Kto je tu GOAT? (Názor)

Rytmus Goat

Kto je tu GOAT? (Zdroj: Youtube/Donfantastickypess)

#Po slovenských raperoch, ktorí označenie GOAT začali hromadne používať v textoch, ho začali používať aj bežní fanúšikovia, ktorí podľa mňa doteraz netušia, čo to vlastne znamená. Niektorí z nich určite, lebo tie diskusie na internetoch sa niekedy nedajú čítať, aké sú tam nezmysly. Preto chcem uviesť význam tohto slovíčka na pravú mieru.

Čo znamená skratka G.O.A.T.?

V angličtine ide o skratku „Greatest Of All Time“, takže v slovenčine to je doslova: najlepší všetkých čias. Samozrejme, goat je v prvom rade po anglicky „koza“. Takže áno, preto sa dávajú emotikony kozy do komentárov a znázorňuje sa to aj na obrázkoch či v textoch v prenesenej metafore.

Skratka GOAT existuje už dosť dlho a za jej „vznik“ sa v hip-hopových vodách považuje rok 2000, kedy raper LL Cool J spopularizoval toto slovo pomocou názvu albumu G.O.A.T. V roku 2016 v rozhovore pre Rolling Stone povedal, že bez Mohameda Aliho by toto označenie nemalo váhu a túto skratku by nepoužil. V posledných rokoch sa GOAT začalo používať vo väčšom merítku až v NBA, ale aj kvôli americkým raperom.

Kto je teda najlepší?

Všade sa skladajú rebríčky najlepších raper, každý má svoj názor, každý vie prečo je tento interpret GOAT a prečo nie, na Spotify nájdeme množstvo skladieb s názvom GOAT, v niektorých prípadoch je to aj rovno názov albumu. Ako príklad môžem uviesť album The GOAT od Polo G z roku 2020, ale aj príklad priamo z Česka, keď v rovnaký rok a s rovnakým názvom vydal album aj James Cole. Ak by som sa opýtal hocikoho z vás, kto je najlepší hokejista všetkých čias, tak 94% z vás mi odpovie, že to je Wayne Gretzky. Najlepší plavec? Michael Phelps. Najlepší boxer? Mohamed Ali. Najlepší tenista? Zrejme Roger Federer. Najlepší jazdec F1? Michael Schumacher. Najlepší basketbalista? No, a tu sa začína diskusia.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Aless prehrala, ale poriadne si to užila: Je to krásna porážka

Podľa mnohých názorov a výsledkov (a aj podľa mňa), je to Michael Jordan. Jeho príbeh, vplyv na šport, basketbal, kultúru, jeho hra, úspechy, rekordy a celkové okolnosti. Je tam až príliš veľa premenných na to, aby mohol byť už teraz GOAT Lebron James, ktorý je práve s týmto spájaný. Niektoré prvenstvá a štatistiky má síce lepšie ako Jordan, no z celkového hľadiska a z hocijakých iných kritérií nemôžem Lebrona dať na prvé miesto. Nejdem to však rozoberať dopodrobna, pretože na to by bol potrebný samostatný článok.

V USA sa z tohto slovíčka stal za posledné roky slang a pokojne môže niekto povedať v hovorovej reči, že „Lil Uzi Vert“ je GOAT alebo urobil „goated album“. Aj keď je jasné, že Lil Uzi Vert nie je GOAT, je to len trošku prehnane a hyperbolicky povedané, že je extrémne dobrý a to čo urobil, je až tak špeciálne, že to môžeme pomenovať „GOAT“.

Množstvo ľudí zabúda na to, že v tomto pomenovaní ide hlavne o časovú zložku (najlepší všetkých čias). To znamená, že nemôžeš byť najlepší, ak sa ti darilo alebo si bol najlepší len určité krátke obdobie a potom si bol priemer. Nemôžeš byť najlepší, keď si dosiahol podobné úspechy ako už niekto pred tebou a nezmenil si napríklad pohľad na celkovú hru. Nemôžeš byť najlepší VŠETKÝCH ČIAS, ak si vydal svoj prvý album a predal 50 tisíc kusov albumov, keď tvoji súperi to robia už niekoľko rokov za sebou.

Slovo GOAT by malo mať určitú váhu

Ak by som to bral tak, že GOAT je hocikto, komu sa darí a je aktuálne GOAT vo svojej škatuľke a kategórii, tak fajn, hovor si tak, aj keď je čudné a nemá to váhu. To ako keď Kodak Black zabil, že je lepší ako 2Pac. Určite, možno pre svojich fans, ale nikdy nedosiahol tie celosvetové uznania, predaje či vplyv na celú kultúru. To je tá najvyššia kategória, do ktorej sa radia podľa mňa typy ľudí, ktorí sú vôbec v diskusii, že môžu byť braní ako GOAT vo svojom obore, nie samozvaní interpreti, ktorí nedosahujú ešte potrebných kvalít, čísiel a ďalších veličín.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Názor: Chyba, ktorú robia začínajúci raperi

Ak sa na to pozriem z hľadiska úspešných interpretov, tak chápem, že každý má „zdravé“ sebavedomie a tvrdí, že to čo urobil, je najlepšie, čo kedy vyšlo – či to je skladba alebo album. To je úplne v poriadku. Ale konečný názor majú vždy čísla, ľudia, kritici, ostatní interpreti a mix toho všetkého. Netvrdím, že ak je raz niečo považované za najlepšie na svete a všetkých čias, že sa to časom nemusí zmeniť. Prípadne, pre niekoho je Jordan GOAT, pre niekoho je to slabý basketbalista (príklad), ale okolie priam kričí a dá ti jasne najavo, že sa mýliš a budeš v maličkej menšine, ktorý tento názor zastáva. Prevalcujú ťa ľudia, fakty, názory. To však neznamená, že tvoj názor musíš meniť. Musíš však rátať s tým, že si to vyžerieš.

Záverečné zhrnutie

Na túto skratku sa môžem pozrieť dvomi spôsobmi. Prvý je taký, že GOAT je len jeden človek, ktorý dosiahol určité úspechy a udalosti, ktoré sú nadčasové a ovplyvnili / inšpirovali niekoľko generácií aj po jeho kariére v obrovskom rozsahu.

Druhý spôsob je, že GOAT je kvázi značka alebo pomenovanie každého, kto sa radí medzi legendy svojho oboru. Môže to byť teda určitá skupina ľudí, ktorí majú rovnaké poznávacie črty, ako v prvom prípade a nie je jasne určené, že najlepší je len jeden z nich. Každý z nich mal vo svojej dobe úspechy, ktoré mal jedinečné a sú zároveň aj nadčasové.

Osobne je pre mňa označenie GOAT legitímne len v prvom spôsobe, ak sa bavíme o niekom, kto je najlepší všetkých čias a je len jeden. Ak sa bavím o legendách, môžem ich zaradiť do diskusie, v ktorej poviem, že viacero ľudí patrí do určitého GOAT rebríčku. Takže na otázku, kto je GOAT v slovenskom rape, odpoviem až nabudúce, v ďalšom článku.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ktorý bol podľa teba najlepší v roku 2022? Hlasuj v ankete Ruka Hore Awards
Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame