Dominikove ručne vyšívané motýliky chcú aj za hranicami: Ľudia sú prekvapení, že za nimi nestojí žena

Dominik Seriš (autorka foto: Natália Farkašovská)

#Má len 22 rokov, no už teraz patrí k najšikovnejším a najznámejším ručným výšivkárom na Slovensku. Reč je o Dominikovi Serišovi, ktorý sa už 4 roky venuje vyšívaniu motýlikov či náramkov s ľudovou tématikou. 

Ako si sa dostal k vyšívaniu? Stojí za tým rodinná tradícia? 

V podstate áno. Babka vyšívala kroje a mama bola krajčírka. V roku 2015 sme mali oslavy v obci, pri príležitosti výročia, ktorých súčasťou bol aj krojový sprievod. Po dlhom čase som mal možnosť obliecť si kroj, a práve tento moment považujem za prelomový. Vtedy som si mohol takpovediac pričuchnúť k tradičným ľudovým motívom. 

Krásna červená kolekcia (foto: archív DS)

Kto ti pri tvojich začiatkoch pomáhal? Alebo si sa nebodaj všetko naučil sám?

Prvé stehy a výšivky som sa učil úplne sám. Od začiatku som bol samouk. Najskôr som si začal vyšívať na biele tričká jednoduché motívy, aby som si ich skrášlil, či spravil viac zaujímavými. Vyšil som napríklad vrecko či golier, čo považujem za svoje základy. Keď som už mal vlastné tričká, tak sa postupne začali ozývať kamaráti, ktorí chceli tiež niečo vyšiť. V tom období som akurát išiel do štvrtého ročníka a blížila sa stužková. Vyšil zopár motýlikov, ktoré sa ľuďom páčili. Vtedy som začal vyšívať aj pre iných, ktorí mali o moje výtvory záujem.

Začalo to ako hobby, no dnes ťa vyšívanie už zrejme živí. Je to tak?

V podstate je to už moja práca, keďže mám živnosť popri štúdiu. Keď som išiel na vysokú školu, ešte som netušil, že sa to takto rozbehne. Nie som žiadny veľkopodnikateľ, ale popri škole je to skvelý koníček, ktorým si dokážem aj zarobiť. Postupom času sa chcem venovať aj vyšívaniu na oblečenie.

Dámsky golier s ručnou výšivkou (foto: Studio Zweng)

Prezradíš nám, koľko trvá výroba jedného motýlika? 

Vyšitie motýlika, dorobenie zapínania a poskladanie do finálnej podoby trvá približne 6 hodín. Výšivka sama o sebe trvá niečo cez 5 hodín. Závisí to dosť od toho, či je komplikovaná.

Kde hľadáš nápady na svoje výtvory? Inšpiruješ sa jednotlivými regiónmi Slovenska?

Pochádzam z Trenčianskej Teplej, ktorá patrí do regiónu stredného Považia. Ako som spomínal, babka vyšívala kroje, ktoré sú dodnes inšpiráciou na moje výtvory. Sem-tam sa inšpirujem aj z foto zbierky jednej pani z našej obce, ktorá robí dokumentáciu krojov.

Máš nejaké top vzory, ktoré patria u zákazníkov medzi najpopulárnejšie?

Najpredávanejším výrobkom je môj úplne prvý motýlik, ktorý som pridal na internet. Najprv som svoje výtvory pridával na Instagram iba preto, aby som ukázal, čo som vyrobil. Nepridával som ich s cieľom predať. Paradoxne, hneď prvý motýlik sa stal najpopulárnejším. Dokonca sa dodnes predáva v rovnakej farebnej kombinácií – modrý motýlik a biela výšivka.

Prvý motýlik, ktorý je zároveň aj u ľudí najžiadanejší – vzor: Stredné Považie- Trenčianska Teplá (zdroj foto DS)

Je možné objednať si výšivku aj podľa vlastného nápadu?

Áno, je to možné, len je to trochu náročnejšie, keďže daný motív nemám naštudovaný. Skôr mi však ide o to, aby boli vzory naše – slovenské, nie nejaké vymyslené. Chcem, aby boli autentické, aby sa na krojoch z minulosti reálne nachádzali. V takom prípade nemám problém sa aj neznámy vzor naučiť a vyšiť ho na motýlika či oblečenie.

Mali zákazníci už aj netradičné požiadavky?

Ľudia očakávajú, že je možné vyšiť hocičo. Napríklad raz som dostal požiadavku, aby som vyšil tenisovú raketu či futbalovú loptu, čo by bolo pri ručnej výšivke dosť komplikované. Skôr si viem predstaviť tieto motívy na maľovaných motýlikoch. Iní zákazníci zas chceli vyšiť svoje iniciály, prípadne svoje meno.

Fashion blogerka PinKatS (Katarína Sušková) s ručne vyšívaným golierom na fotení pre charitatívny kalendár (foto: Butterfly Creative)

Kde všade si môžeme tvoje výrobky kúpiť?

Sú dostupné v predajniach Úľuv (Ústredie ľudovo-umeleckej výroby). Tieto predajne sa nachádzajú v Bratislave, Košiciach a v Banskej Bystrici. Moje výrobky taktiež nájdete v Šuňave, dedinke neďaleko Tatier a v predajni Wrtulka desing. Postupne sa snažím vytvárať stále nové spolupráce a dodávať aj do ďalších obchodov.

Podarilo sa ti poslať svoje výrobky aj do zahraničia? 

Do zahraničia som posielal svoje výrobky iba zopárkrát. Väčšinou išlo o Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorí mali o moje výrobky záujem. Posielal som už do Rakúska, Čiech, Talianska či dokonca do Austrálie.

Máš sa sebou predaj, na ktorý si naozaj hrdý? Napríklad zakúpil si už tvoje motýliky aj niekto známy? 

Áno, mojich motýlikov si zakúpil Rasťo Orth, ktorý je redaktorom Telerána. Ozval sa mi aj Boris Pršo, taktiež moderátor televízie Markíza. Mojich motýlikov ste si mohli všimnúť aj na Milanovi Bez Mapy, jednom z najznámejších cestovateľov a blogerov na Slovensku. Je to skvelý pocit vidieť, že aj tieto známe osobnosti majú na sebe moju handmade tvorbu.

Milan Bez Mapy s motýlikom so vzorom Čičmany (foto: Milan Bez Mapy)

Vyšívanie určite zaberie aj dosť veľa voľného času. Zažil si moment, kedy si už nemal motiváciu pokračovať? 

Vyšívanie je z veľkej časti o trpezlivosti, s tým problém nemám. Myslím si, že dokážem byť dosť trpezlivý. Určite boli v mojom živote momenty, kedy som pociťoval určitú demotiváciu. Prichádzalo to najmä vo chvíľach, keď som mal veľa práce a nemal čas na vymýšľanie nových modelov. Chcem sa posúvať ďalej a vždy vymýšľať originálne novinky. Keď mi nápady chýbajú, alebo ich nemám čas realizovať, občas neviem ako ďalej pokračovať. 

Stretol si sa pri svojej práci aj s negatívnymi ohlasmi či hejtom? V dnešnej dobe asi nie je veľmi typické, že sa takýto mladý chalan venuje vyšívaniu.

S hejtom som sa veľmi nestretol, v mnohých prípadoch išlo skôr o prekvapenie. Zákazníci sú často zaskočení keď zistia, že sa takejto činnosti venuje 22 ročný chalan. Mnohí sa zvyknú pýtať, ako som sa k tejto práci dostal. Preto som začal pridávať na sociálne siete aj príspevky o sebe. 

Odporúčame