Teleskop Jamesa Webba boduje: Pozri si vôbec prvú jasnú snímku planéty obiehajúcej mimo slnečnú sústavu

vesmír

Teleskop Jamesa Webba zachytil na snímke planétu obiehajúcu mimo slnečnej sústavy (Zdroj: Unsplash/ Gaëtan Othenin-Girard)

#Teleskop Jamesa Webba nám pravidelne prináša nové a nové informácie z hlbín vesmíru. Tentoraz zachytil planétu obiehajúcu okolo hviezdy, ktorá sa nachádza mimo slnečnú sústavu. Táto plynná exoplanéta obieha okolo pomerne mladej hviezdy (vzdialenej 350 svetelných rokov). Jedná sa o vôbec prvú jasnú snímku, na ktorej je takáto planéta zachytená.

Ďalší triumf Webbovho teleskopu

Zachytiť exoplanétu na tak jasnej snímke je pomerne raritným javom. Zvyčajne sú zachytené nepriamo, často vďaka vonkajšiemu efektu, ktorý na hosťujúcu hviezdu majú. Prítomnosť exoplanét spôsobuje drobné gravitačné pôsobenie na hviezdu, čo následne vyvoláva pravidelné zmeny v jej vlnovej dĺžke.

Tieto planéty sú však malé a nachádzajúce sa akoby v šere, čo je spôsobené silnejším svetelným žiarením prichádzajúcim z hosťujúcej hviezdy. No a sú, samozrejme, aj príliš vzdialené. V kvalitnejšom rozlíšení existuje len okolo 20 snímok. Teleskop Jamesa Webba teda dosiahol ďalší triumf. Vďaka týmto výnimočným schopnostiam teleskopu môžeme bližšie študovať napríklad aj to, či sme vo vesmíre sami.

Po prvýkrát objavená v roku 2017

„Jedná sa o kľúčový moment,“ komentuje zachytenie planéty astronóm Sasha Hinkley z Univerzity v Exeteri.„Kľúčový nielen pre Webba, ale aj pre astronómiu všeobecne.“

Do dnešného dňa bolo oficiálne spozorovaných viac ako 5000 exoplanét obiehajúcich v Galaxii. Tieto objekty sa nám môžu zdať rozsiahlo zahmlené a nejasnejšie v porovnaní so žiarou svetla, ktoré prichádza z hviezdy. Tá vzniká ohýbaním svetelných vĺn. Webbov teleskop je v súčasnosti najlepším prístrojom, ktorým môžeme tieto vesmírne objekty skúmať. Veľké očakávania, s ktorými bol vypustený do vesmíru, sa, zdá sa, napĺňajú.

Exoplanéta nazvaná HIP 65426 b je šesť až dvanásťkrát ťažšia ako Jupiter. Je zároveň oveľa mladšia ako Zem, stará je približne 15 až 20 miliónov rokov. Obieha vo vzdialenosti 110-krát väčšej, ako je vzdialenosť medzi Zemou a Slnko. Po prvýkrát bola objavená v roku 2017. Objavil ju teleskop vybavený koronografom, prístrojom, ktorý je umiestnený napríklad aj u nás, konkrétne na koronálnej stanici na Lomnickom štíte.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Trik, na ktorom IKEA zarobila milióny dolárov: Nachytali by aj teba?
objavená exoplanéta
Na snímke je po prvýkrát jasne zachytená exoplanéta HIP 65426 b (Zdroj: NASA/ESA/CSA, A Carter (UCSC), the ERS 1386 team, and A. Pagan (STScI))

Čakajú nás významné objavy?

„Cítili sme, že získaním tej snímky sa prekopávame k ďalším pokladom vesmíru,“ uviedol astronóm Aarynn Carter z Kalifornskej univerzity.„Prvé, čo som mohol vidieť, bolo svetlo prichádzajúce z hviezdy, no po kvalitnej úprave bolo svetlo odstránené a tým som odkryl skrytú planétu.“

„Myslím, že tou najvzrušujúcejšou vecou je, že sme vlastne len začali,“ dodal Carter. „Vo vesmíre je omnoho viac exoplanét, ktoré môžeme zachytiť a tak porozumieť ich tvarom, chemickým zložením a ich vzniku.“


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame