Odišla z práce a rozbehla vlastnú značku: Šikovná Slovenka vyrába vrecká z materiálu budúcnosti

Eliška Jedináková.

Eliška Jedináková. Zdroj: Handmade Eliška

Eliška Jedináková (28) sa zamilovala do ekologického materiálu označovaného „washable paper“, čo v preklade znamená prateľný papier. Na Slovensku je zatiaľ jedna z mála, ktorá s týmto univerzálnym materiálom pracuje.

Materiál, ktorý si získal jej srdce

Mladá a cieľavedomá Slovenka pôvodom zo Starej Turej mala k umeniu, tvorbe a kreativite vždy blízko. V mysli už dávno mala predstavu o produktoch, ktoré by chcela vyrábať, no chýbal jej ten „správny“ materiál. „Pri prezeraní stránok na webe a fotiek na Instagrame som našla viacero zahraničných handmade tvorcov, ktorí šijú veci z materiálu nazvaného washable paper. Začala som sa oň viac zaujímať.“

Na umývateľnom papieri je zaujímavá jeho univerzálna povaha – ide v podstate o dva materiály v jednom. Vyrába sa výlučne z prírodných rastlinných vlákien – celulózy (odpadové drevo) a latexu. Na prvý pohľad pripomína pevnú kožu, ktorá sa perfektne hodí napríklad na výrobu peňaženiek. Po umytí sa však z tvrdej látky stáva jemná tkanina, ktorú možno využiť na šitie tašiek, batohov alebo univerzálnych vreciek. Ide o vegánsky a veľmi ekologický materiál.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ROBENE s radosťou (@robenesk),

Prácu vymenila za šijací stroj

Pred štartom podnikania pracovala ako recepčná na golfovom ihrisku a ako hosteska na rôznych eventoch, festivaloch či koncertoch. „Popritom som navštevovala kurz šitia, našla som si dodávateľa, premyslela, ako by vyzerali moje výrobky, a zohnala som si všetko potrebné na takúto tvorbu.“ O pár mesiacov sa rozhodla, že do tvorby pôjde naplno.

Približne pred dvomi rokmi dala výpoveď a vytvorila vlastnú udržateľnú značku Handmade Eliška. V rámci nej sama šije produkty z prateľného papiera, ktoré sú jednoduché, majú čisté línie a štýlový vzhľad. Po roku od vzniku svojho biznisu sa však znovu zamestnala. „Bohužiaľ, iba zo šitia sa vyžiť nedá. Bola by som však rada, keby sa to neskôr podarilo,“ hovorí s nádejou.

Vidieť každú chybičku

Ušiť finálny produkt z prateľného papiera stojí viac úsilia a trpezlivosti, ako si možno viete predstaviť. Práca s týmto materiálom je totiž náročnejšia ako s klasickým textilom alebo kožou. „Ak sa niečo nepodarí pri šití s textilom, jednoducho sa šev vypára a skúsi sa to znova. Pri washable paper možností na opravu veľa nie je. Aby som bola presnejšia – nie je tam skoro žiadna možnosť. Ak totiž ihla prešije materiál, dierky po vpichu už ostávajú.“ O to viac sa Eliška teší, keď sa jej výrobok podarí presne podľa predstáv. „Ten pocit, keď vymýšľam, tvorím a nakoniec sa aj po niekoľkých nepodarených pokusoch dostaví úspech, je úžasný,“ opisuje svoje pocity Eliška.

Zdroj: Handmade Eliška

Vrecká, ktoré poslúžia na čokoľvek

V Eliškinej tvorbe dominujú najmä vrecká v rôznych farbách na všestranné použitie. Aktuálnou novinkou v jej ponuke sú vrecká so vzormi vyrytými na materiál laserom. „Technológia použitá na vyrytie vzorov je momentálne najmodernejším spôsobom ekologickej laserovej úpravy tkanín a odevov. Usporí sa pri nej veľké množstvo vody a energie, nespôsobuje chemické znečistenie a neškodí zamestnancom pri procese výroby.“

Vrecká majú široké spektrum využitia, v podstate ich môžete použiť na čokoľvek, čo si zmyslíte – skvelo poslúžia na odkladanie rôznych vecí v domácnosti. V kuchyni napríklad na bylinky, varešky, príbory alebo kapsuly na kávu, v kúpeľni šikovne schovajú kozmetiku či doplnky do vlasov, alebo do nich môžete uložiť knihy, skriptá či iné dokumenty. „Ja ich mám dokonca aj ako obal na kvetináč,“ prezradila.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ROBENE s radosťou (@robenesk),

Zákazníci chcú najmä neutrálne farby

Aj vás zaujíma, ako samotná výroba vyzerá? Eliška nám celý proces priblížila. „Šijem viac vreciek naraz. Vždy si dopredu nastrihám materiál, pomeriam, potom prišívam logá a následne vrecká zošívam rad za radom. Ušitie jedného vrecka môže trvať okolo 30 minút.“

Pokiaľ ide o štýl a vkus zákazníkov, je rôznorodý. Svedčí o tom aj výber farieb jednotlivých vreciek. „Najobľúbenejšia je určite žltá, tá ihneď zaujme ľudí aj na predajných trhoch. Ale neutrálnymi farbami nikto nič nepokazí, takže o tie je vždy taktiež záujem,“ dodala.

Pribudne aj batoh

Momentálne sa Eliška zamýšľa nad ďalšími výrobkami z umývateľného papiera. „Práve dávam dokopy batoh, ktorý bude krásnej metalickej farby. Samozrejme ho aj sama ponosím, urobím mu ,záťažový test‘, a potom ho dám do predaja. Batoh bude tak ako moje ostatné výrobky tvarom jednoduchý, žiadne zložitosti. Neskôr plánujem zaradiť do ponuky aj niečo štýlové pre detičky, možno tiež batôžtek alebo pre dievčatá malú tašku cez plece,“ približuje svoje plány.  

Výrobky od Elišky nájdeš v e-shope 

Ak aj teba zaujímajú ručne vyrábané univerzálne vrecká z materiálu „washable paper“, nájdeš ich v e-shope ROBENE. Teraz máš navyše šancu vybrané produkty kúpiť za akciové ceny. Okrem toho sa môžeš k úspešným predajcom na ROBENE pridať aj ty a mať svoj vlastný online obchod. Nielenže ukážeš svoju tvorbu, ale môžeš začať rovno aj predávať.

POZRITE SI ELIŠKINE VÝROBKY NA ROBENE.SK

Advertoriál pripravený v spolupráci s ROBENE.

Odporúčame