Pamätáte si Lokal Freestyle Battle? Turnaj, ktorý ovládol Separ. Scéna bola rozdelená

Písali sa roky 2014 a 2015 a slovenskí rapoví priaznivci riešli dissovanie animovaných postavičiek vo vymyslenom postapokalyptickom svete. Znie ako poriadna blbosť, však? Nuž, ale úplny opak je pravdou. Na nasledujúcich riadkoch si pripomenieme epický Lokal Freestyle Battle z dielne tvorcov Lokal TV, o ktorom sa v určitých momentoch hovorí dodnes. Turnaj, v ktorom proti sebe nastupovali raperi a ich úlohou bolo vzájomné dissovanie, pričom o postupujúcich rozhodovali v hlasovaní na sociálnych sieťach samotní diváci.

Koncept, ktorý odvtedy nikto nezopakoval a vzhľadom na to, že scéna bola po LFB, povedzme to diplomaticky, zľahka rozhádaná, neočakáva sa, že niečo podobné v dohľadnej dobe, či ešte vôbec niekedy v budúcnosti, uvidíme. Do turnaja boli zapojení skoro všetci známi rapermi toho obdobia, pričom nechýbali Separ, Čis T, Strapo, Delik, Supa či mená ako Vec, Zverina, Boy Wonder či dokonca Moloch Vlavo. Okrem toho, v turnaji bol aj Rytmaus, postava z Lokal TV parodujúca Rytmusa, pričom jeho texty písal Jakub Kroner, jeden z tvorcov projektu. Ego s Rytmusom sa do Lokal Freestyle Battle nezapojili.

V turnaji bolo 16 raperov, ktorí proti sebe najprv nastúpili v osemfinále, pričom sa hralo tradičným turnajovým spôsobom, kde bol pavúk, v ktorom sa postupovalo. O postupujúcich, ako píšeme vyššie, rozhodovali samotní priaznivci, pričom moderátorom bol Šorty, ktorý je dnes pomerne známy už aj v rap game. Po úvodných kolách a bonusovom kole, kde si to proti sebe rozdali DJs, vznikli štvrťfinálové dvojice.

V osemfinále došlo k zaujímavej situácii. Strapo nastúpil proti Separovi, pričom obaja predviedli skutočne obdivuhodné dissové freestyle výkony. Aj keď to bolo tesné, nakoniec medzi najlepšiu osmičku postúpil Strapo a Separ skončil. Vzhľadom na to, že v jednej dvojici nepostúpil z určitých dôvodov ani jeden raper (organizačné problémy), Separ dostal akúsi divokú kartu a keďže z tých, ktorí vypadli, mal najviac hlasov, organizátori ho poslali ďalej do TOP 8. Kto by bol vtedy čakal, že…

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Keď sa Rytmus spojil s Poliakmi a Nemcami, vznikol nezabudnuteľný skvost

ŠTVRŤFINÁLE LFB

Opak vs Separ 

Rytmaus vs Boy Wonder

Supa vs Strapo 

Čistychov vs Moloch Vlavo

Vo štvrťfinále Separ nič nenechal na náhodu a zmietol Opaka, Rytmaus si poradil s Boyom Wonderom a zvyšnými semifinalistami sa stali Strapo, ktorý postúpil cez Supu a Čistychov, ktorý za sebou nechal Molocha Vlavo. Predstavte si, že podobná dissovacia súťaž by vznikla v roku 2020. Nevieme si zrejme ani predstaviť, aký hype by okolo toho vznikol. I keď treba dodať, že rozdelenie síl a vzťahy na scéne sú teraz na tom o niečo inak ako tomu bolo predtým.

SEMIFINÁLE ČÍSLO 1

Strapo, ktorý v osemfinále zdolal aj Separa bol Čistychovovi výborným súperom a stretli sa dve dlhoročné školy slovenského rapu, ktoré sa vyznačujú rozdielnym, ale obdobne kvalitným prejavom. Posledný Doberman verzus majster techniky double time. Nuž, bolo sa na čo pozerať. Ľudia sa rozhodli, že o celkový triumf zabojuje Čistychov. Obaja si vymenili poriadne ostré odkazy, ale bolo jasné, že sa jedná o súťaž, v ktorej je cieľom zdissovať druhú stranu.

SEMIFINÁLE ČÍSLO 2 

Rytmaus dabovaný Jakubom Kronerom držal so Separom krok, ale v konečnom dôsledku ľudia rozhodli, že do superifnále postúpi Separ. Vzhľadom na to, že člen DMS pôvodne zo súťaže vypadol, zaujalo, že sa cez štvrťfinále a semifinále dostal do boja o celkové víťazstvo. Ako môžete vidieť na pozretiach, videá z Lokal Freestyle Battle sa tešili medzi fanúšikmi naozaj veľkej obľube.

SUPERFINÁLE

Čakalo sa naň dlho a niektorí si už dokonca mysleli, že nakoniec ani nebude. Epický súboj Čistychova so Separom mal všetko raz a navždy ukončiť, pretože verte či nie, Lokal Freestyle Battle skutočne rozvíril hladiny slovenskej rapovej scény a vyše roka sa o ňom prakticky denne rozprávalo.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
5 chýb, ktoré robíš pred vypočutím si novej hudby

Finále sa nieslo v možno až prekvapivo priateľskom duchu. Separ aj Čistychov k nemu pristúpili rozdielne, ale sledovať ako sa toho zhostili bolo samo o sebe veľmi zaujímavé. V hlasovaní fanúšikov sa celkovým víťazom Lokal Freestyle Battle stal člen DMS, ktorý patrí dlhodobo k tomu najlepšiemu čo slovenský rap ponúka. Nedá nám ale nespomenúť fakt, že Separ bol prakticky po osemfinále vyradený, keď ho zdolal Strapo a v súťaží ho takpovediac zachránila zhoda okolností. O to zaujímavejší je tento triumf.

S poslednom priloženom videu si celý turnaj môžete pozrieť ako komplet. Po ukončení LFB Separ postol video, v ktorom ľuďom ďakuje, že zaňho hlasovali, no zároveň bol rád, že to už celé skončilo a podotkol, že niektorí raperi sa po vzájomných dissoch so sebou naozaj nerozprávajú a LFB do určitej miery pošramotil vzťahy na našom rapovom poli. Nuž, útoky na svoju osobu a poriadne dobre mierené dissy nevie každý prijať. Vždy ale platilo, že si treba vedieť zo seba urobiť srandu.

Foto: Lokal Freestyle Battle finále, YouTube

Odporúčame