20 najroztomilejších psov na svete, ktoré ľudia zbožňujú: Nájdeš tam aj svojho chlpáča?

rozkošný psík pri počítači

Týmto psíkom nemôžeš odolať (Zdroj: GettyImages)

#Každý pes na tomto svete je pre svojho majiteľa dokonalý. Niektorí majú ovisnuté ušká, iní zas načechrenú srsť alebo čiernu škvrnu na ľavom boku. Avšak, títo štvornohí miláčikovia patria oficiálne medzi tých najrozkošnejších. Poď sa pozrieť, či je v zozname aj tvoj chlpáč.

Maltipoo

Golden doodle, cockapoo či maltipoo – všetky tieto psie plemená majú jedno spoločné. Sú to kríženci pudla s iným plemenom, v prípade tohto živého „plyšáka“ s maltézskym psom. Sú známe predovšetkým svojim chlpatým vzhľadom, prítulnosťou a zvedavosťou.

Maltipoo je kríženec pudla s maltézskym psom
Maltipoo je v súčanosti jeden z najžiadanejších plemien na svete (Zdroj: Instagram/kukis_maltipoo)

Čau Čau

Tento druh plemena pravdepodobne pochádza z oblasti Mongolska a severnej Číny, odkiaľ sa ďalej na juh rozšíril vďaka kočovnému spôsobu života tamojších kmeňov. Na konci 18. storočia sa toto plemeno dostalo už aj do Európy, kam ich zas priviezli britskí obchodníci. Jeho najtypickejším rozpoznávacím znakom je načechrená srsť, zamračený výraz či modro-čierny jazyk.

Čau Čau je pokojný pes s menšími nárokmi na pohyb
Hustá srsť ich chráni proti chladu (Zdroj: Instagram/henrymaximusthechow)

Borderská kólia

Borderská kólia je zaručene havkáč s neobmedzenou energiou. Tento pôvodom ovčiarsky pes je známy ako chronicky neúnavný aportovač loptičiek alebo čohokoľvek, čo mu hodíte. Vďaka svojej inteligencii a učenlivosti je vhodný na rôzne psie športy a aktivity.

Často ho môžeme vnímať aj ako herca v rôznych reklamách alebo filmových rolách. Borderská kólia Chaser sa považuje za najmúdrejšieho psa na svete. Dokáže totiž rozpoznať viac ako 1000 slov.

Borderská kólia je aktívny pes, ktorý potrebuje aktívneho pána ako je ona
Borderská kólia pochádza zo Škótska a Anglicka (Zdroj: Instagram/nero210427)

Mopslík

Rolu verného priateľa zastáva práve mopslík a zvláda ju na jednotku. Určite sa nenechajte zmiasť jeho šialene smutným pohľadom. V skutočnosti ide o veľmi veselého a hravého zabávača, ktorý miluje ľudí a rád je stredom pozornosti. Mopslík nie je ideálnym športovcom, ale je bezkonkurenčným spoločníkom pre seniorov alebo rodiny s malými deťmi.

Predpokladá sa, že pomenovanie „mops“ pochádza z latinského výrazu „pugnus“ , čo v preklade znamená päsť, tvár psíka totiž údajne pripomína zovretú päsť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Orangutan si zranenie ošetril lepšie, než by to dokázala väčšina ľudí
Mopslík je vhodný skôr do bytového prostredia
Začiatkom 20. storočia záujem o mopslíka (Zdroj: Instagram/pug_dededen)

Austrálsky ovčiak

Jeho pôvodným poslaním bolo pasenie či ochrana koní a dobytka na pastvinách a následne zháňanie zvierat na farmy. Po mnohé generácie boli šľachtené tak, aby zvládali náročnú prácu po celý deň, dokázali znášať premenlivosť počasia, boli vytrvalí a rýchli.

Dnes sa z nich stali vynikajúci domáci miláčikovia pre aktívne rodiny, ktoré im dokážu opätovať dostatočný aktívny pohyb.

História plemena je nejasná, rovnako ako jeho zavádzajúci názov
Austrálsky ovčiak existuje v mnohých farebných kombináciách (Zdroj: Instagram/ambersaussies)

Americký stafordšírsky teriér

Na amerického stafordšírskeho teriéra panujú rozdielne názory. Zatiaľ čo v niektorých európskych krajinách sa považuje za nebezpečné bojové plemeno, v iných krajinách je cenený ako vhodný pes na stráženie detí. Vynikajú vernosťou, inteligenciou a láskavou povahou.

Americký stafordšírsky teriér pôvodne pochádza z Veľkej Británie
Vo Veľkej Británii a USA sa často využívajú aj v domovoch pre seniorov (Zdroj: Instagram/amstaffefie)

Bígl

Spolu s anglickými farbiarmi a basetmi patria bígle medzi plemená s najlepšie vyvinutým čuchom. V ňufáku majú približne 220 miliónov čuchových receptorov. Vďaka dobre vyvinutému čuchu sa často využívajú aj na letiskách, colniciach či pri hľadaní osôb.

Podľa Amerického chovateľského klubu sú bígle najobľúbenejšie psie plemeno na svete. Vidieť ho môžeš aj na televíznych obrazovkách, trebárs v animovanom programe Wallace a Gromit či vo filme Shiloh a mnohých ďalších. Určite nemôžeme zabudnúť ani na Snoopyho, najznámejšieho bígla, ktorý sa objavil v komikse Peanuts.

Bígl patrí medzi obľúbené plemená So svojimi sklopenými ušami a výraznými očami patria k najobľúbenejším plemenám (Zdroj: Instagram/momomo_monjiro)

Zlatý retríver

Zlaté retrievery sú známe svojou skvelou športovou a pracovnou zdatnosťou a majú vynikajúce stopárske schopnosti. Ale rovnako sú to aj okúzľujúci rodinní miláčikovia. Svojou hustou zlatou srsťou a širokým „úsmevom“ si vedia získať nejeden pohľad.

Okrem toho sú veľkými milovníkmi jedla, preto je dôležité dodržiavať stanovenú dávku maškŕt a zvoliť vhodné krmivo s nízkym obsahom tuku. V opačnom prípade bude váš chlpáč pekne zaguľatený.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Trúfaš si na KVÍZ o mačkách? V poslednej otázke dobre počítaj
Zlatý retriever sa označuje aj ako pobehujúci pes
Zlatý retriever má vynikajúcu povahu a je veľmi priateľský (Zdroj: Instagram/beaux.and.oatie)

Jorkšírsky teriér

Určite sa nenechajte oklamať maznavým správaním, hodvábnou hrivou či rozkošnou mašľou. Možno vyzerajú ako z časopisu, ale jorkšíry sú odolné, húževnaté a múdre malé plemeno.

Vďaka všetkým vlastnostiam pravého teriéra sú z nich aj dobrí strážcovia. Jednou zo zaujímavostí je, že šteniatka sa rodia s ovisnutými uškami. V niektorých prípadoch tak psíkovi ostanú po zvyšok života. Ľudia to však pokladajú za roztomilé.

Jorkšír pochádza zo severovýchodného Anglicka
Jorkšírsky teriér je vhodným spoločníkom pre osamelo žijúch  ľudí (Zdroj: Instagram/fuku_1103)

Francúzsky buldoček

Miláčik z Paríža obrátil svet hore nohami a stal sa jedným z najvyhľadávanejších plemien. Pravdupovediac, je naozaj dobrým maznáčikom, obzvlášť pre majiteľov, ktorí majú psíka po prvýkrát.

Avšak, treba si dávať veľký pozor, keďže tieto psíky sú aj veľmi prefíkané. Už odmalička im treba vštepovať disciplínu, v opačnom prípade sa skvelá zábava môže zvrthnúť na svojvoľnosť alebo dokonca aj na neposlušnosť.

Francúzsky buldoček je hravý pes a dokáže zabávať svoje okolie aj dlhé chvíle
Dôležité je tiež správne dodržiavanie stravovacích návykov (Zdroj: Instagram/gogo_daifuku)

Jazvečík

Čudujete sa, ako by mohol takýto malý hafan čokoľvek uloviť? Jazvečíky boli v minulosti vyšľachtené ako malé plemeno pre šport alebo konkrétne na to, aby sa dokázali zaryť do úzkych otvorov v zemi, a tak uloviť akúkoľvek drobnú zver.

Svojím obrovským štekotom upozornia lovca, že dole v zemi našli niečo zaujímavé. Zároveň sú však veľmi prítulné a so svojimi krátkymi nožičkami vzbudzujú dojem roztomilých spoločníkov.

Jazvečík sa dožíva 12 až 16 rokov
Jazvečíky pre ich dlhé telo a krátke nohy často prezývajú ako klobáska alebo párok  (Zdroj: Instagram/zwergteckel_vom_fruehwald)

Bernský salašnícky pes

Toto plemeno pôvodne využívali alpskí pastieri ako univerzálneho farmárskeho psa, ktorý slúžil nielen na stráženie stád, ale predovšetkým na ťahanie ťažkých bremien. Pre jeho atraktívny vzhľad a vyrovnanú povahu ho dnes stretávame predovšetkým ako obľúbeného rodinného spoločníka. V porovnaní so zlatým retrieverom bernský salašnícky pes nepatrí medzi dobrých plavcov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kam ísť na jedlo v Trnave? Vieme, kde dostaneš najlepšiu kávu aj dokonalý burger
Bernský salašnícky pes je predstaviteľom švajčiarskych plemien
Bernský salašnícky pes je známy ako verný a inteligentný pes (Zdroj: Instagram/bernese.ins)

Dalmatín

Atletická postava, ktorá je obsypaná čiernymi škvrnami. Vďaka rozprávke 101 dalmatíncov od Walta Disneyho hádam neexistuje človek, ktorý by toto výnimočné plemeno nepoznal.

