáže auto pri každej rýchlosti jazdiť v optimálnych otáčkach. Výhoda nastáva najmä pri diaľničných rýchlostiach, kedy v interiéri nie je vysoký hluk a dosahovať je možné nízke spotreby.

Nevýhody automatických prevodoviek

Samozrejme, automatické prevodovky majú aj isté negatíva. Toto sú 2 najväčšie.

Vyššia cena a drahší servis

Ak kupuješ nové auto, ktoré je dostupné s manuálnou aj automatickou prevodovkou, za automat si často musíš priplatiť aj niekoľko tisíc eur. Vyššie sú aj následné prevádzkové náklady. Pravidelný servis je o niečo drahší ako v prípade manuálu, no tvoja peňaženka zaplače najmä v prípade väčšej poruchy. V takomto prípade si často musíš pripraviť aj niekoľko tisíc eur.

prevodovka
Automatika má aj niekoľko chybičiek (Zdroj: Pixabay/zuzanajobbova0)

Existuje viacero druhov automatických prevodoviek, ktoré sa líšia servisnými nákladmi. Na servis sú najnáročnejšie dvojspojkové prevodovky a automaty s hydromeničom. Naopak, medzi najjednoduchšie servisovateľné a najspoľahlivejšie automaty patria CVT prevodovky.

Menšia kontrola nad autom

Ak si skúsený šofér a vyhovuje ti, keď máš nad autom plnú kontrolu pri všetkých jazdných situáciách, automatickú prevodovku môžeš pociťovať ako isté obmedzenie. Niekedy preradí vtedy, keď ty chceš ešte používať nižší stupeň a naopak. Dokonca, ani v manuálnom režime, kedy vieš radiť napríklad pádlami za volantom, ti automatická prevodovka nedovolí robiť úplne všetko. Aj preto väčšina automobilových nadšencov stále obľubuje manuálne prevodovky, ktoré vodiča ničím nelimitujú.

Aký je tvoj názor? Uprednostňuješ skôr manuálnu alebo automatickú prevodovku? Daj nám vedieť v komentári!

 


Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.

Zdroj: hashtag.sk, dominiccars
Odporúčame