Je Deva najlegendárnejšia slovenská sladkosť? Dievčatko v šatke sa na ľudí z regálov pozerá už desaťročia

Deva (foto: tvojtrebisov.sk)

#Dievčatko v červenej bodkovanej šatke je síce na trhu už poriadne dlhú dobu, no nestarne a vôbec mu nechýba ten známy hanblivý výraz tváre. Niet sa čomu diviť, veď táto čokoládka je úspešná od svojho vzniku až doteraz. Ako sa píše na obale, vyrába sa už od roku 1951 a má za sebou turbulentné roky. Napriek tomu patrí spolu s Horálkami alebo Milou k tým najlegendárnejším slovenským sladkostiam.

Deva alebo Milena? A čo Rumba?

Známy symbol značky Deva – dievčatko s bodkovanou šatkou – vznikol v rovnakom čase, ako sa zahájila výroba v priestoroch nového trebišovského závodu, a to v zmieňovanom roku 1951.

Na začiatku prevládala predovšetkým ručná výroba cukroviniek a dievčatko sa pôvodne nevolalo Deva, ale Milena. Tento názov si ale po rozpade federácie nechali Česi, ktorí vyrábajú v závode Orion túto verziu čokoládovej pochúťky. Na východe tak ostala Deva.

Mimochodom, cukrovinky z trebišovského podniku Deva v časoch socializmu žali úspech aj za hranicami. Vyvážali sa do USA, ZSSR, Kanady aj Austrálie. Z tohto podniku pochádzala aj obľúbená čokoládka Rumba, no tú neskôr prevzalo Figaro.

Uverejnil používateľ DEVA a BonAmi Štvrtok 14. mája 2015

Jedna značka, viac majiteľov

V trebišovskej fabrike sa po revolúcii viackrát zmenil majiteľ, značka však ostala nemenná.

Čokoládovňu stavali od roku 1948. Stroje priviezli z Čiech a výroba cukroviniek sa mohla rozbehnúť. Spočiatku sa venovali výrobe tyčiniek a čokoládok pre deti, neskôr, keď sa výroba zmodernizovala, začali aj s výrobou tvrdých cukríkov a želé výrobkov, ale aj vianočných kolekcií, bonboniér a čokolád, ktoré sa vyvážali aj do zahraničia.

Slogan: „Ani dlhá, ani krátka, moja mňam, mňam čokoládka,“ sa veľmi rýchlo zapísal do chuťových buniek nakupujúcich. No ešte výraznejšie sa tam zapísala rumová príchuť čokoládovej tyčinky.

Devu ochutnala aj japonská youtuberka Emmy:

Devu nezničil ani krach

Značka to však nemala tak jednoduché, po turbulentnom období skrachovala. Trebišovská fabrika opäť ožila v roku 2000. Vtedy v nej obnovila výrobu belgická firma Leonidas. Od roku 2013 je značka Deva v rukách spoločnosti ChocoSuc Partner, ktorú vlastnia už Slováci – bratia Kaiferovci. Mimochodom, tak ako kedysi, keď sa Deva vyvážala do zahraničia, aj dnes je zahraničný trh pre značku dôležitý a vyváža svoju čokoládu práve do Belgicka.

Obľúbená je však hlavne doma a to pre niekoľko generácií. Pomohlo tomu aj rozhodnutie majiteľov, ktorí otvorili v nákupných centrách po Slovensku predajne tejto značky. Dievča s veľkými očami z Trebišova sa tak pozerá na zákazníkov AuParkov v Bratislave, Košiciach aj Žiline, ale aj v Nitre, Banskej Bystrice, Trnave a Prešove.

Čo je však najdôležitejšie, dodnes sa Deva s dievčatkom v červenej šatke vyrába podľa rovnakej receptúry ako kedysi a podľa facebookovej stránky Devy sa jej každú minútu na Slovensku predá až štrnásť kusov.

Odporúčame