Pôžičku ti nedajú, zaujímavé sú hlavne pre cestovateľov: Oplatí sa účet v digitálnej banke?

Digitálne banky Európa

Digitálne banky môžu mať výhody aj nevýhody (Zdroj: GettyImages)

#Ak je tvojím „domovom“ svet alebo často cestuješ, oplatí sa ti porozmýšľať nad účtom v jednej z európskych digitálnych bánk, ktoré pôsobia na Slovensku. Reč je o nemeckej N26 alebo britskej Revolut. V čom sú iné než tradičné banky a aké sú ich prednosti a nedostatky?

Najväčší rozdiel medzi tradičnou a digitálnou bankou je azda ten, že digitálna banka neprevádzkuje žiadne fyzické pobočky. N26 ani Revolut nemajú v našich končinách kamenné predajne ani vlastné bankomaty. Ponúkajú taktiež obmedzené portfólio služieb, napríklad spotrebný úver či hypotéku si v digitálnej banke nevybavíš.

Pre digitálne banky je typická vysoká miera inovácií a technologických noviniek. Účet si môžeš založiť online bez nutnosti návštevy pobočky a prakticky všetko dôležité vybavíš cez užívateľsky prívetivú mobilnú apku. V čom sa však tieto banky vzájomne odlišujú a kedy pre teba môžu byť zaujímavé?

Účty zdarma

N26 núka bezplatný štandardný bankový účet, ku ktorému dostaneš debetnú kartu Mastercard. Účet otvoríš jednoducho online, celú žiadosť vyriešiš doslova za pár minút a vôbec sa pri tom nezapotíš. S účtom máš v eurozóne k dispozícii aj bezplatné výbery z bankomatov, aj funkciu, pomocou ktorej si môžeš šetriť peniaze na konkrétne ciele.

Aj Revolut ponúka bezplatný bankový účet na úrovni štandard, Slováci k nemu dostávajú kartu Visa. Pri rezervácií leteniek alebo ďalších cestovateľských položiek môže ísť o výhodu — množstvo portálov totiž viaže na platbu s Visou aj zaujímavú zľavu. 

Dobrá rada
Počas cestovania sa ti vyplatí mať v peňaženke kartu jednej aj druhej značky. V zahraničí môžeš naraziť na terminály alebo bankomaty, ktoré budú mať problém s Mastercard alebo naopak s Visou.

Aj tento účet si otvoríš jednoducho online, avšak iba prostredníctvom rovnomennej mobilnej aplikácie. Výhodou „revolutky“ je, že môžeš okamžite posielať a prijímať peniaze od iných používateľov Revolutu — takúto možnosť N26 nemá, zato ti ponúka prístup k zľavám partnerských značiek.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Máš zarobené - čo teraz? Finančný expert radí, ako si rozumne rozložiť financie
digitálne banky
Počas cestovania sa oplatí využívať služby digitálnych bánk (Zdroj: Unsplash/cardmapr-nl)

Výmenné kurzy a prémiové karty

Ak často vyrážaš na cesty mimo eurozóny, určite oceníš zaujímavé výmenné kurzy od N26 aj Revolutu. Zatiaľ čo štandardný účet od N26 ti umožní vykonať bezplatnú transakciu v cudzej mene, Revolut ponúka aj funkciu Medzibankový výmenný kurz. Počas pracovných dní si teda ako používateľ „revolutky“ môžeš vymieňať meny za medzibankový kurz bez skrytých poplatkov alebo prirážok.

V N26 nájdeš za mesačný poplatok aj prémiové účty, na ktoré máš naviazané výhody, napríklad zaujímavé cestovné poistenie či kovovú debetnú kartu. Prémiové účty ponúka aj Revolut — za mesačný poplatok ti okrem cestovného poistenia poskytnú napríklad aj bezplatný prístup do letiskových salónikov či vyššie limity výberu.

Aplikácie a bezpečnosť

Obe banky disponujú intuitívnymi apkami, ktoré ti umožnia na cestách spravovať svoje financie. Okrem tradičných funkcií, ako je prehľad transakcií či kategorizácia výdavkov, si môžeš v jednej aj druhej banke vytvárať jednorazové virtuálne karty, ktoré sú vhodné na virtuálne nákupy.

Keď príde rad na bezpečnosť, transakcie v obidvoch bankách sú chránené dvojfaktorovou autentifikáciou aj možnosťou dočasne zablokovať vlastnú debetnú kartu. Dobrá správa je, že obidve firmy sú regulované európskymi inštitúciami, o svoje peniaze (do výšky vkladu 100 000 eur) sa tak v prípade ich krachu nemusíš báť.

Treba podotknúť, že mnohé z funkcií, ktoré ponúkajú digitálne európske banky, nájdeš aj v bežných slovenských bankách, ktoré máš poruke aj vo forme kamenných prevádzok. Môžeš si tu otvoriť účet zadarmo, k dispozícii máš takisto bankovú aplikáciu a ďalšie digitálne služby a navyše si k účtu vieš zobrať aj výhodnú pôžičku. Odporúčame ti preto dobre si všetko pred výberom banky preštudovať.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame