Starostlivosť o interiér auta: Overené tipy na vyšúchaný volant, zápach, tepovanie aj kožu – bude ako nové!

Interiér a radiaca páka auta.

Nie všetci sa o auto rovnako starajú z vonku i z vnútra (Zdroj: Pixabay.com/ Dariusz Sankowski)

#Interiér auta je miestom, v ktorom možno aj ty tráviš veľa času. Práve preto je dôležité, aby si sa v ňom cítil dobre. Pravidelné čistenie je skutočne dôležité, keďže chráni citlivé materiály pred poškodzovaním a prirodzeným opotrebúvaním. Ktorým častiam by si mal venovať špeciálnu pozornosť a ako postupovať?


Aké sú najčastejšie chyby pri jazdení s manuálnou a automatickou prevodovkou?
Na tieto si dávaj poriadny pozor!


Základom je poriadne vysávanie

Vysávanie interiéru mnohí vodiči podceňujú. Prečo by si ním mal zabíjať čas, keď po pár jazdách je všade zase veľa špiny? Dôvod je jednoduchý – vysávanie chráni pred poškodením a rýchlym opotrebúvaním. Napríklad, tvrdé omrvinky na sedačkách prirodzene obrusujú ich povrch, spôsobujú vznik vyšúchaných miest, stratu farby a podobne.

Pri vysávaním venuj pozornosť všetkým detailom a nevynechávaj úzke škáry. Dávaj si však pozor, aby koncovka vysávača nemala drsný povrch s ostrými výstupkami. Tie by mohli spôsobiť poškodenie.

Čím umývať plastové časti?

Na umývanie prístrojovej dosky a ďalších plastových častí obvykle nestačí použiť len čistú vodu. Odporúčame zakúpiť si prípravky, ktoré sú určené špeciálne na čistenie plastov. Tie môžu byť v podobe vlhčených utierok alebo spreja. Ich výhodou je to, že nielen účinne odstránia aj zažraté špiny, ale naviac na povrchu vytvárajú ochrannú vrstvu. Naviac, plastom dodajú ich pôvodnú výraznú farbu, vďaka čomu budú vyzerať ako nové.

Praktický tip: Pri čistení sa ti hodia tenké vatové tyčinky, pomocou ktorých dokážeš jednoducho vyčistiť aj malé škáry okolo tlačidiel a ovládačov.

Tepovanie látkových sedadiel

Ak máš v aute látkové sedadlá a zdá sa ti, že sú akési vyblednuté, majú viacero fľakov a iných estetických vád, najlepším riešením je vytepovať ich. Dbaj však na to, aby bol daný tepovací prístroj určený aj na čistenie interiérov áut. V opačnom prípade dokáže poškodiť sedačky. Tepovanie môžeš zveriť do rúk profesionálom, alebo si vieš požičať dané tepovacie zariadenie a vykonať ho svojpomocne.

Kožený interiér auta
Kožený interiér a najmä sedadlá si vyžadujú zvláštne zaobchádzanie (Zdroj Pixabay.com/Iqiuz)

Starostlivosť o kožu

Špeciálnu pozornosť si vyžadujú kožené časti interiéru, predovšetkým sedadlá. Ak koža nedostáva správnu starostlivosť, veľmi rýchlo na nej vznikajú ryhy, vyšúchané miesta a môže začať praskať.

Na umývanie kožených častí používaj prípravky na to určené. Rôzne mydlá či čistiace gély, ktoré nájdeš doma, obvykle kožu vysušujú. Tým zvyšujú riziko poškodenia. Naopak, produkty určené špeciálne na čistenie kože účinne odstraňujú fľaky či iné nečistoty a kožu do hĺbky vyživujú. Dodávajú jej pružnosť a odolnosť voči vode, UV žiareniu či iným vonkajším vplyvom. Vedia tak predĺžiť jej životnosť a prinavrátiť zašlú krásu.

Ako zbaviť interiér zápachu?

Znečistený interiér častokrát nepríjemne zapácha. Ak sa nevábne arómy po detailnom vyčistení nevytratia, môžeš ho nechať vydezinfikovať ozónom. Ten účinne odstraňuje rozličné zápachy, ale aj vírusy, baktérie a iné mikróby.

Čo s vyšúchaným volantom?

Vyšúchaný kožený volant v krásne čistom interiéri pôsobí ako päsť na oko. Hoci na trhu sa dajú zohnať špeciálne farby na kožu, obvykle nie sú určené na ošetrovanie volantu. Najlepším riešením je nechať ho prešiť novou kožou. Na prvý pohľad to znie komplikovane, no v skutočnosti ide o pomerne jednoduchý a cenovo dostupný úkon.

Dávaj pozor, kde parkuješ

Keď máš interiér dokonale čistý a voňavý, ostáva ti už len jediné – čo najdlhšie ho v takomto stave udržať. Významný vplyv na poškodzovanie plastov či kožených častí má UV žiarenie zo slnka. Taktiež im škodia prudké výkyvy teplôt. Teda, ak chceš pre svoje auto to najlepšie, snaž sa ho dlhodobo neparkovať na priamom slnku, obzvlášť v lete. Zároveň je dobré, ak máš garáž, v ktorej nemrzne. Pokiaľ materiály nie sú vystavené prudkým výkyvom teplôt, dokážu dlho prirodzene vyzerať ako nové.

Zdroj: Dominiccars, Hashtag.sk
Odporúčame