RECENZIA Testovali sme Motorolu Edge 50 Fusion: Čo všetko ponúka elegantný vstup do vlajkovej triedy?

Testujeme Motorolu Edge 50 Fusion

Testujeme Motorolu Edge 50 Fusion (Foto: Hashtag.sk)

#Po tom, ako sme mali možnosť vyskúšať si model Edge 50 Pro, sme otestovali aj jeho lacnejšieho brata. Za zhruba štyri stovky môžeš mať pocit z vlajkovej lode Motoroly – to je model Edge 50 Fusion. Jej predchodcu sme podrobili skúške aj koncom roka 2022. Kam sa odvtedy posunul?

Elegantný zo všetkých strán

Na úvod začnem ako vždy dizajnom. Ešte som sa nestretol s človekom, ktorý by mi povedal, že sa mu nové Motoroly nepáčia. Nami testovaná modrá farba má chrbát z vegánskej kože, ktorý v rukách skvelo drží. Jeho jemný prechod na malý výstup pre objektívy je krásnym dizajnovým prvkom a ak by som mal tohtoročné vlajky od Motoroly opísať jedným slovom, je to práve elegancia.

Chrbát aj displej sú po stranách zaoblené. Mobil sa vďaka tomu nezarezáva do rúk ani počas používania bez krytu. Na druhej strane, nemusí sedieť každému. Zakrivenie displeja však nie je také veľké, aby dlaň neželane bránila v jeho používaní. Počas 14-dňového testovania sa mi ani raz nestalo, že by som „klikal“ dlaňou.

Rám smartfónu je plastový, hoci podľa brúsenia veľmi pripomína hliník. V jeho pomerne sympatickej cene však dostaneš ochranu IP68 proti prachu aj vode, krásny 6.7-palcový P-OLED displej či staršie tvrdené sklo. O ochranu zariadenia som sa osobne nebál. Navyše je na svoju veľkosť pomerne ľahký (174 gramov) a počas používania sa neprevažuje.

Fotoaparáty Edge 50 Fusion
Fotoaparáty Edge 50 Fusion (Foto: Hashtag.sk)

Množstvo funkcií

Na Slovensku sa Motorola Edge 50 Fusion predáva vo verzii 12/512 GB už do 500 eur. Ide o veľmi dobrý pomer ceny a kvality, aj keď mnohí toto úložisko nevyužijú (čo je ale skôr dobrá správa).

V každom prípade, RAM spolu s procesorom Snapdragonom 7s Gen 2 je stabilnou kombináciu v rámci softvéru mobilu, aj vrátane náročnejších hier. Sem-tam však v hrách vedia klesnúť fps počas náročného renderovania, aby nemusel systém zhoršiť dokresľovanie textúr. V každej hre si môžeš vybrať, čo má mobil uprednostňovať, či snímkovú frekvenciu alebo grafiku, v jednotlivých hrách tak môžu byť tieto preferencie logicky odlišné.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Testovali sme vlajku Xiaomi 14: Kam sa posunuli funkcie a ako fotia nové objektívy?

Systém ale funguje bez problémov. Osobne som počas používania nezaznamenal žiadne bugy ani sekania animácií. Ak ti nevadí, že Motorola používa čistý Android a nemá vlastnú aplikáciu na fotogalériu alebo mail (všetko používa od Google), potom budeš spokojný. Navyše, vďaka otvorenému systému si môžeš widgety, plochu, domovskú obrazovku či panel oznámení nastaviť presne svojho gusta.

V rámci funkcionality nechýbajú viaceré prednastavené gestá – najčastejšie som využíval zapnutie/vypnutie LED svetla zatrasením. Mobil vieš odomknúť pomocou tváre aj odtlačkom prstu v displeji, a to dokonca aj naraz. Tvár však v tme rozpozná len veľmi ťažko, no s odtlačkom prsta nie je problém. Táto kombinácia bezpečnosti mi vyhovuje (aj keď ide len o menej bezpečný 2D sken tváre).

Displej Motoroly Edge 50 Fusion
Displej Motoroly Edge 50 Fusion (Foto: Hashtag.sk)

Nemusíš dokúpiť žiadne príslušenstvo

Rád by som sa zastavil ešte pri samotnom balení zariadenia. Škatuľa je vyrobená bez plastu a je plne recyklovateľná. To je ekologická stránka. Teraz tá technická – vnútri sa okrem mobilu a káblu nachádza aj výkonný 68 W adaptér a priehľadný kryt na mobil.

Prečo to spomínam? Pretože to dnes už nie je samozrejmosť. Ak prechádzaš z jednej značky na druhú, túto informáciu by si mal mať. USB-C je síce už v Európskej únii unifikovaným štandardom, ale niektoré adaptéry majú ešte staršie USB-A, prípadne výkon obmedzený len menším počtom ampérov.

Ak chceš nabíjať mobil svojím plným potenciálom (v tomto prípade 68 W), musíš mať aj takýto výkonný adaptér. No a práve Motorola je jedným z posledných výrobcov, ktorí ho do balenia aj zahrnú a nenavyšuješ tak cenu nového mobilu o jeho príslušenstvo. Ešte zlepšiť podporu veľkých Android aktualizácií a najmä bezpečnosti (len 4 roky) a bude to tip top.

