Plánuješ si požičať peniaze? Vysvetlíme ti pojmy ako istina, úrok aj skratku RPMN

pôžička pojmy

Rozumieť hlavným pojmom pôžičky je kľúčové pre správny výber (Zdroj: GettyImages)

#Uvažuješ nad pôžičkou, brázdiš ponuky na nete a po kliknutí na kalkulačku sa čuduješ, prečo na teba z obrazovky žmurká trilión čísel a podivných písmeniek? Skratky ako RPMN či p.a. a výrazy ako úrok či úroková sadzba sú pritom pre pochopenie pôžičiek kľúčové. Všetky ti teraz polopate vysvetlíme.

Vyznáš sa v dôležitých skratkách?

Pri žiadosti o pôžičku* sa určite stretneš so skratkou p.a.. Čo to znamená? Ide o skratku latinského výrazu „per annum“, ktorý prekladáme ako „za rok“. V kontexte pôžičiek sa týka úrokov súvisiacich s istinou počas obdobia jedného roka. Inak povedané, číslo pred per annum ti pomôže vypočítať tvoje ročné náklady na pôžičku. Napríklad, ak má tvoj úver úrokovú sadzbu 5 % p.a., znamená to, že každoročne zaplatíš z istiny 5 % ako úrok.

Celkové náklady na pôžičku

RPMN je pre zmenu skratka pre ročnú percentuálnu mieru. Ide o širšiu mieru nákladov na pôžičku, ktorá okrem úrokovej sadzby zahŕňa akékoľvek ďalšie poplatky spojené s pôžičkou. Zatiaľ čo p.a. zohľadňuje iba úrokovú sadzbu, RPMN ti poskytne omnoho komplexnejšie pochopenie celkových nákladov na tvoju pôžičku.

Ide o číslo, ktoré sa opäť uvádza v percentách. Vzhľadom na to, že zohľadňuje nielen úrok, ale aj všetky ďalšie poplatky spojené s úverom, pôjde o jedno z najdôležitejších čísel, o ktoré sa budeš zaujímať! Napovie ti totiž, aké budeš mať počas roka skutočné náklady na pôžičku. Vďaka RPMN si vieš taktiež efektívne porovnať ponuku pôžičiek od rôznych subjektov a určiť tú najvýhodnejšiu možnosť.

pôžička z banky
Na stretnutie v banke sa dobre priprav (Zdroj: GettyImages)

Vieš vysvetliť, čo je úrok či istina?

Úrok je polopate poplatok, ktorý ti veriteľ naúčtuje za to, že ti požičia peniaze. Keď podpíšeš zmluvu o pôžičke, veriteľ (banka, nebankový subjekt, kamoš či rodina) ti poskytne dohodnutú sumu peňazí — nazývame ju aj istina. Z istiny, ktorá predstavuje časť dlhu bez úrokov, ti veriteľ účtuje úrok. Ty ako dlžník si povinný splatiť nielen celkovú sumu istiny, ale aj nahromadený úrok počas vopred stanoveného obdobia.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zabudni na Mozarta! Salzburg prináša pivné legendy, surferov aj gurmánske kuriozity

Úrok sa zvyčajne vyjadruje ako ročná percentuálna sadzba alebo ročný percentuálny výnos (APY). Určuje výšku sumy, ktorá sa vypočítava z istiny za dané obdobie. Ak si napríklad požičiaš 10 000 eur s úrokovou sadzbou 5 %, zjednodušene ročne cvakneš 500 eur len na úrokoch. 

Ako si vypočítaš svoj úrok?

Úrok z pôžičky možno vypočítať jednoduchým alebo zloženým úročením. Zatiaľ čo jednoduchý úrok sa počíta na základe pôvodnej sumy istiny, zložené úročenie zohľadňuje naakumulovaný úrok v priebehu času. V prípade dlhodobého investovania je zložené úročenie veľmi výhodné. Počas pôžičky, ktorú splácaš roky, ti naopak vôbec nepomáha, keďže tvoj úrok sa časom navyšuje. 

Pri hľadaní vhodnej pôžičky tiež narazíš na pevné aj variabilné úrokové sadzby. Zatiaľ čo pevná úroková sadzba zostáva rovnaká počas celej doby trvania pôžičky, variabilná úroková sadzba sa bude časom meniť podľa vopred dohodnutej schémy. S touto možnosťou sa zvyčajne stretneš pri riešení hypotekárneho úveru.

Zopakuj si hlavné pojmy

Teraz, keď poznáš všetky dôležité termíny týkajúce sa pôžičky, vieš, že najviac ťa budú zaujímať tieto tri údaje:

  • výška mesačnej splátky,
  • RPMN, ktorá ti povie, koľko ťa bude tvoja pôžička stáť ročne
  • celková úroková sadzba, vďaka ktorej budeš vedieť, o koľko pôžičku na konci dňa preplatíš. 

Ak hľadáš vhodnú pôžičku, môžeš vyskúšať úver od ČSOB. Vďaka prehľadnej aplikácii ho vybavíš aj online na pár klikov v pohodlí domova.

*Článok obsahuje inzertnú zmienku.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame