Tommy Hilfiger, Versace či Michael Kors: Čo sa skrýva za úspechom najznámejších módnych návrhárov?

unsplash.com/michaellee

#Prednedávnom som ti priniesla článok o najznámejších módnych návrhárkach, dnes tu je zoznam najlepších pätnástich módnych návrhárov. Všetci založili známe značky, ktoré nosia ľudia z bohatých vrstiev ale aj tí, ktorí majú šťastie a vo vintage obchodoch narazia na vzácne kúsky. Poďme si ich postupne predstaviť:

Alexander McQueen

Ikonický módny návrhár spáchal pred 9 rokmi samovraždu. Sláve môže vďačiť najmä redaktorke magazínu Tatler Isabelle Blowovej, ktorá ho mimoriadne obľubovala a podporovala. Pracoval pre módny dom Givenchy, ktorý po 5 rokoch opustil, aby sa venoval vlastnej dizajnérskej tvorbe.

V móde sa snažil vynikať a šokovať. Miloval netradičné kombinácie, dych vyrážajúce materiály, vzdušné sukne a porušoval všetky pravidlá. Na jednej z jeho prvých módnych show mali modelky na sebe roztrhané čipkované kúsky, spod ktorých im bolo vidieť modriny. Chcel tak upozorniť na nebezpečenstvo domáceho násilia páchaného na ženách.

https://www.instagram.com/p/B27fvJqJWsF/

Tommy Hilfiger

Americký módny návrhár Tommy Hilfiger sa narodil do rodiny, ktorá nebola príliš bohatá. Mal osem súrodencov a trpel dyslexiou. Už v 18 rokoch si otvoril prvý obchod s oblečením. Neskôr však v dôsledku ekonomickej krízy zbankrotoval. Nezostávalo mu nič iné, len sa zamestnať u Calvina Kleina či u predajcu parfumov Perry Ellis.

Založiť vlastnú značku mu pomohol indický obchodník Mohan Murjani, ktorý hľadal návrhára pre pánske športové oblečenie. Vtedy vytvoril, dnes už populárne, bielo-modro-červené logo a začal podnikať.

Začiatkom deväťdesiatych rokov jeho modely už nosili rôzne celebrity a Hilfiger bol na totálnom vzostupe. Keď si Snoop Dogg počas vystúpenia v roku 1994 obliekol jeho tričko, zisky Tommyho spoločnosti rekordne vzrástli.

Hubert de Givenchy

Francúzsky módny návrhár zomrel v marci 2018 ako 91-ročný. Zo začiatku pracoval pre, dovtedy ešte neznáme mená, ako Christian Dior, Elsa Schiaparelli či Pierre Balmain. V roku 1952 si založil módny dom Givenchy. Jeho šaty dokázala oceniť najmä herecká ikona Audrey Hepburn. Navrhol malé čierne kokteilky, ktoré mala aj vo filme Raňajky u Tiffanyho.

Okrem oblečenia navrhoval i parfumy. V roku 1988 kúpil slávny konglomerát Louis Vuitton Moët Hennessey a stal sa ešte úspešnejším. V jeho tvorbe dominuje najmä elegancia – úzke sukne, klobúky, blúzky či večerné róby. Miloval čisté línie, čiernu farbu a luxusné materiály.

Gianni Versace

Lásku k móde u neho pestovala už jeho matka, ktorá bola krajčírka. Gianni ju pozoroval pri šití a jej práca ho veľmi ovplyvnila. Už v desiatich rokoch ušil svoje prvé šaty a po strednej škole pracoval u mnohých známych dizajnérov v Miláne. Jedným z nich bol aj Mario Valentino. Po 6 rokoch si založil vlastnú značku. Versace a jeho sestra sa stali majiteľmi spoločnosti Gianni Versace S.p.A.

Navrhoval oblečenie do klipu Michaela Jacksona a Paula McCartneyho, či kostým pre Eltona Johna na jeho svetové turné. Obliekal aj Cher, Madonnu alebo princeznú Dianu. Miloval lesklé materiály, ktoré boli až gýčové – tigrí vzor, tropické kvety či geometrické tvary.

