Mladá Oraváčka šije knihy, ktoré vyzerajú ako nahé: Tento spôsob je veľmi unikátny!

koptská väzba

#Každý máme svoj koníček a pre Evku z malej obce na Orave sa ním stalo šitie kníh. Áno, počujete správne, šitie. Vďaka svojej záľube vie premeniť každú knihu či fotoalbum na originálny kúsok, ktorý poteší každého.

Čo je to koptská väzba a ako si sa k nej dostala? 

Koptská väzba je druh knižnej väzby. Jej zaujímavosťou je, že knižka nemá chrbát a je vidieť, ako je zošitá. K tejto väzbe som sa dostala počas štúdia na vysokej škole v Ostrave. Študujem síce odbor grafiky, no aj tak som sa prihlásila na týždňový workshop knižnej tvorby u našej profesorky. Počas tohto týždňa som sa prvýkrát stretla s knižnou tvorbou celkovo.

Učila som sa všetko od základov. Počas neho som sa naučila vyrobiť už spomínanú knižku s koptskou väzbou. Naučila som sa vytvoriť aj klasickú šitú knižnú väzbu. Bolo pre mňa novinkou, z koľkých častí sa takáto knižka skladá a odvtedy skúmam každú knihu, ktorá mi príde pod ruku. Sama som bola prekvapená, že sa mi počas jedného týždňa podarilo vytvoriť až dve plnohodnotné knižky.

Myslíš, že je ťažké sa ju naučiť?

Podľa mňa nie je ťažké priučiť sa knižnej tvorbe. Klasická koptská väzba sa šije len do pásikov, takže nie je veľmi zložitá. Na internete je veľa videí a fotopostupov, ako sa túto väzbu naučiť. No nie je nič lepšie, ako vidieť túto výrobu na vlastné oči a vyskúšať si ju sám. Po workshope ma zaujala knižná tvorba natoľko, že som začala s koptskou väzbou experimentovať.

Napadlo mi, či by sa dala knižka zošiť tak, aby bol na chrbte nejaký vzor. A touto myšlienkou som odštartovala celú moju tvorbu. Pred rokom by mi ani nenapadlo, že niečo také vytvorím. Nikde predtým som sa s takýmto štýlom nestretla. Sama som prekvapená, že sa mi podarilo niečo tak originálne vymyslieť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Xanty (@xanty.books),


Odišla z práce a rozbehla vlastnú značku: Šikovná Slovenka vyrába vrecká z materiálu budúcnosti


Ako dlho ti trvá spracovanie jednej knižky?

Malú knižku viem vytvoriť aj za jeden týždeň. Celý proces je však časovo náročný. Pred samotnou výrobou knižky si musím presne prepočítať všetky rozmery. Tu hrajú rolu aj milimetre. Samotnú výrobu si delím na 3 časti: výroba knižných dosiek, rezanie a skladanie papierov a ako posledná je tvorba návrhu, prenesenie ho na knižku a samotné šitie.

Najradšej z tohto všetkého všívam námet do knižky. Stránky zošívam jednu po druhej. Mnohokrát je to pre mňa relax. Zapnem si film, aby som mala nejakú spoločnosť pri tvorbe a často zabudnem, ako rýchlo ide čas. Najrýchlejšie, ako sa mi podarilo zošiť jednu knižku, boli približne 3 hodiny.

Keďže je moja väzba unikátna a každá knižka je iná, čas býva vždy rozdielny. Keď som začínala s tvorbou, niekedy mi trvalo jednu stránku prišiť aj pol hodiny. Celý proces tvorby sa však nijak nedá zrýchliť. Knižné dosky tvorím olepovaním lepenky do grafických, či štruktúrovaných papierov. Tu musím vždy čakať, kým lepidlo zatuhne, aby som sa mohla pustiť do ďalšieho kroku. Všetok ten čas, ktorý pri knižke strávim, však stojí za výsledok.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Xanty (@xanty.books),


Čo všetko je potrebné na výrobu jednej knihy?

Na výrobu knižky nepotrebujem až tak veľa špeciálnych nástrojov. Základom sú, samozrejme, papiere. Špeciálnym knihárskym náradím, ktoré som si musela zohnať, bola knihárska kosť. Bez nej si už tvorbu ani neviem predstaviť. Ďalej potrebujem lepenky, lepidlo, štetec, pravítka, orezávač a ceruzky. Tieto nástroje využívam pri vytváraní knižných dosiek a zložiek.

Na samotné šitie používam ešte ihlu, niť a šidlo. Všetky moje pomôcky sa mi zmestia do jedného papierového vrecúška. Celý postup práce sa skladá z mnohých bodov: nápad, návrh, výpočty, nákup, rezanie, lepenie, obaľovanie, skladanie, zaťažovanie, dierovanie a nakoniec šitie.

Aký je najväčší rozdiel medzi klasickou a koptskou väzbou?

Klasická knižná väzba – kniha s chrbtom, je šitá „do krížikov“ a jej šitie nie je viditeľné. Koptská väzba sa šije do pásikov a šitie viditeľné je. Pre predstavu, klasickou väzbou sú šité skoro všetky knižky, ktoré nájdete doma. Knižky sú šité, lepené a majú chrbát. Koptská väzba chrbát nemá. Tieto knižky s obľubou prirovnávam k nahým tortám, ktorým je vidieť korpus a plnku. Tak je mojim knižkám vidieť šitie a knižné zložky.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Xanty (@xanty.books),


Legendárna kniha Tisíc a jeden vtip: Komunisti ju zakázali, dnes vychádza opäť!


Aké druhy kníh máš v ponuke?

Všetky knižky, ktoré tvorím sú šité mojou experimentálnou koptskou väzbou. Samozrejme, viem vytvoriť aj klasickú koptskú, či knižnú väzbu. Všetky moje výtvory majú čisté stránky, takže si ich každý môže prispôsobiť tak, ako chce. Dajú sa využiť ako zápisníčky, diáre, denníky, kroniky, receptáre, denníky pre bábätká, knihy hostí a podobne.

Ďalšie knižky, do ktorých vkladám špeciálne grafické papiere sa dajú využiť ako skicáre. Taktiež vyrábam aj fotoalbumy, do tých si každý môže vlepiť fotky tak, ako chce. Môže si k nim dopísať dátumy či zážitky zo zachytených chvíľ. S použitím ozdobných pások a nálepiek môže vzniknúť nádherný fotoalbum plný spomienok.

Dostala si niekedy nejakú bizarnú alebo veľmi náročnú požiadavku? Čo všetko sa dá dať vyšiť?

Čo sa týka bizarnosti, tak ani nie. Za najnáročnejšiu požiadavku zatiaľ považujem dvojfarebné šitie. Šiť jednou nitkou je fajn, no keď sa pridá ďalšia farba, celé šitie sa predĺži tak trojnásobne. Bežne si však takéto výzvy kladiem sama. Skúšam stále nové veci a neskôr sama sebe nadávam, čo za hlúposti to vymýšľam.

Keď však vidím výsledok, som vždy spokojná a hrdá, že som to zvládla. Vyšiť viem takmer čokoľvek. Musí to však byť lineárna kresba a väčšina musí byť prešitá od spodnej stránky až po hornú.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Xanty (@xanty.books),


O aké druhy kníh je najväčší záujem?

Povedala by som, že najviac zaujmú fotoalbumy. V dnešnej dobe, kedy máme všetky fotky v galérii v mobile, je vzácnosť mať fotoalbum. No ešte väčšia vzácnosť je mať originálny fotoalbum, do ktorého sa dajú nalepiť fotky a k nim aj vpísať texty. Moje knižky sú taktiež perfektný a jedinečný darček na svadbu. Je zaručené, že taký darček mladomanželia nedostanú od nikoho iného.

Čomu sa okrem šitia kníh venuješ?

Momentálne sa okrem knižiek nevenujem nijakému špeciálnemu koníčku. Ešte pred nástupom na vysokú školu som spievala v zbore. No keďže som už potom nemala toľko času, skončila som s tým. Rada by som sa však k tomu vrátila. Počas školského roka knižky tvorím popri štúdiu a počas prázdnin popri práci na Slanickom ostrove umenia.

Prácu na ostrove beriem ako môj letný koníček. Baví ma a neviem si predstaviť leto bez nej. Cez prestávky mám dokonca čas aj na tvorbu. Popravde, niektoré knižky z mojej tvorby boli dokonca aj nafotené na ostrove či na vodách Oravskej priehrady.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Xanty (@xanty.books),


Nová kniha o Escobarovi: Narkobarónove tajomstvá odkrývajú priamo tí, ktorí ho dolapili


Čo ťa inšpiruje pri návrhu nových dizajnov šitia?

Inšpiráciu hľadám všade okolo seba. Najväčšou inšpiráciou je príroda. Hory, lesy, kvety, či bzukot včiel. Potom aj rôzne ľudové a folklórne motívy. Moja najobľúbenejšia séria kníh je inšpirovaná vzormi na dreveniciach v Čičmanoch. Som taktiež rada za každý nápad zákazníka. Tie ma posúvajú stále ďalej a ďalej.

Ako vznikol názov Xanty? Znamená to niečo?

Názov Xanty vznikol ešte v dobe, keď som bola na základnej škole. Na nejakej hodine sme mali za úlohu vytvoriť si originálny pseudonym. Ani sama neviem ako, ale kombináciou náhodných písmen, ktoré sa mi v tej dobe páčili, vznikol tento názov.

Potom som naň zabudla, no sem tam som si naň spomenula a párkrát som sa pod ním aj podpísala. Tak sa so mnou ťahal roky a keď som uvažovala nad názvom mojej tvorby, bol prvý, ktorý mi napadol. Má pre mňa veľký význam v tom, že mi pripomína moje detské hravé ja, ktoré malo plnú hlavu snov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Xanty (@xanty.books),


Chceš sa knihám venovať na plný úväzok? Aké sú tvoje plány do budúcnosti?

Tak táto otázka ma trápi už celkom dlho. Zatiaľ však vždy ostanem pri odpovedi, že mi vyhovuje moja doterajšia situácia. Tvorba popri škole, či práci. V najbližšej budúcnosti mám v pláne zriadiť si ateliér, kde budem mať všetko tak, ako si predstavujem. Moje tvorivé miesto. V budúcnosti by som sa určite knižkám chcela naďalej venovať. Nemám však nijaké špeciálne plány a všetko nechávam, nech to plynie samo.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame