Najväčší strach dovolenkárov: Ako postupovať, ak ti ukradnú peňaženku a doklady?

Mysli na takúto situáciu dopredu (Zdroj: Freepik/rawpixel.com)

#Strata alebo krádež dokladov nie je príjemnou udalosťou. A už vôbec nie na dovolenke. Vieš však ako postupovať, ak sa už niečo takéto udeje? Určite je potrebné kontaktovať príslušné orgány, podstúpiť kopu byrokracie, a možno navštíviť aj ambasádu. Zachovaj chladnú hlavu! Vďaka našim tipom budeš vedieť, čo v takejto situácií robiť…

Základom je zablokovať karty

To už asi vieš. Ak ti odcudzia peňaženku, prioritou je zablokovať karty, aby ti zlodej nevybielil účet. Mysli na to ešte pred dovolenkou, a zapíš si číslo do banky, ktoré slúži na účely zablokovania karty. Pozor na to, tieto čísla zvyknú byť pri telefonátoch zo zahraničia iné, ako tie, ktoré by si použil na Slovensku.

Pri nahlasovaní bude potrebná identifikácia, aby karta mohla byť zablokovaná. Priprav sa teda na to, že budeš potrebovať minimálne rodené číslo.

Karta sa dá zablokovať aj dočasne – v prípade jej nájdenia je možné ju opäť aktivovať. Alebo je tu možnosť úplného zrušenia, a následná žiadosť o vydanie novej karty.

Obráť sa na ambasádu!

Ak neovládaš dobre jazyk, prípadne si neveríš v angličtine, ambasádu budeš potrebovať ako soľ. Rovnako aj v prípade, ak si prišiel úplne o všetky doklady (je totiž fajn, ak ti zostane aspoň jeden doklad s fotografiou).

V niektorých exotických krajinách však Slovensko nemá ani svoj konzulát, a to ti môže skomplikovať situáciu. Nezabúdaj však na to, že ako občas EÚ máš právo požiadať o pomoc na akomkoľvek konzuláte zo štátov únie.

Nevynechaj políciu!

Kartu si zablokoval, na ambasáde si bol… Prišiel čas navštíviť políciu. Na oddelení ti budú poskytnuté formuláre, ktoré bude potrebné vyplniť. Zvyknú sa pýtať na čo najviac detailov z krádeže (alebo straty). Preto dôkladne popíš všetko, čo ti bolo odcudzené.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Strach z lietania: 8 tipov, ktoré ti pomôžu zbaviť sa úzkosti a nepríjemných pocitov

Nezabudni požiadať o kópiu zápisnice alebo potvrdenie o strate/krádeži. Je to veľmi dôležitý doklad, vďaka ktorému budeš môcť opustiť krajinu v prípade, že sa tvoje veci nenájdu.

Ak ti takéto potvrdenie nebudú chcieť vystaviť, poznač si adresu policajnej stanice, dátum a čas, prípadne meno osoby, s ktorou si svoj prípad riešil. Ešte je tiež dobré vedieť, že máš nárok aj na jeden telefonát na slovenský zastupiteľský úrad.

Náhradné doklady?

Ambasáda ti môže na základe fotokópie zápisnice z polície vydať potvrdenie, že si občanom Slovenska. Pozor, tento doklad ale nenahrádza občiansky preukaz! Tento náhradný cestovný doklad ťa bude stáť približne 10 eur. Ide o doklad s územnou a časovou platnosťou, ktorý ti pomôže dostať sa domov. Je platný pre všetky krajiny, cez ktoré budeš cestovať.

Požiadať oň musíš (ako sme spomínali) priamo na ambasáde, kde ti dajú vyplniť príslušnú žiadosť. K nej je potrebné priložiť aj 2 farebné fotografie pasového formátu, a tiež predložiť doklad, ktorým preukážeš svoju totožnosť, dôkazy o kúpení leteniek, a správu z polície o strate dokladov.

Hurá, ide sa domov!

Ak cestuješ lietadlom, je nutné mať pri sebe aspoň jeden doklad s fotografiou. Bez neho ťa nepustia cez letiskovú kontrolu, a nebudeš môcť odletieť.

Situáciu ti môže uľahčiť, ak si už doma urobíš online check-in. Vtedy ti postačí, ak kontaktuješ leteckú spoločnosť cez online centrum. Vysvetlíš im svoj problém, nadiktuješ číslo rezervácie, miesto, údaje a stav dokladov. Prípadne sa ťa opýtajú ešte na ďalšie doplňujúce otázky.

Pár hodín potom počkáš, kontaktujú ťa späť s informáciou, či tvoj let odobrili, a následne sa na letisku preukážeš spomínaným jedným dokladom s fotografiou.

Prevencia?

Mysli na takúto situáciu dopredu. Vezmi si so sebou minimálne občiansky preukaz a pas. Oba si ešte pre istotu prefoť, a kópie uschovaj na bezpečnom mieste. Von nos len originálny doklad, druhý si ukry (napríklad do trezoru na izbe).

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Neplánuj a rob spontánne rozhodnutia: Tipy ako ušetriť pri výbere dovolenky na poslednú chvíľu!

Zváž tiež možnosť mať dva cestovné pasy, Slovensko to svojim občanom umožňuje. Pri krádeži ti tak zostane jeden kus k dobru. Tak isto si skús rozdeliť aj svoje karty, a nos pri sebe len to, čo naozaj nutne potrebuješ.

 

Sleduj nás aj na TikToku

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame