Najznámejšie módne návrhárky, ktoré musíš poznať: Svetové móla by bez nich neboli tým, čím sú dnes (II. časť)

Foto: Unsplash.com

#Dnes mená, ktoré stoja na čele veľkých módnych domov alebo svojich vlastných značiek, v minulosti odvážne  ženy s poriadnou dávkou talentu, odhodlané skúsiť šťastie. Pozri sa spolu s nami na módne návrhárky, ktoré menili svet.

Rei Kawakubo

Študovala síce umenie a literatúru, no osud jej otvoril dvere do sveta módneho biznisu, kde sa stala obrovskou ikonou. Po skončení vysokej školy sa zamestnala vo firme na výrobu textilných vlákien Asahi Kasei, kde mohla tvoriť a fotografovať rôzne kostýmy.

Vďaka tejto práci prišla na to, že by rada navrhovala vlastné modely šiat. V roku 1967 sa stala dizajnérkou na voľnej nohe, pričom o šesť rokov neskôr si otvorila butik. Šaty navrhovala pre nezávislé ženy, ktoré sa nikdy nechceli obliekať príliš vyzývavo. Jej kúsky boli väčšinou v čiernej, bielej alebo sivej farbe, s rozstrapkanými nedokončenými okrajmi, asymetrických tvarov a s dierami. V roku 1973 si založila spoločnosť na výrobu oblečenia Comme des Garçons Co. Ltd, vďaka ktorej sa preslávila na celom svete.

Sarah Burton

Štrnásť rokov pracovala módna návrhárka pre Alexandra McQueena a po čase prevzala riadenie celej jeho spoločnosti. V mladosti študovala módu v Londýne, po škole vo firme McQueena začala pracovať ako jeho asistentka. Navrhovala šaty pre Kate Middleton, Pippu Middleton, Michelle Obama, Cate Blanchett, Lady Gaga či Gwyneth Paltrow.

Elsa Schiaparelli

Talianska módna návrhárka bola v mladosti veľmi extravagantná. Napísala erotickú zbierku, za čo ju rodičia poslali do kláštora. Držala hladovku, vďaka čomu ju odtiaľ po troch mesiacoch vylúčili. Elsa sa potom presťahovala do Londýna, kde začala šiť čiernobiele svetre s motívom mašle, ktoré vytvárajú dojem blúzky so svetrom. V roku 1928 si v Paríži otvorila salóny, kde predávala pletené športové oblečenie. Snažila sa spojiť haute couture so športovými kúskami. S týmto nápadom prišla ako prvá módna návrhárka na svete.

Elsa spolupracovala pri navrhovaní odevov s významnými umelcami, medzi ktorými bol aj maliar Salvador Dalí. Jej modely hýria žiarivými farbami a typický je pre ne najmä zips. Okrem módnych kúskov navrhovala aj parfumy. Elsa Schiaparelli sa ako prvá módna návrhárka v histórii objavila na titulke časopisu Time.

Diane Von Furstenberg

Belgická módna návrhárka sa zamerala najmä na oblečenie pre pracujúce dámy. K tvorbe modelov ju inšpirovala americká autorka Julie Nixon Eisenhower, dcéra niekdajšieho amerického prezidenta, keď v televízii uvidela jej oblečenie – top so sukňou. V roku 1974 uviedla na trh svoju kolekciu zavinovacích šiat a jej značka oblečenia DVF bola čoraz viac slávnejšia. Za týždeň dokázala ušiť až 15-tisíc takýchto kúskov. Po uvedení zavinovacích šiat na trh sa stala značka najpredávanejšou na svete. Jej malý obchodík, kde modely predávala, zarobil v roku 1979 stopäťdesiat miliónov dolárov. Odvtedy založila obrovské množstvo firiem po celom svete a predáva najmä oblečenie či kozmetiku. Jej šaty mali na sebe známe osobnosti ako Gwyneth Paltrow, Kate Beckinsale, Madonna, Tina Brown, Jessica Alba, Susan Sarandon či Jennifer Lopez. Po roku 2018 Diane prestala používať pri šití modelov živé kožušiny a nahradila ich umelými.

