VIDEO Boli sme na majstrovstvách v elektronickom športe: Živiť sa hraním hier je budúcnosť

Matej Hudák

#Mnohí z nás sa k počítačovým hrám usadia vo chvíli voľného času, aby odbúrali stres a zabavili sa. Uplynulý víkend si však na jednej z fakúlt Slovenskej Technickej Univerzity zmerali sily tí, ktorí sa tým dokážu živiť. Druhý ročník Majstrovstiev Slovenskej Republiky v elektronických športoch prilákal viac ako tisíc fanúšikov kyberkultúry.

Youtuberi aj Counter-Strike

Okrem pútavých a často napínavých zápasov, ktoré bolo možné sledovať naživo v aule, či v pohodlí kresla pred obrazovkou, sa návštevníci mohli stretnúť s mnohými internetovými zabávačmi, teda youtubermi a streamermi. Po prvýkrát sa takéhoto podujatia zúčastnili napríklad youtuberi Naked Bananas, ktorí boli počtom svojich fanúšikov v dobrom slova zmysle zaskočení a aj keď svoj voľný čas hrám nevenujú, plánujú sa podobných akcií zúčastňovať aj naďalej.


Zdroj videa: Martin Bublavý

Jedným z prítomných streamerov bol aj Žolík, ktorý pútal pozornosť svojou ružovou bradou. Tú si mal prefarbiť po dosiahnutí 350-tich subscriberov na svojom Twtich kanáli, no svoj sľub splnil aj napriek tomu, že “subgoal“ nedosiahol. Zúčastnil sa tiež exhibičného zápasu v Counter-Strike: Global Offensive, kde hral po boku Evžena, Lukáša Frlajsa a ďalších.

Matej Hudák

Cosplay bol príťažlivý

Ďalšou príťažlivou časťou podujatia bola súťaž Y-CON, v ktorej uchádzači a najmä uchádzačky, stvárňujúc herné, seriálové, či komiksové postavy súperili o vecné ceny v hodnote 500€, lístky na viedenský Comic Con a postup na Cosplay World Masters do Portugalska. Mimo iného akciu sprevádzali mnohé miniturnaje, súťaže o rôzne ceny, stand-up comedy, alebo prednášky s hernou tematikou.

Matej Hudák

Samotný turnaj Majstrovstiev Slovenskej Republiky sa konal v 7 hrách a to v FPS akcii Counter-Strike: Global Offensive, mobách Dota 2 a League Of Legends, mobilnej kartovej hre Hearthstone, športovkách FIFA 2018, NHL 2018 a mobilnej hre Clash Royale, ktorá bola zaradená do Slovenských majstrovstiev nedávno. Hráči tak zabojovali o celkovú výhru 9240 eur, pričom najväčšia čiastka poputovala víťazným päticiam v hre Counter-Strike: Global Offensive a to 2400€. Hranie na majstrovstvách tak ukázalo, že živiť sa hraním hier môže byť pre niektorých realitou.

Od legiend ku gigantom

Na akcii samozrejme nechýbal aj komentátor Ivan „Dev1“ Lazarov, ktorý je jedným zo zakladateľov scény a tiež prvým členom siene slávy elektronického športu v Československu. Jeho herná značka DEV1S má v hernej komunite čoraz väčšie meno a ani jej produkty na akcii nechýbali. K dispozícii boli mikiny, tričká, podložky pod myši, či herné okuliare.

Matej Hudák

Svoje stánky rozložili v rámci technologickej výstavy Y-TECH EXPO aj giganti Lenovo, Alienware, Xbox, IBM alebo PlayStation, kde si mohli návštevníci vyskúšať najnovšie herné počítače, konzoly, či virtuálnu realitu. Pre staršiu generáciu, si organizátori pripravili niekoľko retro konzol Nintendo, Sega, Intellivision a PlayStation s kultovkami ako Super Mario Bros, Golden Axe, Crash Bandicoot a mnoho ďalších. Pre nadšencov mobilných technológií bola k dispozícii dokovacia stanica Samsung DeX, ktorá vám v priebehu niekoľkých sekúnd premení vreckové zariadenie na plnohodnotný počítač.

Matej Hudák

Odporúčame