Pozoruhodné je, že šteniatka sa rodia úplne biele, až pri dospievaní im pribúdajú čierne škvrny. Vedel si, že každý dalmatínec má svoj jedinečný vzor škvŕn?

Dalmatín zle znáša samotu, preto ho treba navykať už od šteniatka
Dalmatín je akčný parťák (Zdroj: Instagram/emilyandthedals)

Labradorský retríver 

Tieto psy sú predovšetkým známe svojou láskou k vode a skvelým čuchom. Vďaka tomu sa pomerne často využívajú ako záchranárske či vyhľadávacie psy.

Tento elegantný havkáč má miernu, priateľskú povahu, ale tiež veľkú ochotu učiť. To z neho robí dokonalého adepta na kanisterapiu, slepecké či asistenčné psy. 

Labradori sa dobre znášajú aj s inými zvieratami v domácnosti
Labradori majú veľký sklon k nadváhe a často trpia obezitou (Zdroj: Instagram/labradormalou_)

Nemecký ovčiak

Svojím vzhľadom a neohrozeným správaním budí zaslúžený rešpekt. Ako každé plemeno, tak aj nemecký ovčiak má rád spoločnosť ľudí a svojej rodine je úplne oddaný a pripravený ju nekompromisne brániť. Priateľstvo voči cudzím osobám si nevytvára hneď, čo z neho robí dobrého strážcu. 

Nemecký ovčiak u mnohých vyvoláva rešpekt
Nemecký ovčiak menom Rin Tin Tin preslávil toto plemeno priamo v Hollywoode (Zdroj: Instagram/bearsworld_gsd)

Bradatá kólia

Bradaté kólie, známe aj ako „Beardie“ majú hravú a energetickú povahu, vďaka ktorej sa často stávajú skvelými rodinnými miláčikmi. Predovšetkým sú známe ako psy s vysokou inteligenciou a obratnosťou. Plemeno pochádza zo Škótska a už v minulosti sa používalo na pasenie oviec a dobytka v náročnom teréne.

Bradaté kólie s huňatou srsťou majú radi pohyb
Bradaté kólie rady komunikujú so svojím okolím (Zdroj: Instagram/typowa_buka)

Anglický kokeršpaniel

V minulosti ich úlohou bolo pomáhať lovcom pri love vodného vtáctva. Pre svoju veselú a kamarátsku povahu sú v súčasnosti skôr chované ako rodinný spoločníci.

K svojej rodine sú veľmi citovo viazaní a ku šťastnému životu potrebujú jedine kontakt so svojím majiteľom. Milujú dlhé prechádzky a veľa hier, predovšetkým psie freesbee alebo flyball.

Vďaka nižšiemu vzrastu je rýchlejší a aktívnejší
Anglický kokeršpaniel sa preslávil aj vďaka animovanej rozprávke Lady and the Tramp (Zdroj: Instagram/cleo_thecockerr)

Boxer

Svojou svalnatou postavou vyvoláva u ľudí rešpekt, pritom ide o neuveriteľne inteligentné plemeno so zmyslom pre zodpovednosť. V súčasnosti je obľúbený ako rodinný pes, ale svoje uplatnenie si nájde ako strážny pes či záchranársky alebo terapeutický pes. Ak už doma vlastníte jedného boxera, tak dobre viete, že ich veľké oči vám hľadia priamo do duše.

Boxer je vhodný aj pre rodiny s malými deťmi
Svojim pohľadom dokáže obmäkčiť nejedného z nás (Zdroj: Instagram/lunatuna.the boxer)

Welšský špringeršpaniel

Vedeli ste, že tento druh plemena patrí do jednej z najstarších skupín psov? Prvá zmienka pochádza už zo 14. storočia. Rovnako ako anglický kokeršpaniel, tak aj toto plemeno bolo najprv vyšľachtené na lovenie vtáčej zveri. Je to prítulný optimista, veľmi vhodný pre rodiny s malými deťmi.

Šťastným a radostným štekotom vítajú svojich priateľov
Svojím vzhľadom by kľudne mohli získať titul najrozkošnejšieho poľovníckeho psa (Zdroj: Instagram/disawss)

Nemecká doga

Týchto štvornohých obrov určite len tak neprehliadnete. Vo väčšine prípadov u ľudí vyvolávajú strach a rešpekt, majitelia na nich nedajú dopustiť. Sú to plemená s veľmi trpezlivou, pokojnou a priateľskou povahou. V dospelosti môžu vážiť až 90 kilogramov. No čo, prijali by ste takéhoto spoločníka do svojej obývačky?

Nemecké dogy môžeme vidieť v niekoľkých farebných variáciách
Nemecké dogy boli pôvodne vyšľachtené pre aristokraciu (Zdroj: Instagram/greatdane.loyal)

Ktoré psie plemeno je tvoje najobľúbenejšie? Podeľ sa s nami v komentároch.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, goodhousekeeping.com
Odporúčame