Oplatia sa autofólie na okná? Prezradíme ti, aké sú ich výhody aj na čo si dávať pozor

auto BMW zadná časť nárazník zadné svetlo zrkadlo zadné okno autofólie tmavé

Fólie dokážu vaše auto vizuálne zatraktívniť, ale majú aj ďalšie funkcie (Zdroj: Unsplash.com/Christian Wiediger)

#Určite si si všimol, že mnohé autá, ktoré jazdia po našich cestách, majú zatmavené sklá na zadných dverách a kufri. Takéto riešenie prináša viacero výhod, avšak pokiaľ nie je legálne, spôsobiť ti môže veľa problémov. Ak uvažuješ nad tým, že si dáš aj ty na okná tmavé fólie, poznať by si mal nasledovné pravidlá.

Fólie nemôžu byť na predných sklách

Základné pravidlo znie, že fólie môžu byť v prípade bežných osobných áut len na oknách zadných dverí a kufra. Zákon nedovoľuje nalepiť ich na sklá predných dverí, prípadne dokonca čelné sklo. Ako je potom možné, že niektoré autá majú fólie aj na predných oknách? Dôvody môžu byť dva. Buď sú registrované v zahraničí, kde platia iné zákony, alebo ide o vozidlo patriace polícii či inému štátnemu orgánu.

autofólie okna auto sklo
Na Slovensku platí, že fólie na oknách môžeš mať iba na zadných dverách a kufri (Zdroj: Pixabay.com/CreaPark)

Pozor na nelegálne nalepené fólie

Fólie si na okná nemôžeš lepiť svojpomocne, ako sa ti len zapáči. Je dôležité, aby si k nim mal doklad, že ich lepila certifikovaná firma. Musia totiž spĺňať viacero kritérií, najmä na priepustnosť svetla. Ak by si k fóliám nemal príslušný doklad, policajti by ti pri kontrole mohli prikázať odlepiť ich. V horšom prípade ti môžu zadržať technický preukaz. Rozhodne sa preto neoplatí nič riskovať a ak túžiš mať na svojom aute fólie, nechaj si ich nalepiť v overenej spoločnosti.

Mimochodom, samotné lepenie fólií trvá profesionálom len niekoľko minút a je aj pomerne cenovo dostupné. Odporúčame príliš nešetriť. Pri lacných riešeniach totiž hrozí, že fólia sa začne po niekoľkých rokoch či mesiacoch postupne odliepať a vzniknú v nej nepekné vzduchové bubliny.

Prečo sa oplatí mať na oknách fólie?

Zatmavené fólie na okná prinášajú niekoľko benefitov. V prvom rade, odrážajú slnečné lúče, takže zabraňujú prehrievaniu interiéru. To oceníš najmä počas horúcich letných dní. Ľudia sediaci na zadných sedadlách tak budú mať oveľa príjemnejšie cestovanie. Aj veci v kufri budú lepšie chránené pred horúčavou.

auto dieťa okno zadné sedadlo sklo
Najmä, ak často vzadu vozíš deti, v lete sa vám tmavé fólie rozhodne vyplatia (Zdroj: Pixabay.com/Victoria_Borodinova)

Fólie zároveň plnia aj bezpečnostnú funkciu. Keď sa snažíš zvonku pozerať do interiéru, máš kvôli nim značne obmedzený výhľad. Veci uložené v kufri a na zadných sedadlách sú tak do istej miery kryté pred okoloidúcimi. V neposlednom rade zatmavené zadné sklá vyzerajú elegantne a skrášľujú celkový dizajn auta.

Doplnky k slnečným fóliám

Hoci tmavé fólie si na čelné sklo dať nemôžeš, zákon povoľuje nalepiť na jeho vrchnú časť aspoň zatemňovací pás. Ten môže zasahovať najviac 100 mm od vrchnej časti skla a nesmie pohlcovať farbu svetelných signálov. Dokáže však dobre zabrániť oslňovaniu vodiča a pasažiera na prednom sedadle.

Zaujímavým doplnkom sú taktiež plastové deflektory, ktoré sa najčastejšie montujú nad okná predných dverí. Ich výhodou je to, že umožňujú pootvoriť si okno aj pri jazde bez toho, aby do vnútra fučalo či pršalo. Taktiež však do istej miery zabraňujú oslňovaniu od slnka svietiaceho zo strany.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: Hashtag.sk, dominiccars
Odporúčame