Chladnokrvná vražda jedného z najznámejších návrhárov šokovala celý svet. Zavraždil ho muž, ktorý bol jeho spoločníkom, pričom motív vraždy do dnešného dňa nepoznáme.

Mario Prada

Už odmalička mal cit pre módu. Vždy sníval, že bude navrhovať a šiť oblečenie. Svoj sen si splnil v roku 1913, keď založil značku Prada a jeden z najslávnejších módnych domov na svete so sídlom v Miláne. Na jeho vzniku sa podieľal aj so svojím bratom Martinom. Predávali najmä kožený tovar, kabelky a kufre dovážané z Anglicka. V sedemdesiatych rokoch prešla spoločnosť do rúk jeho dcéry Miuccie Prady. Oblečenie je občas výstredné, no na druhej strane elegantné. V niektorých kúskoch dominuje retro štýl, iné modely sú moderné.

Christian Lacroix

Fascinoval ho folklór, ktorý sa rozhodol pretaviť do svojich návrhov. Prostredníctvom oblečenia vyjadruje sofistikovanú a mladícku formu luxusu, pričom spája extravagantné materiály a žiarivé farby. Študent dejín umenia sa k móde dostal aj vďaka svojej manželke, ktorá ho veľmi podporovala.

V osemdesiatych rokoch pracoval pre Hermès, o niečo neskôr pôsobil ako asistent francúzskeho dizajnéra Jeana Patoua. V decembri 1986 sa Lacroix stretol s výkonným riaditeľom luxusnej firmy Louis Vuitton Moët Hennessy (LVMH), ktorý mu poskytol finančnú podporu potrebnú na otvorenie vlastného módneho domu v Paríži. O niečo neskôr si vyslúžil titul najvplyvnejšieho módneho návrhára.

Cristóbal Balenciaga

Zručnosť v šití nadobudol od svojej matky krajčírky. Neskôr sa zamestnal ako hlavný dizajnér v lokálnej krajčírskej továrni, potom si založil vlastný módny dom v Madride, zároveň prevádzkoval tri kadernícke salóny. Je známy najmä luxusnými šatami, ktoré sú typické svojou extravaganciou. Vo svojich modeloch používal čiernu, fuksiovú, šedú či červenú.

Vo svojej tvorbe miloval prácu so vzormi, hlavne s kruhmi. Jeho módny dom rozkvital, obliekal španielsku šľachtu a smotánku, no po občianskej vojne v roku 1936 bol stratový. V jednom období vyrábal šaty s balónovými sukňami, gýčovými ozdobami, umelými kvetmi či perím.

Michael Kors

Už v piatich rokoch poradil svojej matke, aby si zo svadobných šiat odstrihla veľké mašle. Pripadali mu na tú dobu veľmi nevkusné. Po strednej škole sa rozhodol venovať štúdiu módy v New Yourku a popritom pracoval v lokálnom butiku. Jeho talent si všimol Dawn Mello, vtedajší výkonný viceprezident spoločnosti Bergdorf Goodman a navrhol mu, aby pre nich vytvoril kolekciu oblečenia. Obsahovala najmä jednoduché roláky a kockované košele pre mužov.

Čoskoro si založil vlastnú spoločnosť a predával elegantné luxusné športové kúsky. Neskôr sa stal aj kreatívnym riaditeľom renomovanej francúzskej značky Céline. Jeho športové oblečenie je veľmi trendy a dá sa nosiť aj na bežné dni v uliciach.

Zdroj: wikipedia.org, alexandermcqueenfashiondesigner.weebly.com, biography.com, givenchy.com, novinky.cz, peoplepill.com, independent.co.uk, luxusnakniznica.sk, fashion-history.lovetoknow.com, michaelkors.com, thefamouspeople.com, infopedia.sk, ozenach.sk, balmain.com, ppcorn.com
Odporúčame