Čitateľský denník: Príručka pre bežnú populáciu! Gavlovič ťa vo svojom diele poučí o hygiene, morálke či slušnom správaní

Gavlovič ťa vo svojom diele poučí o hygiene, morálke či slušnom správaní. (Zdroj: Gettyimages)

#Mali sme tu už dielo zo starovekej literatúry, zo stredoveku aj z renesancie – a je čas na barok. Dielo, ktorému sa budeme venovať v aktuálnej časti, malo slúžiť na vzdelávanie a pobavenie. V tomto zmysle je už asi trochu pasé, ale aspoň sa z neho dozvieme, ako asi žili naši predkovia v osemnástom storočí, aké mali vedomosti a čo považovali za dôležité. 

Dnes si povieme niečo o Gavlovičovej Valaskej škole, akejsi príručke pre bežnú populáciu, v ktorej autor ľudí poučuje o hygiene, morálke či slušnom správaní. Aby sme pochopili, prečo Gavlovič napísal takéto dielo, musíme si najprv povedať niečo o dobovom kontexte a o atmosfére, ktorá v tom čase vládla. Viac sa dozvieš v našom podcaste.

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

Túto epizódu Schooltagu ti prináša Trenčianská univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne. Trenčianska univerzita je mladá univerzita v obľúbenom študentskom meste s jedinečnou atmosférou.

Ver tomu, že si vyberieš z pestrej palety študijných programov od personálneho manažmentu, strojárskych technológií a materiálov, dizajnu, až po zdravotníctvo či politológiu. Viac info o prihláškach a jednotlivých programoch nájdeš na tnuni.sk/aktuality.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame