Elektronický šport plní štadióny ako futbal či hokej: Ako sa dá zarobiť hraním hier?

Flickr

Pred pár týždňami sme vám priniesli report z Majstrovstiev Slovenska v elektronických športoch, ktoré sprevádzala aj technologická výstava a mnohé osobnosti, známe najmä z prostredia internetu. Počty zúčastnených divákov a hráčov dokazujú, že elektronický šport sa aj na Slovensku rozrastá neuveriteľnou rýchlosťou.

Všetok čas venovaný hrám

Profesionálny hráč je tak v dnešných dňoch často skloňovaným pojmom. Predstava trvalého príjmu za hranie hier, ktoré si mnohí užívame vo chvíli voľného času, je naozaj príjemná. No stále ide o pohľad cez ružové okuliare. Hráči svojej hre neraz venujú všetok svoj čas a pri počítači trávia dlhé hodiny. Či už ide o individuálny alebo tímový tréning. Pred každým väčším turnajom sa tímy tiež schádzajú na takzvané bootcampy, teda sústredenia, kde hrám opäť obetujú celé dni. Byť najlepší si, ako v každej sfére, vyžaduje okrem talentu aj kopu tvrdej práce.

Na svetovej úrovni sa počítajú milióny

Príjmy hráčov tvorí mesačný plat od sponzorov tímu, ktorí si takto robia reklamu. Samozrejmou súčasťou sú tiež čiastky, ktoré hráči vyhrajú v rôznych turnajoch. Medzi tie najväčšie môžeme počítať turnaje ESL, World Finals v League Of Legends, alebo napríklad International v Dote 2, ktorého prize pool sa toto leto vyšplhal až na 24 miliónov dolárov. Prenosy z neho si pozrelo takmer 5 miliónov divákov.

Úplne odlišne vníma elektronický šport ázijský kontinent, kde môžeme pri hrách ako StarCraft alebo spomínanom League Of Legends hovoriť o národných športoch. V roku 2022 sa táto disciplína objaví na Ázijských hrách, ktoré sú jedným z najväčších športových podujatí sveta. Plné a burácajúce štadióny tak už nie sú súčasťou len futbalu alebo hokeja.

Slovákov vidno za hranicami

Niekoľko Slovákov patriacich do svetovej špičky nájdeme napríklad v hre Counter-Strike: Global Offensive. Najznámejším je určite Ladislav Kovács, známy pod herným nickom GuardiaN, ktorý sa v roku 2015 umiestnil na druhom mieste najlepších hráčov Counter-Strike v rebríčku hltv. Niekoľko rokov na scéne je aj Martin „Styko“ Styk, alebo Patrik „Zero“ Žúdel, ktorých výkony ocenili v mnohých zahraničných tímoch.

Najznámejším a za posledné roky najúspešnejším česko-slovenským tímom je eXtatus, ktorý dosahuje prvé priečky v medzinárodných turnajoch. Jeho členom je aj 15-ročný, najmladší hráč slovenskej profesionálnej scény – Dávid „Frozen“ Čerňanský.

„Ku Counter-Striku ma doviedol môj starší brat v roku 2010, keď bola ešte populárna verzia 1.6. Prvým turnajom, ktorý som odohral, bol Top Gaming Finále s tímom Cyberg Factory,“ hovorí Dávid pre Hashtag.sk. „Slovensko je bohaté na talentovaných hráčov. Problémom však je, že mnohí to vzdávajú príliš skoro. Ak by sa toto dokázalo zmeniť, verím že slovenská scéna by rástla a v budúcnosti by sme mohli vidieť domáci tím medzi špičkou Európy.“

Playzone

Tvrdú prácu je vidieť

Jedným z prvých profesionálnych hráčov a stále populárnym komentátorom je Ivan „Dev1“ Lazarov, ktorý, podobne ako Frozen, nastúpil na profesionálnu scénu v mladom veku. S podporou rodiny sa stal členom Counter-Strike tímu FU.sk, s ktorým precestoval kus sveta a zúčastnil sa napríklad majstrovstiev sveta v americkom Seattle roku 2007. Po čase založil vlastnú gamingovú značku, ktorá ponúka verejnosti konkurencieschopný herný hardware. Aj jeho osoba je tak dôkazom tvrdej práce, ktorá sa v každom športe, aj v tom elektronickom, vypláca.

Elita mieri do Brna

Zaujímavým blížiacim sa eventom budú Majstrovstvá Českej Republiky, na ktorých sa zúčastní mnoho českých i slovenských tímov, ale aj jednotlivcov. Tí zabojujú o stovky tisíc korún a to už 10 až 12. novembra v Brne. Stretnúť budete môcť, podobne ako Majstrovstvách Slovenskej Republiky, aj mnoho známych osobností z platforiem YouTube a Twitch.

Autor:  Matej

Odporúčame