Táto technika učenia zmení tvoj pohľad na školu! Jej princíp je pritom jednoduchý, vyskúšaš to?

študijná technika

Technika učenia, ktorá ti zmení život (Zdroj: Unsplash/dylan-ferreira)

#Načo ísť okľukou, keď existujú skratky? Načo tráviť nad učebnicami celé hodiny, keď sa to dá aj inak? V súčasnosti existuje množstvo metód, ktoré ti môžu výrazne pomôcť s učením. Jednou z nich je Feynmanova technika učenia.

Jej autorom je Richard Feynman, americký fyzik a laureát Nobelovej ceny za fyziku. Už len to svedčí o tom, že odkukať od neho návod, ako sa učiť, určite stojí za to.

Ak to skutočne chápeš, musíš to vedieť vysvetliť

Väčšina z nás sa učí neefektívne. Sedíme nad knihami, pričom sa snažíme čo najviac vecí vtesnať do hlavy. Učíme sa memoricky, bifľujeme sa poučky, zákony a výrazy, ktorých pointa nám často uniká. Možno sa nám podarí uspieť pri skúške.

Ale po takomto neproduktívnom učení nám hrozí, že naučené informácie po skúške raz-dva vypustíme z krátkodobej pamäte. S najväčšou pravdepodobnosťou o pár týždňov či mesiacov nebudeme mať ani poňatia o tom, čo sme sa učili. Preto to treba skúsiť inak.

pixabay.com

Pointa Feynmanovej metódy učenia je jednoduchá. Dokážeš učivo, ktoré si sa práve naučil, vysvetliť druhému človeku? Ak áno, môžeš mať srdce na mieste. Absolútne rozumieš danej problematike. Väčšina študentov, ktorí začnú aplikovať Feynmanovu metódu, však veľmi rýchlo zistí, že učivo ešte vôbec nemá v malíčku. Nevedia sa pohnúť z miesta a druhý človek, ktorému sa snažia vysvetliť to, čo sa naučili, vôbec nerozumie, o čom je reč.

Ako vravel Albert Einstein: „Ak nedokážeš jednoduchým spôsobom vysvetliť učivo druhému človeku, znamená to, že mu dostatočne nerozumieš.“ Preto je dôležité sa pri učení sústrediť najmä na dve kľúčové veci: je to pochopenie a jednoduchosť.

Skús si nájsť poslucháča, ktorý danej problematike absolútne nerozumie. Vysvetli mu to ľudskou rečou, prípadne mu objasni cudzie výrazy. Tak rýchlo zistíš, v čom máš medzery, a čo sa musíš ešte doučiť.

Zjednoduš si to

Cieľom učenia nie je stratiť sa v komplikovaných termínoch, ale pochopiť vzájomné súvislosti. Priaznivci tejto metódy odporúčajú vytvoriť si pri učení koncept, do ktorého si môžeš napísať svoje pochopenia. Ale tak jednoducho, ako to len ide. Keď sa pustíš do vysvetľovania učiva druhému človeku, skús mu to vysvetľovať tak, ako by si to hovoril dieťaťu. Tak aj ty najlepšie pochopíš zmysel celého učiva.

Klaď si otázky

Určite si si všimol, že malé deti dokážu túto otázku položiť snáď aj tisíckrát. To je tiež niečo, na čo by si nemal zabúdať pri učení. Ak niečomu nerozumieš, pýtaj sa sám seba: „Prečo je to tak?“ A hľadaj odpoveď. Aj táto jednoduchá pomôcka, tak často využívaná pri Feynmanovej technike, ti môže pomôcť učiť sa skutočne efektívne. Držíme ti palce!





Zdroj: hashtag.sk, collegeinfogeek.com
Odporúčame