Mená týchto mužov sa významne zapísali do sveta módy: Spoznaj príbehy značiek ako Calvin Klein, Gucci alebo Karl Lagerfeld (II. časť)

unsplash.com/Chalo Garcia

#Minulý týždeň som ti priniesla prvú časť článku o svetových módnych návrhároch, kde sa spomínali najmä svetové mená ako Versace, McQueen, Hilfiger, Balenciaga či Prada. V ďalšej časti si teda opäť prečítať o významných svetových módnych návrhároch, medzi ktorých patria tieto mená:

Christian Dior

Jeden z najvplyvnejších svetových módnych návrhárov vyrastal v rodine obchodníka s hnojivami. Po štúdiu medzinárodných vzťahov a diplomacie sa živil ako galerista. V päťdesiatych rokoch s pomocou francúzskeho obchodníka Marcela Boussaca založil v Paríži módny dom.

Vo svojich návrhoch zdôrazňoval najmä ženskosť. Vždy sa snažil, aby v jeho šatách vynikli ženské línie ako plecia, úzky driek či prsia. Značka Christian Dior sa stala synonymom pre klasickú eleganciu, zdôrazňujúcu prirodzenú krásu. Okrem oblečenia sa zameral aj na doplnky, kozmetiku či parfumy.

https://www.instagram.com/p/B27iJ12H6ad/

Giorgio Armani

Jeden z mála módnych návrhárov, ktorý sa nezameriaval na kolekciu pre dámy, ale pre pánov. Začiatkom 21. storočia ho vyhlásili za najúspešnejšieho talianskeho dizajnéra. Aj napriek tomu, že študoval lekárstvo, zamiloval sa aj do fotenia a zo začiatku pracoval ako dizajnér výkladov.

Pôsobil v obchodnom dome Nino Cerruti, no po 14 rokoch odtiaľ odišiel a založil si vlastnú spoločnosť Armani s oblečením pre mužov. Všetky jeho modely boli elegantné, odvážne, s nádychom klasického dizajnu a jednoduchosti. Po čase začal navrhovať aj oblečenie pre ženy – šaty ležérneho strihu, vyrobené z ľahkých a kvalitných materiálov.

Guccio Gucci

Vyrastal vo Florencii v rodine remeselníka. V mladosti pracoval v parížskom hoteli Savoy, kde ho ovplyvnila najmä sofistikovanosť, elegancia a štýl tamojšej smotánky. Neskôr sa vrátil a pomáhal otcovi vyrábať kožené tašky a sedlá. Gucci však chcel niečo viac. Uchvátili ho dámske a pánske šaty či výrazné doplnky.

Neskôr založil podnik a značku oblečenia Gucci, ktorá sa po čase preslávila a stala jednou z najpredávanejších na svete. V čase hospodárskej krízy jeho módny dom vyrábal kabelky s bambusovou rukoväťou, ktoré sú dodnes mimoriadne obľúbené. V roku 1998 dokonca vyrobili najdrahšie džínsy na svete. Tie sa svojou vysokou cenou zapísali do histórie módy. Stáli vtedy viac ako 3 000 dolárov a boli obšité korálikmi.

Domenico Dolce & Stefano Gabbana

Domenico ušil svoje prvé nohavice keď mal len 6 rokov. So Stefanom sa stretli až ako dospelí v Miláne, kde obaja pracovali v módnom ateliéri. Po 3 rokov sa rozhodli založiť si vlastné štúdio, kde šili oblečenie a neskôr svetu predstavili aj svoju prvú kolekciu.

Inšpiráciu k jej vytvoreniu im priniesli herečky Sophia Loren a Anna Magnani. Prvý butik s oblečením si otvorili v Tokyu v deväťdesiatych rokoch. Pred dvanástimi rokmi odvysielali jednu z najkontroverznejších reklám v histórii módy. Prevedenie, v ktorom ženu drží muž pri zemi a dookola postáva niekoľko ďalších chlapov označili za sexistické.

Calvin Klein

Študoval návrhárstvo a spolu so svojím priateľom Barrym Swartzom založil ako dvadsaťpäťročný odevnú značku. Ich firma mala miliónové obraty a popularita módneho domu rástla každým dňom. Medzi najúspešnejšie kolekcie Calvina Kleina patrí najmä kolekcia džínsov a spodnej bielizne.

Pre jeho modely je typická sofistikovanosť, nadčasová elegancia a jednoduchosť. Preslávil sa napríklad aj reklamou zobrazujúcou polonahé modelky v provokatívnych pózach. Jeho modely propagovala vtedy šestnásťročná herečka Brooke Shields, ktorá sa v reklame rozkročila a spýtala sa: „Chcete vedieť, čo je medzi mojimi Calvinkami?“

Pierre Balmain

Taliansky módny dizajnér sa preslávil výrokom: „Móda nie je evolúcia ale revolúcia.“ Zo začiatku pracoval v ateliéri Luciena Lelonga, kde pôsobili aj Hubert de Givenchy a Christian Dior. V štyridsiatom piatom roku si založil vlastnú odevnú značku Balmain. Tá je známa svojou odvážnosťou, luxusom a ženskosťou.

Používal drahé materiály, s obľubou šil dlhé a nadýchané sukne, mal rád vyšívané textílie. Pre pánov ušil jeden z prvých obtiahnutých oblekov, ktorý spolu s krátkymi večernými šatami s veľkými sukňami dobyli americký trh módy. Obľúbili sa ich hviezdy ako Katharine Hepburn, Brigitte Bardot, Sophia Loren či Marlene Dietrich.

https://www.instagram.com/p/B13Bc0pHlr0/

Karl Lagerfeld

Pôvodom Nemec žijúci v Paríži vo svojich 22 rokoch vyhral súťaž o najlepší návrh kabáta. Okamžite zaujal francúzskeho módneho návrhára Pierra Balmaina, ktorý mu ponúkol prácu v jeho módnej firme. Mal takmer 50, keď začal pracovať ako módny návrhár značky Chanel. Navrhol niekoľko bizarných modelov, ktoré v mysliach ľudí zostanú ešte dlho. Napríklad jeho sprchové šaty s motívom tryskajúcej vody pozná asi celý svet. Zomrel vo februári 2019 ako 85-ročný na rakovinu pankreasu.

Prvú časť článku si môžeš prečítať tu.

Zdroj: wikipedia.org, alexandermcqueenfashiondesigner.weebly.com, biography.com, givenchy.com, novinky.cz, peoplepill.com, independent.co.uk, luxusnakniznica.sk, fashion-history.lovetoknow.com, michaelkors.com, thefamouspeople.com, infopedia.sk, ozenach.sk, balmain.com, ppcorn.com
Odporúčame