View this post on Instagram

«Я не встречала слабых женщин – просто некоторые не дают своей силе выйти наружу. Потом происходит трагедия и тогда откуда не возьмись берутся силы. Мое пожелание – выпустите вашу силу на свободу до того, как случится трагедия». 🌠 «В любых обстоятельствах я всегда ищу свет и опираюсь на него, а о плохом стараюсь вспоминать пореже». 🌠 «Главный природный враг женщины, знакомый каждой из нас, – неуверенность в себе, чувство незащищенности. Большинство женщин представляют миру фасад, а незащищенность держат запертой внутри на замок. Самое сложное на свете – быть целостной, гармоничной личностью, проявлять все свои стороны». 🌠 «Чем чаще вы позволяете себе быть собой, быть естественной, быть не настороже, тем вы привлекательнее. Не стоит стремиться выглядеть, как все. Стремитесь выглядеть, как вы. Да, подражание – самый искренний вид лести, но вы льстите кому-то другому. Не себе». 🌠 «Знаком ли мне сексизм? После первого крупного успеха я попала на первую полосу деловой газеты Wall Street Journal и была очень горда собой. На следующее утро летела бизнес-классом, в салоне почти не было женщин, у меня на коленях – стопка свежих газет и журналов, WSJ – на самом верху. Сосед-бизнесмен несколько минут пялился на меня и мои ноги, вздыхал и пыхтел, пытаясь найти повод для разговора, и наконец спросил: «Зачем такой хорошенькой девушке понадобилось читать деловую газету?» Я посмотрела на него, но ничего не сказала. Могла бы показать первую полосу со статьей обо мне, но решила, что это будет слишком легко, и до сих пор горжусь, что не сделала этого». 🌠 «Возраст – одно из ваших достижений, его не надо бояться. Я прожила такую насыщенную жизнь, полную взлетов и падений, что кажется, мне 140 лет, а не 70. Самое трудное – отражение в зеркале. Почему я не заколола ботоксом линии у себя на лбу? Не убрала излишки кожи на веках? Я боюсь не узнать себя в зеркале – свой облик, знакомый много лет. Пусть мне не всегда нравится, как я выгляжу, но это я, и мне даже любопытно наблюдать, как проявляется возраст. Нет ничего стыдного в том, чтобы принять изменения, которые переживает наше тело с годами". – Диана фон Фюрстенберг Photo Credit: by David Shankbone — Own work, CC BY 3.0

A post shared by Ksenia Tatarnik (@smart_cookie_tatarnik) on

Alberta Ferretti

Talianska módna návrhárka je známa svojimi jemnými šifónovými šatami a vrstevnými látkami. Ženy si získala najmä kokteilovými šatami, ktoré sú naozaj unikátne. Navrhovať oblečenie túžila takmer celý život, preto si v osemnástich rokoch otvorila prvý butik. V ňom spočiatku predávala iba oblečenie od iných módnych návrhároch, svoju prvú kolekciu odevov začala predávať až v roku 1974, keď vytvorila značku Alberta Ferretti. Jej kolekcie sa predvádzali najmä v Miláne, vďaka čomu je jednou z najúspešnejších Talianok.

View this post on Instagram

We are so happy to announce that Alberta Ferretti is Fashion Expert in Numero Russia 055 WOMEN EMPOWERMENT «I’m sure you can’t choose your style if it’s not yours by character, culture and sensibility» Full interview of our expert Alberta Ferretti read in the new issue _____________________________________________ Мы счастливы рассказать, что Альберта Ферретти Эксперт моды Numero Russia 055 WOMEN EMPOWERMENT «Я убеждена, что вы не можете выбрать стиль, если он не ваш по характеру, культуре и чувственности» Полное интервью Альберты Ферретти, в качестве эксперта, читайте в новом выпуске #numerorussia #numerogenerationz #numerorussiagirl #albertaferretti

A post shared by NUMERO Russia (@numero_russia) on

Caroline Herrera

Osemdesiat ročná venezuelská módna návrhárka sa zamilovala do módy už ako malá. Sama o sebe tvrdí, že bola schopná nájsť prekrásne kúsky. Jej hlavným motívom pri tvorbe oblečenia je, aby sa v ňom jeho nositeľka cítila sebaisto, moderne a predovšetkým pekne. Caroline je známa najmä svojimi úzkymi sukňami, no predtým sa zameriavala na svadobné šaty. Svoju prvú kolekciu dlhých úzkych šiat predstavila už v roku 1981 v New Yourku. Táto kolekcia bola vystavená na Park Avenue a zožala obrovský úspech. Postupom času si založila svoj vlastný módny dom, ktorý je uznávaný po celom svete, najmä pre svoju nadčasovú eleganciu a ženskosť.

Mary Quant

Ikonická Angličanka je známa najmä ako tvorkyňa minisukní. V šesťdesiatych rokoch ju inšpirovali ulice Londýna. Minisukne boli arogantné a sexi, plné výrazných farieb s jednoduchými vzormi. Neštítila sa naozaj ničoho – geometrických tvarov, bodiek, kontrastných farieb a pohrávala sa aj s novými materiálmi, ako PVC či rôznymi elastickými materiálmi. Svojimi modelmi sa snažila dodať ženám moderný, hravý a elegantný vzhľad. Mnohí ľudia ju za vyzývavé minisukne či pančuchy odsudzovali, prišli im príliš vulgárne a lascívne. Po čase si ich však ženy obľúbili a módnu návrhárku uznávali po celom svete. Bola naozaj provokatívnou ikonou, a to aj v súkromnom živote. Neštítila sa verejnosti prezradiť napríklad aj to, že si ochlpenie v intímnych partiách holila do tvaru srdca a farbila nazeleno.

Sonia Rykiel

Bola manželkou známeho návrhára Sama Rykiela, ktorý ju v móde tak trochu ovplyvňoval. Pod jeho značkou začala šiť mäkké svetre, vrátane známeho pruhovaného svetra, ktorý nazvala Poor Boy. Bola prvou dizajnérkou, ktorá sa nebála na oblečení odhaliť švy a na svetre tlačila rôzne slová či frázy. Inšpirovala tým ženy, aby sa nebáli vyjadriť svoj názor a myšlienky. Vďaka svojím pleteným svetrom si vyslúžila prezývku kráľovná pletenín.  Už v sedemnástich rokoch sa zamestnala v  parížskom textilnom obchode, Grande Maison de Blanc, vďaka čomu sa rozhodla, že chce pracovať v módnom biznise. Nie je žiadnym tajomstvom, že francúzska módna návrhárka trpela Parkinsonovou chorobou, pričom v roku 2016 na komplikácie spojené s touto chorobou zomrela.

View this post on Instagram

#soniarykiel

A post shared by XAVOS (@xavos) on

Phoebe Philo

Modely francúzskej módnej návrhárky sú nenápadné a jednoduché, predsa si podmanili takmer celý svet. V móde sa snaží byť hravou tvorkyňou a prostredníctvom svojich návrhov chce vyjadriť svoje pocity, asi ako väčšina módnych dizajnérov. Už odmalička sa rada pekne obliekala. K módnemu návrhárstvu ju priviedlo, okrem iného aj štúdium dizajnu na vysokej škole vo Francúzsku. Po skončení školy bola asistentkou dizajnu v tíme Stelly McCartney a v roku 2001 sa stala kreatívnou riaditeľkou celej značky. V tom istom roku predstavila svetu svoju prvú kolekciu oblečenia. Phoebe Philo priniesla do módneho domu Stelly McCartney veľa kožušinových materiálov. Vytvorila nezabudnuteľný model kabelky, známej po celom svete ako Paddington. Išlo o obrovskú koženú kabelku, na ktorej bol zavesený nadrozmerný zámok. Tá jej priniesla zaslúžený úspech a zvýšila zisky spoločnosti.

Elsa Peretti

Ďalšiu svetoznámu Talianku, Elsu Peretti, uchvátila vášeň k tvorbe šperkov. V roku 1974 sa stala súčasťou prosperujúcej spoločnosti na výrobu šperkov Tiffany & Co. Vďaka nej sa diamanty stali populárnymi vo vyšších kruhoch. Niektoré z jej najslávnejších šperkov sa predávajú dodnes, napríklad jej ikonické prívesky v tvare slzy či náhrdelníky s okrúhlymi kameňmi. Nosili ich významné kráľovské hodnosti či francúzska televízna glosátorka Diane Vreeland.

Betsey Johnson

Šesťdesiate roky boli v móde prelomové aj vďaka americkej módnej návrhárke Betsey Johnson. Jej šialené a veselé modely sa preslávili na celom svete, rovnako ako aj premety, ktoré robila na konci svojich módnych prehliadok. Napriek tomu, že má viac ako sedemdesiat rokov, nebojí sa odviazať a poriadne vyblázniť. V roku 2002 mala rakovinu prsníka. Tento rok sa pre ňu stal možno prelomovým, keď si uvedomila, že žijeme len raz a nie tak dlho, ako by sme chceli. Je zástancom toho, že život si treba užívať naplno so všetkými slasťami aj strasťami. Záleží jej na detailoch a v móde sa snaží využívať kreativitu na sto percent. Ani v pokročilom veku sa nebojí nosiť dúhové parochne či výrazné dymové líčenie. Betsey je jednoducho módnou ikonou, ktorá potvrdzuje frázu vek je len číslo.

Prvú časť článku si môžeš prečítať tu.

Zdroj: carolinaherrera.com, lanvin.com, wikipedia.com, fashionista.com, stellamccartney.com, biography.com, arts.ac.uk, biografia.sk, blog.fidmmuseum.org, schiaparelli.com, strabilia.sk, fashionunited.uk, anothermag.com, thejewelleryeditor.com, betseyjohnson.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači. Viac informácií

Nastavenia cookies na tejto webovej stránke sú nastavené na "Povoliť cookies" vám prehliadanie možné skúsenosti. Ak budete pokračovať na používanie tejto webovej stránky bez zmeny nastavenia cookies alebo kliknite na tlačidlo "Prijať" nižšie potom dávate súhlas k tomu.

Zavrieť