Máš zarobené – čo teraz? Finančný expert radí, ako si rozumne rozložiť financie

dievča s prasiatkom na sporenie peňazí

Zarobené peniaze treba vedieť zveľadiť (Zdroj: GettyImages)

#Našiel si si dobrú prácu s pravidelným mesačným príjmom? Vynikajúco! Nie je to však dôvod zaspať na vavrínoch a okrem bývania a stravy míňať všetko na zábavu či materiálne veci. Dôležité je svoje financie správne rozložiť a postupne zveľadiť.

Každý človek bez ohľadu na vek by mal mať vypracovaný finančný plán, ktorý rieši životné poistenie, tvorbu a zabezpečenie majetku ako tri dôležité piliere,“ hovorí expert na financie Ing. Marián Búlik z OVB Allfinanz Slovensko. Čo teda môžeš robiť ty a ako sa naučiť peniaze správne investovať*?

Z prvých peňazí buduj rezervu

Peniaze zarobené z prvej brigády, práce či podnikania si treba podľa odborníka rozložiť tak, aby pokrývali tvoje aktuálne životné potreby. Na čo by si mal v prvom rade myslieť, sú nasledujúce body:

  1. ochrana majetku (ak napríklad vlastníš auto, alebo si si kúpil prvé bývanie, nezabudni si ho poistiť),
  2. ochrana príjmov (ak sa v tvojej práci môžu vyskytnúť rizikové situácie, mysli na vhodné životné či úrazové poistenie),
  3. tvorba rezervy (na účte by si mal mať dostatok financií na to, aby si prežil 3 až 6 mesiacov v prípade straty príjmu či dlhodobej choroby).
mladý pár vo vlastnom byte
Aj kúpa nehnuteľnosti je dobrá investícia (Zdroj: GettyImages)

Mysli na budúcnosť

Ak nechceš celý život stráviť v podnájmoch, odborník radí myslieť aj na zabezpečenie vlastného bývania. Podľa súčasných pravidiel na čerpanie hypotekárnych úverov ti slovenská banka poskytne na úver maximálne do 90 % hodnoty nehnuteľnosti. To znamená, že ak budeš chcieť vlastný byt alebo dom, potrebuješ našetriť minimálne 10 % (a ideálne aj 20 %) z celej hodnoty nehnuteľnosti. 

Jednou z možností, ako sa na financovanie svojho bývania vieš pripraviť už dnes, je napríklad dlhodobé stavebné sporenie so štátnou prémiou.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dejepis: Najdlhšie obdobie ľudstva, počas ktorého sme prešli masívnymi zmenami

Nemenej dôležité je naučiť sa nemíňať svoje peniaze zbytočne, a to sa netýka iba samotného nakupovania. Prerábať môžeš napríklad aj na poplatkoch za vedenie bankového účtu. Mnoho bánk však ponúka účet zadarmo*, ktorý plne postačuje životnému štýlu mladého človeka.

Pravidelne investuj

Časť príjmu by si mal určite dlhodobo investovať. „Vhodné je vkladať pravidelne každý mesiac rovnakú sumu, ideálne 10 % čistého príjmu,“ odporúča Marián Búlik. Upozorňuje, že ak má investovanie bezpečne a dlhodobo zvyšovať hodnotu tvojich úspor, musí sa riadiť dobre zvolenou investičnou stratégiou. Tú ti najlepšie zostaví odborník na financie s prístupom k širokému portfóliu fondov.

„Pri investíciách do akciových, podielových a ETF fondov, ktoré by mali tvoriť absolútnu väčšinu portfólia mladého človeka, by horizont nemal byť kratší ako 10 a viac rokov. Investície s horizontom 20 až 30 rokov majú vysoký potenciál investíciu znásobiť,“ vysvetľuje odborník.

Hneď, ako sa staneš ekonomicky aktívnym, oplatí sa ti myslieť aj na vlastný dôchodok. Ak ešte nemáš ani 20 rokov, stačí ti investovať aj pár eur mesačne.

Mladý muž s notebookom
Dobre investované peniaze ti zabezpečia väčšiu istotu v budúcnosti (Zdroj: Unsplash/Austin Distel)

Nešpekuluj

Marián Búlik tiež upozorňuje, že špekulatívne obchody s kryptomenami, obchody s pákou či nakupovanie opcií na menové páry sa ti môže vypomstiť. Ide o rizikové investície, na ktoré sa môžeš sústrediť až po tom, keď budeš mať vyriešené ostatné stránky svojich financií. 

„Mladí vidia na sociálnych sieťach ľudí, ktorí údajne žijú na vysokej nohe a chcú sa im podobať. Tento trend je znepokojivý a treba naň upozorňovať, pretože môže množstvo mladých pripraviť o ich úspory,“ dodáva odborník.


Sleduj náš Instagram

*Článok obsahuje inzertnú zmienku

Odporúčame