V balení okrem mobilu aj kryt a adaptér
V balení okrem mobilu aj kryt a adaptér (Foto: Hashtag.sk)

Denné fotky

Fotografie budem porovnávať so spomínaným predchodcom Fusion z roku 2022. Kým vtedy boli na automatike softvérom príliš jasné, teraz sú pomerne dosť kontrastné. Najvernejšie farebné spracovanie má už tradične 50 Mpx hlavný snímač. Na automatike sa pridá kontrast a tento výstup sa už viac hodí na sociálne siete, nie na dodatočné úpravy.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Náš svet má nového kráľa: Prečo je nová Planéta opíc epická?

12 Mpx automatika má veľmi výrazné detaily a napriek silnému kontrastu sa snaží tlmiť prepaly – čo sa do veľkej miery aj darí. Taktiež má ďaleko lepšie macro snímky, na ktorých mi spomínaný vyšší kontrast nevadí. Samozrejme, táto saturácia sa dá znížiť počas ostrenia, ale ide o plošnú zmenu, pričom niektoré scény by často potrebovali len parciálne úpravy.

Oproti drahším modelom rodiny Edge 50 je Fusion „ochudobnený“ o teleobjektív. Zoomovanie teda vykonáva softvérový procesing a je v tom celkom dobrý. Aj na 10-násobnom maximálnom zoome sú farby rovnaké ako na wide snímke. Po 5-násobku už ale textúra pomaly mizne a detaily sú mäkšie. 2- alebo 3-násobné priblíženie je napriek absentujúcemu teleobjektívu dobré.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Nočné fotky

Počas nočného fotenia sa oproti staršiemu Fusion zlepšilo takmer všetko. 50 Mpx snímky neprepaľujú ani náročnejšie zdroje svetla, ak na ne priamo nemieriš objektívom. Automatika aj ultra-wide to často robia. Macrá sú veľmi pekné, no potrebuješ na ne dostatočné osvetlenie.

Práve počas noci najviac pocítiš chýbajúci teleobjektív. Aj už 3-násobný zoom stráca na autentických farbách, detailoch a hĺbke scény. Čím ďalej zoomuješ (aj na osvetlené objekty), tým horší výsledok dostaneš. Ak je ale svetla dostatok a mierim hlavným objektívom na neosvetlený objekt, vie mu dodať kontúry – napríklad, fotka osvetlenej ulice a neosvetleného stromu.

S čím som však mal počas používania problém, bolo automatické ostrenie. V noci mobil ťažko rozlišuje, čo na scéne chceš mať zaostrené. Neodporúčam nechať to na ňom, ale pre istotu objekt záujmu skontroluj a zaostri manuálne (v prípade automatiky ťuknutím naň).

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Batéria a nabíjanie

Čo sa oproti minulému modelu zlepšilo asi najviac, je výdrž batérie. Kým v roku 2022 mobil len tak-tak vydržal 6 hodín aj pár minút, teraz som nemal problém dostať sa na cez 8 hodín so zapnutým displejom. Môže za to najmä nárast batérie o 600 mAh, teda na rovných 5000 mAh.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Testujeme nové Moto Buds+: Aké výhody majú bezdrôtové slúchadlá so zvukom Bose?

Samozrejme, občas som sa nedostal cez 8 hodín a ostal pár minút pod touto métou, no to boli dni, keď som oveľa viac využíval mobilné dáta ako Wi-Fi. Pri kombinovanom používaní je to trochu lepšie. Navyše, mobil sa neprehrieva ani pri dlhšom hraní, takže batérie rýchlo nedegraduje.

Nabíjanie je rovnako veľmi prívetivé, mobilu dodáš novú šťavu za asi 45 minút so 68 W adaptérom. Vzhľadom na cenu ide o dobrý výsledok. S adaptérom s obmedzeným 20 W nabíjaním to mobilu trvá takmer 2 hodiny. Mrzí ma, že tu nie je bezdrôtové nabíjanie, ale ak by malo byť aj to najlacnejšie, teda 5 W, vôbec ničomu by nepomohlo.

Využitie batérie Motorola Edge 50 Fusion
Využitie batérie Motorola Edge 50 Fusion (Screenshot: Hashtag.sk)

Verdikt

Ťažko sa mi hľadá nejaký väčší nedostatok na Motorole Edge 50 Fusion. Tohtoročné vlajky sa veľmi vydarili a aj najlacnejší vstup do tejto kategórie nesklame. Jasné, nočné fotky potrebujú ešte jemné vylepšenie a operačný systém dlhšiu podporu, no v rámci cenovej kategórie ide o vydarený model, ktorý sa za svoju cenu oplatí.

Edge 50 Fusion je pre tých, ktorí chcú dobrý mobil na najbližšie 2-3 roky, no nechcú zaňho utratiť viac ako 500 eur. Ak si sa v jeho prednostiach našiel, potom by som ho pridal na zoznam potenciálnych modelov. A ak si náhodou podľahol jeho dizajnu, tak ver, že po tejto stránke podobný model aktuálne v ponuke nenájdeš.

Plusy

  • Elegantný dizajn
  • Pekný a jasný displej
  • Voľná customizácia operačného systému
  • Pekné denné aj nočné macro
  • Veľmi dobrá výdrž batérie
  • Rýchle nabíjanie na svoju cenovku
  • Adaptér aj kryt v balení
  • Pomer cena/výkon

Mínusy

  • Systém si zaslúži dlhšiu podporu aktualizácií a bezpečnosti
  • Fotografie sú často príliš saturované
  • Je potrebné doladiť ostrenie počas nočného fotenia

Sleduj nás na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame