Prečo E.T. nezavolá na Zem? Ukecaní mimozemšťania možno len čakajú na ten správny okamih, kedy vyslať signál

človek hľadí na nočnú oblohu - o ukecaných mimozemšťanoch

Čakajú mimozemšťania na okamih, kedy môžu vysielať signály smerom k Zemi? (Zdroj: Unspash/Greg Rakozy)

#Sme vo vesmíre naozaj sami? Aká je možnosť, že existujú aj iné mimozemské civilizácie? A je vôbec pravdepodobné, že by sme vo vesmíre boli sami? Nové hľadanie mimozemských signálov sa zameriava na prechody planét, keď extrasolárne planéty – známe ako exoplanéty, prechádzajú priamo pred ich slnkami. V známom Spielbergovom sci-fi filme E.T. volal domov, prečo potom E.T. nezavolal na Zem?

Čakajú mimozemšťania, aby nám mohli vyslať svoje signály?

Výskumníci z programu SETI (Inštitút vyhľadávania mimozemskej civilizácie) monitorujú vesmír a pátrajú po signáloch. Dúfajú, že sa im jedného dňa podarí zachytiť také signály, ktoré by existenciu mimozemského života potvrdili.

Vedci naznačujú, že mimozemšťania môžu čakať na kozmickú verziu „poludnia“, aby nám vyslali svoje signály. V novej štúdii sa výskumníci zamerali na technologické znaky E.T. v tých chvíľach, keď exoplanéty z pohľadu Zeme prechádzajú priamo pred ich slnkom. Presne tieto momenty prechodu, by mohli byť dokonalou šancou pre mimozemský svet, aby v snahe nadviazať kontakt, pozemšťanom vyslali signál.

Podstatu tejto teórie približuje Sofia Sheikh – vedúca štúdie programu SETI: „Exoplanetárne tranzity sú špeciálne, pretože my na Zemi, ako pozorovatelia, ich môžeme vypočítať a tiež akékoľvek potenciálne technologické druhy v samotnom exoplanetárnom systéme ako vysielače.“ Z toho vyplýva, že tieto prechody sú predvídateľným a opakujúcim sa časom, počas ktorého si mimozemšťania môžu myslieť, že posielajú správy a zároveň pozemšťania sa môžu snažiť ich prijať. „Táto stratégia nám pomáha priblížiť nás k odpovedi na obrovskú otázku, kde a kedy hľadať správu v rozsiahlom vesmírnom priestore“, uviedla pre Live Science Sofia Sheikh.

Dôkazy o ukecaných mimozemšťanoch

Podľa najnovšej štúdie, publikovanej minulý rok v decembri, dôkazy o „ukecaných“ mimozemšťanoch sa zatiaľ nenašli. Štúdia prehľadala dvanásť exoplanét, pričom v budúcnosti ešte plánujú pokračovať v pátraní s rôznymi teleskopmi.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Slovenský fotograf zachytil raritný úkaz: O zelenom záblesku písal už Jules Verne

Doposiaľ sa zistilo, že všetky signály, okrem dvoch, boli spôsobené interferenciou zo Zeme. Zostávajúce dve, Kepler-1332b a Kepler-842b – obe potenciálne kamenné planéty väčšie ako Zem, sú považované za vhodné ďalšieho sledovania. Podľa predpokladov vedúcej tejto štúdie „aj tieto dve sú takmer s istotou spôsobené interferenciou a nie sú to skutočné správy“. Napriek tomu, štúdia je podľa nej dôkazom, že metóda vyhľadávania môže fungovať a vo výskume plánujú pokračovať aj naďalej.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame