Dvaja bratia naštartovali biznis s čítanými knihami: Zarobiť vďaka nim môžeš aj ty

Knihobot.

Zakladatelia úspešného knižného second handu Knihobot Dominik a David Gazdošovci. Zdroj: Knihobot

#Aj ty si občas hovoríš, že by si mal knihy, ku ktorým sa neplánuješ vrátiť, posunúť ďalej? Vďaka unikátnemu nápadu bratov Gazdošovcov nie je nič jednoduchšie – a môžeš si pritom aj zarobiť. Ako vznikol ich Knihobot ako funguje?

Knižné poklady

Zakladatelia úspešného knižného second handu Knihobot Dominik a David Gazdošovci sa k tomuto biznisu dostali úplnou náhodou. Dominik bol totiž na strednej škole veľkým fanúšikom spisovateľa Andrzeja Sapkowského, no nikde nevedel nájsť druhý diel jeho trilógie Boží bojovníci. Napokon ho za pomerne drahý peniaz vydražil na aukčnej stránke.

„Napadlo mi, že podobne predám svoj prvý diel, aby sa mi vrátili peniaze, ktoré som investoval do dvojky. Podarilo sa mi to, a tak som predal aj ďalšie knihy, ktoré som doma mal,“ opisuje. A hoci na chvíľu rozmýšľal nad biznisom so starožitnosťami, nakoniec zvíťazili knihy.

Knižný second hand

Spolu s bratom a kamarátom Pavlom Pekařom vymysleli Knihobot – portál, vďaka ktorému môžeš predať knihy a spraviť nimi radosť ďalším čitateľom. Predať ich prostredníctvom Knihobota je jednoduché, stačí odfotografovať chrbty kníh a zamestnanci ti dajú do 24 hodín vedieť, či sú predajné.

Knihobot.
Ak chceš predať knihy, stačí odfotiť ich chrbty s názvami titulov – napríklad takto. Zdroj: Knihobot

Doprava kníh do knižného second handu je zadarmo. „Keď príde škatuľa s knihami, skontrolujeme ich, vyfotíme a odchádzajú do skladu. Cenotvorba je automatická na základe prehľadu trhu a skúseností s predajom rovnakých kníh,“ vysvetľuje Dominik.

Predajú okolo 150 000 kníh mesačne

Peniaze z predaja knihy dostaneš, keď sa titul predá, a môžeš si ich dať uložiť do knihobotovej peňaženky a použiť ich na nákup ďalších kníh, alebo si ich dať vyplatiť na účet. „Chceli sme vytvoriť niečo, čo by bolo jednoduchšie. Aby ľudia nemuseli prácne vypisovať údaje kníh alebo ich skenovať. U nás síce nemáte istotu a musíte nám veriť, že knihám nájdeme druhý domov, no celý proces je mimoriadne jednoduchý.“

Dnes sa v Knihobote podľa Dominika za mesiac „otočí“ asi 150-tisíc kníh a nemusíš sa báť, že by si tá tvoja nový domov nenašla. Záujem je totiž takmer o všetky druhy kníh v dobrom stave. Aj tie odborné si zvyčajne do niekoľkých hodín nájdu svojho nového majiteľa.

Knihobot.
Takto to v Knihobote vyzerá pri spracovávaní kníh. Zdroj: Knihobot

Nepoložila ich ani miliónová strata

Na ceste k úspešnému biznisu však nemali bratia Gazdošovci na ružiach ustlané. V istom období napriek obratu 10 miliónov českých korún mesačne strácali tri milióny, čo by pre iné firmy bolo likvidačné. „Jednoducho povedané, každá ďalšia objednávka pre nás znamenala veľký problém. A tak sme sa museli pozrieť pravde do očí,“ spomína Dominik.

Počas jedného týždňa spravili nevyhnutné zmeny, zúžili tím a ich biznis začal znova napredovať. Ich mesačný obrat je aktuálne vyše 20 miliónov českých korún a majú okolo 50 zamestnancov na plný úväzok. Ďalších 200 je v Knihobote zamestnaných na čiastočný úväzok.

Z rodného Česka sa Knihobot rozšíril postupne aj na Slovensko a takisto do Rakúska a Nemecka. „Našou ambíciou je, aby bol náš web prvým miestom pre človeka, ktorý si chce vybrať knihu,“ vysvetľuje Dominik. A vďaka unikátnemu nápadu si môžeš knižnicu vytriediť aj ty a zároveň si zarobiť.

Vyskúšaj Knihobot aj ty!Knihobot.
Zdroj: PR článok
Odporúčame