Názor: Chyba, ktorú robia začínajúci raperi

mladí raperi

Mladí raperi, ilustračná foto (Zdroj: Youtube)

#Každý deň, keď otvorím email, tak vidím 5 správ od nových a začínajúcich raperov. Posielajú do redakcie alebo súkromných správ svoje prvé klipy, albumy či EPčká s cieľom, že dostanú promo zadarmo, chcú ohodnotenie ich tvorby či platenú propagáciu. Nieže by som bol nejaký manažér labelu alebo raper s bohatou kariérou.

To nie, len vždy som pracoval pre médium, v ktorom mám možnosť pozerať na najnovšie počiny mladých interpretov a niekedy aj „posudzovať“ ich talent. Také niečo robím už 8 rokov a môžem ti povedať, že som nabral veľa skúseností. Aj preto ti chcem (a možno nie) pomôcť mojimi postrehmi.

V prvom článku o tejto problematike by som chcel napísať, kde robia začínajúci raperi najväčšiu chybu už na začiatku, keď sa rozhodnú poslať do sveta svoj prvý track. Tamtadádá. Je to výber témy a celkovo textu.

Väčšina raperov, ktorí sa snažia preraziť, pošlú track, ktorý je buď o raprezante alebo totálny egotrip. Nehovorím, že to nie je správne alebo to je niekde napísané v pravidlách, no niekedy mám už dosť. A verím, že aj poslucháči.

Dám príklad. Príde email s novinkou, v ktorej 18-ročný Lil Anton rapuje o tom, aké má skills, ako nad neho nie je, má najlepší flow, hudby a nenávidí hejterov, a zároveň ich má p*či (pričom žiadnych nemá, a nie, jeho pár kamarátov, ktorí ho ohovárajú za jeho zlý rap, to ešte nie sú hejteri).

Nie je to v pohode, pretože Antonkovi asi tento životný štýl neveríš, že? Niekedy mám problém veriť Á-čkovým raperom o tom, ako žijú a akí sú frajeri, prečo by som mal veriť niekomu, koho nepoznám a vidím ho prvýkrát v divnej póze, ktorá ho hneď prezradí, že je fejk?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chyba, ktorú robia začínajúci raperi: 2. časť

A v tom vidím chybu, keď si mladý interpret myslí, že keď vidí úspešného rapera, ktorý rapuje o svojich úspechoch a v čom je najlepší, že to môže automaticky aj on. Môže, ale nikto mu nebude veriť. Samozrejme, ak si k tomu prirátaš amatérsky klip, otrasný mix a master a k tomu všetkému aj zlý text a tému, tak to je katastrofa. Rap je aj o frajerine, ako by povedal Dalyb, heh. Ale musím ti ju veriť a v druhom rade, rap je najmä o pravde a o prirodzenosti. To by mali raperi pochopiť, že ak sa na niečo hráš, časom sa na to príde a jediné, čo máš, je tvoja reputácia. Ak si ju pokazíš, môžeš sa rozlúčiť s fanúšikmi.

Je fajn predstaviť sa a robiť raprezent či egotripovejšie skladby, len musí to byť aj o niečom inom, ako o frázach, ktoré použil po prvýkrát Rytmus pred 15 rokmi. A to je možno ešte ten lepší prípad, pretože ten kto opakuje z frázy z aktuálnych trendov, to je ešte horšie. Takže buď sám sebou a hľadaj si svoj štýl, ktorý vychádza z teba. Inšpiruj sa, ale nebuď len ďalší klon, druhého klona. Prehnané hranie sa na frajera ešte nikomu nepomohlo, preto hľadaj zdravé sebavedomie a neprestrel to, pokiaľ to situácia nevyžaduje.

Existuje miliónov slov a prirovnaní, využi ich. Neopakuj zbabelo niečo, čo funguje tomu druhému, tebe sa to nemusí vyplatiť. Ak chceš zaujať, mal by si sa pozerať na odkaz, ktorý ľudom posúvaš, akým spôsobom ich chceš osloviť a akou hudbou. Ukáž, že vynikáš v štýle, ktorý si si zvolil a aj svoje skills, ktoré ťa odlišujú od priemeru.

Pokračovanie nabudúce.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame