Žili kedysi na Venuši mimozemšťania? Vedci majú logické vysvetlenie, ktoré by túto teóriu podporovalo

Planéta Venuša

Planéta Venuša (Zdroj: NASA/JPL)

#Vedci už desaťročia skúmajú planétu Venušu, druhú najbližšiu planétu k Slnku. Veľkosťou je približne rovnaká ako naša Zem. Má však hustejšiu atmosféru, cez ktorú nie je vidieť na jej povrch. Ten je dostatočne horúci na to, aby roztopil aj olovo. Napriek tomu má jej atmosféra celkom prijateľnú teplotu a dejú v nej mimoriadne zaujímavé chemické procesy.

Napríklad oxid siričitý má pomerne veľké zastúpenie v atmosfére Venuše a čím bližšie k povrchu by si sa dostal, tým väčší podiel plynu by zaberal. No a naopak čím viac sa od povrchu vzďaľuješ, tým menej oxidu siričitého tu nájdeš. Tak a teraz do toho celého vstupujú práve mimozemšťania.


Jedinečné vesmírne teleso sa stále viac približuje k Zemi! Čoskoro ho budeš môcť pozorovať aj ty


Možná teória o mimozemšťanoch

Na Venuši sa skutočne mohli v minulosti, ale napríklad aj dnes nachádzať mimozemšťania. Ako to, že o nich nevieme? To bude zrejme preto, že si ich väčšina z nás predstavuje len ako zelených mužíkov s dlhými prstami a veľkými očami. Iné formy prostredia však môžu vyvinúť aj nové druhy života. My sa napríklad nezaobídeme bez kyslíka a čo ak sa mimozemšťania na Venuši nezaobídu práve pre oxidu siričitého?

Aj kyslík je smrteľný pre nás ľudí. Vlastne všetko v príliš veľkom množstve škodí. Preto aj táto vedecká teória počíta s tým, že „títo mimozemšťania“ a.k.a. malé mikróby, sa môžu živiť oxidom siričitým. Nakoľko by pre nich vo väčšom množstve bol taktiež smrteľný, nemusia sa nachádzať na povrchu, ale priamo v atmosfére.

Práve toto je teória, o ktorú sa vedci opierajú. Ešte v rôznych dokumentoch spred desiatich rokov navrhovali pozrieť sa bližšie na atmosféru a nie na povrch Venuše, pretože práve tu sa môžu nachádzať metabolické cesty, v ktorých by žili mimozemšťania. Teraz sa konečne začalo s ich skúmaním.

Výsledok skúmania sa ale tak skoro nedozvieme. Ani niektoré baktérie na zemi ešte nevieme skúmať a preto je možné, že budeme potrebovať o niečo vyspelejšie technológie, aby sme mikróby vedeli aspoň nájsť, nie to ešte skúmať. Toto by dokonca podľa niektorých mohlo pridať zopár prvkov do periodickej tabuľky.

Žijú podľa teba na Venuši baktérie, o ktorých nevieme alebo je pod atmosférou skutočne pusto?


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, cnet.com
Odporúčame